Eesti ehitaja Soomes: soomlased ei saa aru, kui paljusid Soome kehtestatud reisikeeld puudutab

Eesti ja Soome vahet juba 22 aastat pidevalt sõitnud Valdur Rebane (45) loodab, et Soome mõtleb ümber ja lubab Soomes ehitustel töötavad kümned tuhanded eestlased koju vähemalt kord kuus.

Pilt: Sami Lotila

Eesti ehitaja Soomes: soomlased ei saa aru, kui paljusid Soome kehtestatud reisikeeld puudutab (3)

Sami Lotila

Eesti ja Soome vahet juba 22 aastat pidevalt sõitnud Valdur Rebane (45) loodab, et Soome mõtleb ümber ja lubab Soomes ehitustel töötavad kümned tuhanded eestlased koju vähemalt kord kuus.

Eesti ehitaja Soomes, Valdur "Valtsu" Rebane, on näinud ja kogenud palju oma 22 aasta jooksul Soomes, aga koroonaviirusega seonduv paanika Soomes paneb täna pead pööritama.

Soome teatavasti keelas riiki sisenemise ka eestlastel, kes on pendeldanud töötades kahe riigi vahel. Tallinna ja Helsingi vahet pidevalt reisivaid eestlasi on hinnanguliselt 20 000–25 000.

Soomes leiba teenivatesse tervishoiutöötajatesse suhtub Soome leebemalt, lubades neil jätkata üle lahe sõitmist regulaarselt.

Sotsiaalne katastroof

Rebase sõnul tekitavad Soome lõksu jäävad ehitajad Eestis peaaegu sotsiaalse katastroofi. Soomes teenitud palgarahal peetakse Eestis üleval otseselt kümneid tuhandeid inimesi ja kaudselt võib-olla isegi sadu tuhandeid.

Seega pole ehitajatel nüüd eriti palju valikuid. "Nad peavad jääma Soome sellest hoolimata, et hetkel ei keegi tea, millal saavad nad jälle koju Eestisse," ütles Rebane. "Muidugi võib minna tagasi Eestisse kas või kohe, aga tagasi Soome enam ei saa. Tuhandetes Eesti peredes ei ole nüüd teada, millal tuleb issi jälle koju. See sööb närve ja tekitab ebameeldivaid olukordi, kes hakkab jooma ja kes leiab endale uue kaaslase."

Just nimelt ebakindlus on Rebase arvates hetkel see kõige suurem probleem.

"Võib-olla peame meie, ehitajad, olema Soomes järgmised kaks või kolm kuud jutti, aga võib-olla isegi pool aastat, või terve aasta. Keegi ei tea, mis on jube. See on lausa ebainimlik."

Muidugi võib eestlane suhelda Soomest oma perekonnaga Skype vahendusel, aga Rebase sõnul see ei asenda lähedust, seda et sinu armastatud inimene on reaalselt sinu kõrval.

"Arvan, et järgmistel kuudel kasvab Eestis lahutuste arv plahvatuslikult ja seda ainult seetõttu, et Soome on eestlaste suhtes jäik ja paindumatu. Soomes pole saadud aru, missuguseid sotsiaalseid tagajärgi nende otsustel on riigipiiride taga, Eestis," ütles ta.

Rebasele tähendab Soome keeld ka seda, et tema 13aastane tütar ei saa enam tulla veetma aega oma isaga Soomes.

Rebase sõnul oleks mõistlik, et Soome lubaks eestlastel käia Soomest Eestis kord kuus. See annaks nii meestele kui ka nende perekondadele Eestis teatud kindlustunnet ja loodust tuleviku suhtes.

"Vähemalt ei lapsed unustaks, kes nende issi on," ütles ta.

Eesti välisminister Urmas Reinsalu on öelnud, et Eesti ja Soome võiks moodustada ühise karantiinipiirkonna, mis lubaks nii Soomes töötavatel eestlastel kui ka Eestis töötavatel soomlastel jätkata reisimist üle lahe. Soomes pole Reinsalu ideed siiski isegi arutatud.

Pidu ja pillerkaar?

Keegi võiks nüüd küsida, et miks Eesti ehitajad ei püsi nüüd oma kodumaal, sest teatavasti on ehitussektori palgad kerkinud Eestis viimastel aastatel kiiresti ja on paiguti juba võrreldavad Soome omadega?

"Päris nii see ei veel küll kahjuks ole. Kui oleks, siis miks nii paljud eestlased pendeldavad jätkuvalt Eesti ja Soome vahet?" küsis Rebane.

"Fakt on aga see, et tavalisele Soomest Eestisse naasevale ehitajale pakutakse tunnitasuks valdavalt 6−8 eurot tunnis, võib-olla natuke rohkem, kui asi on oma tuttavas. Sellest võib-olla piisab, kui ehitaja elab Tallinnast väljas ja ta eluasemekulud on 250 eurot kuus. Aga mis saab siis, kui tal on maja Pirital ja ta sõidab uue Land Roveriga? Ta peab teenima märgatavalt rohkem, et tema ja ta lähedaste elustandard ei kukuks drastiliselt."

Rebase sõnade kohaselt on keskmine Soomes tööl käiv ehitaja ehitanud oma elu üles nii, et tema kulutused on ühes kuus 1500−2000 eurot. 

"Praktikas tähendaks elustandardi kukkumine näiteks seda, et lapse harrastusvõimalused muutuksid järsult kitsamaks," rääkis ta.

Rebane tuletas meelde, et Soome ehitusturg on siiski kordades suurem kui Eesti turg, nii uute majade ehitamise kui ka vanade renoveerimise suhtes.

"Tööd ja tellimusi on lihtsam leida Soomest kui Eestist," ütles Rebane.

Ta siiski hoiatas, et kõrgematest sissetulekustest hoolimata pole elu ja töö Soomes mingi pidu ja pillerkaar. Kaugel sellest.

"Olen ise ka saanud Soomes tüssata päris mitu korda. Olen kunagi kalkuleerinud, et olen kaotanud petmiste tõttu kokku ligi 700 000 eurot, kui arvestan sisse selle raha, mis olen pidanud tasuma tööjõule ja ehitustarvikutele sellest hoolimata, et tulu on jäänud projektidest saamata."

Kõige nutusemas seisus on Rebase hinnangul need Eesti ehitajad, kes ei oska end majandada, kes on võlgades ja kelle ei pangad enam väljasta laenu.

Eestlase parim toit

Eriti kõrget hinnet Soome valitsuse otsustusprotsessidele Valdur Rebane ei anna. Esialgu lubas Soome eestlastel jätkata tööl käimist Soomes, aga siis keelas selle järsult. Rebane ise oli Soome otsusest kuuldes Eestis ja pidi kohe põrutama tagasi Soome, et ei jääks Eestisse lõksu. 

"Väga paljud Eesti mehed pidid lahkuma Eestisse ilma, et neil oleks olnud aega selgitada olukorda oma lähedastele," rääkis ta.

Üllatusena on Rebasele tulnud viimaste päevade jooksul ka see, kui halastamatult suhtuvad paljud eestlased oma rahvusvendadesse, kes on nüüd pidanud tegema raske otsuse püsida Soomes või siis Eestis.

"Tundub, et solidaarsust on Eesti inimeste hulgas kahjuks üsna vähe," mõtiskleb Rebane.

"Soome ehitustel töötab kahte sorti eestlasi. On need, kel Soomes perekond ja kindel töö ja kes on võib-olla ametiühingu liikmed. Teised on need, kes vaid käivad Soomes tööl ja perekond on Eestis. Nüüd on hakanud "esimene grupp" halvustama "teise grupi" esindajaid olles arvamusel, et nemad on ise süüdi oma kannatustes. Natuke võiks olla rohkem mõistust ja toetamist. Kahjuks vastab see veelgi tõele, et Eesti inimese parim toit on teine eestlane."

Rebane siiski loodab, et juba lähemal ajal leitakse Soomes mingisugune lahendus Eesti töömeeste probleemidele, sest neid ju töötab Soomes nii palju – ja nad teevad oma tööd nii hästi.

Soome valitsus kehtestas esmaspäeval uued, karmimad piirangud, mis puudutavad ka reisijatevedu laevadel Soome ja Eesti ning Soome ja Rootsi vahel. Soome suunal laevad enam reisijaid peale ei võta, küll saavad reisijad laevale, kui soovivad Eestisse sõita. Piirangud rakenduvad paari päeva jooksul.

 

 

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...