Eesti 100. sünnipäev toob hingenäituse ja robotipeo

Eesti Vabariik 100 juubeliürituste sari toob novembris hingelise fotonäituse, maailma ühe suurima robootikaürituse ja kroonituuri lõpupeo.

Pilt: Scanpix
Eesti

Eesti 100. sünnipäev toob hingenäituse ja robotipeo

Kai Maran

Eesti Vabariik 100 juubeliürituste sari toob novembris hingelise fotonäituse, maailma ühe suurima robootikaürituse ja kroonituuri lõpupeo.

22. novembril kell 20 avatakse kohvikus Wabadus fotonäitus "Hingeolu", mis püüab tabada Eesti looduskaunite kohtade hinge elavate legendide kaudu. Uskusid ju juba meie esiisad igas kivis, ojas ja koopas peituvat hinge, kes sealset eluolu kaitseb ja valvab.

Fotoraat OÜ fotograafid Kerli Jaago ja Mikk Kask on meigikunstnik Gerli-Maigret Kuhi abiga jäädvustanud Keila joa, Ungru mõisa, Marimetsa ja Kakerdaja raba, Altja jõe, Sopa allika, Karksi metsade ja Türisalu panga kaitsvad ja valvavad hinged, et neid paiku ja lugusid mäletataks ka aastate pärast.

Kroonipildid ja käepaelad

Tänavune Robotex tahab riigi juubelit tähistades saada Euroopa suurimaks robootikasündmuseks, pakkudes tehnoloogiaalase kogupereüritusena tegevusi igas vanuses võistlejale ja huvilisele. Kolme päeva jooksul saavad Robotexi külastajad osa ka paarikümnest robotivõistlusest. Euroopa robootikameister Madis Merila, kes hakkas alaga tegelema tehnikaülikooli robootikaklubis, soovitab Robotexiks valmistudes võimalikult palju eri variante läbi proovida.

"Kõigil, kes soovivad esimest aastat osaleda, soovitan kõigepealt võistlusväljak valmis teha ja siis alustada roboti ehitamisega," rääkis Merila. "Roboti ehitamisel soovitan proovida eri variante ja selle, mis kõige paremini töötab, lõpuks käiku panna."

Merila sõnul on robot vigade testimisel parim abimees: "Elektroonika osas soovitan kasutada olemasolevaid mooduleid. Kui midagi on valesti, suudab robot meile kohe öelda, mis valesti läks ja kus on viga."

Robotex toimub 24.-26. novembrini Eesti Näituste messikeskuses (Pirita tee 28).

Üle 500 kingituse

20. juunil alanud kroonituur saab piduliku lõpuakordi 25. novembril kell 13 Eesti Panga muuseumis. Tasuta üritusel saab kogu päeva voltida kroonipilte ja osaleda paelte punumise töötoas. Näha saab Eesti Luguteatri etendust "Lugusid kroonist", Jaak Johanson laulab ja räägib lugusid Koidulast, Tammsaarest jt.

28. novembril tähistatakse noorte maapäevaga saja aasta möödumist Maanõukogu kõrgemaks võimuks kuulutamisest. See päev on ühtlasi kuulutatud lipupäevaks. 28. novembril võtavad sõna noorte maapäeva saadikud ja esitlevad riigikogus noorte manifesti. Noorte maapäev annab õpilastele võimaluse olla mänguliselt osaline sada aastat tagasi toimunus, jutustada oma, tänapäevase sõnumiga iseseisva Eesti riigi tekkelugu.

"Juubeliaasta programm koosneb paljuski sündmustest, mida Eesti inimesed on tahtnud üksteisele kinkida," ütles EV100 toimkonna juht Jaanus Rohumaa. Järjest täienevas juubeliaasta programmis on Rahumaa sõnul juba praeguseks üle tuhande sündmuse ja üle 500 kingituse.

Rohumaa ütles, et kuna juubeliprogramm koosneb väga eriilmelistest sündmustest, siis leiab iga Eesti inimene endale sobivad tähistamise võimaluse. "Sünnipäev on meie ühine pidu ja kõigil peab olema võimalus seda tähistada just sellisel viisil, mis enim kõnetab," lisas Rohumaa. "Loodame, et iga Eesti inimene osaleb vähemalt ühel Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva üritusel või sündmusel."

EV100 sünnipäevaprogramm jaguneb 12 alaprogrammiks: lapsed ja noored, film, toidukultuur, loodus, kunst, muusika, sport, teater, arhitektuur ja avalik ruum, mälu ja ajalugu, haridus ja teadus ning kogukonnad. Kogu kavaga saab tutvuda www.ev100.ee

Laadimine...Laadimine...