EESTI HIINLANE: Uue aasta kingid peletavad kurje vaime

"Hiina uus aasta tähendab meile pool kuud kestvat kodukraamimist ja pühadeoste, pidustused kestavad viisteist päeva," kirjeldas hiinlaste tähtsaimat püha Tallinnas ärikorraldust tudeeriv hiinlanna Siyi Ma.

Pilt: erakogu

EESTI HIINLANE: Uue aasta kingid peletavad kurje vaime (1)

Kai Maran

"Hiina uus aasta tähendab meile pool kuud kestvat kodukraamimist ja pühadeoste, pidustused kestavad viisteist päeva," kirjeldas hiinlaste tähtsaimat püha Tallinnas ärikorraldust tudeeriv hiinlanna Siyi Ma.

Siyi Ma sõnul tähistab Hiina uusaasta nende juures kevade algust, nii nimetataksegi seda seal hoopis kevadfestivaliks. "Kevadfestival on kõige tähtsam püha teiste festivalidega võrreldes," lausus ta. "Seda nii oma pikkuse kui ka perekondlikele väärtustele keskendumise tõttu. Tavaliselt algavad selle ettevalmistused tseremoniaalse Laba congee söömisega. Laba congee on valmistatud riisist, ubadest, maapähklist, kuivatatud puuviljast, lootoseseemnetest jpm. "Pärast pool kuud kestvat kodukraamimist ja pühadeoste jõuavad pidustused vana aasta õhtusse ja kestavad viisteist päeva, kuni täiskuuga jõuab kätte laternafestival."

Sarnaselt meie jõuludega lähevad kaugel elavad Hiina lapsed uusaastapühadeks koju, näidates nii austust oma vanemate vastu. "Muidugi toome sugulaste jaoks koju kaasa ka kohalikke delikatesse ja uusi asju," rääkis Siyi Ma. "Hiina vana aasta õhtul valmib perekonda taasühendav õhtusöök. Paljude teiste toitude hulgas on seal kindlasti terve kala, mida ei sööda ära enne kui järgmisel päeval. Sest kala (yú) kõlab hiina keeles nagu küllus (yú), väljendades soovi heaks uue aasta õnneks [nián nián yǒu yú]. Uue aasta külaskäikudel jagatakse abiellunuile, samuti vanemaile ja nooremaile üksikutele punaseid ümbrikke ja pakke. Punased pakid sisaldavad pea alati raha, kas siis mõned või lausa mõned sajad jüaanid. Need peavad alla suruma kurjad vaimud ja andma noortele edasi häid soove."

Nokia kuskil Eesti lähedal

Hiina uusaasta pidustused toovad Tallinna Pekingi ooperi ja kunstide kolledži artistid, samuti käsitöölised ja jääskulptori Hiinast. "Ma olen üles kasvanud iga laadi traditsioonilisi avalikke etendusi vaadates," rääkis Siyi Ma. "Mitte ainult Pekingi ooperi stiilis, vaid ka teiste provintside omi. Neid etendusi on kahtlemata lõbus vaadata! Need inspireerivad kultuuridialoogi ja loodetavasti ka paremat üksteisemõistmist kohalike vahel."  

Naine kinnitas, et eestlase ja põhjahiinlase temperament on sarnane. "Oma suuruse poolest on Hiina kaks korda suurem kogu Euroopa Liidust. Kuna kõrged mäed ja jõed on takistanud info ja ideede liikumist, on eri regioonide ja provintside elanikud ka väga erineva temperamendiga. Ei saa kõiki ühe mõõduga võtta. Kuid üldiselt on põhjapoolsed hiinlased eestlastega sarnasemad."

Siyi Ma tuli Eestisse õppima rahvusvahelist ärikorraldust, sest sai selleks stipendiumi. "Kaasa aitas teadmine, et Nokia on toodetud kuskil Eesti lähedal," märkis ta.

Suuri üllatusi kodumaast väga kauge asuv koht ei pakkunudki. "Olin juba enne ringi reisinud ning isegi ilm polnud minu esimesel saabumisel novembri alguses nii külm, kui ma oletasin," selgitas ta. "Olin positiivselt üllatunud, kui siinsed müügitöötajad kohe klientidele ei lähenenud. Minu kodulinnas olnuks see mõeldamatu! Loomuldasa inimesed pürgivad parema elu poole, olenemata sellest, kus nad on üles kasvanud. Mulle näib, et ilmselt tänu ühisele traditsioonilisele põllumajanduslikule taustale tunnevad nii hiinlased kui ka eestlased oma maa vastu sügavat austust."

Lastele hea paik kasvada

Hiinlanna leiab, et Eesti on laste kasvatamiseks sõbralik paik. "Eestis on kõikehõlmav sünnieelne hoolitsus, üldine raseduspuhkus, suhteline tolerants tagasi tööle siirduvate emade suhtes, mitmekeelne haridussüsteem, hõlbus ligipääs arstiabile perearstist eriarstini ja erakorralise meditsiinini," loetles ta. "Kõik see on õnnistuseks välismaalasele, kel pole laialdast perekondlikku seljatagust. Eesti laste kõrge skoor hiljutisel PISA testil on veel üks tõend väga heast alghariduse süsteemist."

Haridus on kõige tähtsam enamikus Hiina peredes. "Algkoolide õpilastest ülikooli tudengiteni välja õpivad sageli hiliste õhtutundideni, et koolitöid lõpetada," lausus Siyi Ma. "On tavaline, et kogu pere ja muud sugulased panevad kõik oma ressursid kokku, et üks laps ülikooli või välismaale õppima saata. Kord lugesin vanematest, kes said südameataki laste kodutöid üle vaadates, ilmselt pettudes nende tulemustes. Hiina vanemad võtavad omaks idee elukestvast õppest, püüdes aidata oma lapsi ühiskonda edendada."

Hiina pikk ja rikas ajalugu pakub rikkalikult muistseid ütlemisi, idioome ja lugusid igaks eluetapiks ja eesmärgiks. "Seistes järgmise 12-aastase Hiina kalendritsükli alguses, tahan ettevaatavalt välja tuua Konfutsiuse mõtted," rääkis Siyi Ma. "Viieteistaastaselt järgis mu meel õpinguid, kolmekümneselt seisin ma kindlalt, neljakümneselt polnud mul kahtlusi, viiekümneselt teadsin kõike taevalikku, kuuekümneselt oli mu kõrv sõnakuulelik organ tajumaks tõde, seitsmekümneselt suutsin järgida oma südamesoove ilma patustamata tõe suhtes."

Hiina uusaasta toob Vabaduse väljakule draakoni- ja lõvitantsu

• Tallinn tähistab Hiina kalendri järgi uue aasta saabumist pühapäeval, 19. jaanuaril Vabaduse väljakul. Juba kell 11 lubab kohal olla skulptor Tauno Kangro, et asuda looma saabuva metallroti aasta väärilist teost. Kõik huvilised on teretulnud roti kuju voolimisele kaasa elama. Kangro taies valmib savist ja plastiliinist, Hiina kunstnike oma jääst.

• Kella 12-st saab hiinapäraste toitudega keha kinnitada ja idamaiseid kaupu osta. Tänavu annab kontserdi põnev etnofolk popbänd Haya. Pekingi ooperi ja kunstide kolledži artistide ning Haya kontsert algab kell 16.

• Lisaks kaugetele külalistele saab Vabaduse väljaku laval näha Eesti wushu harrastajaid spordiklubist Julged, Tai-Chi spordiklubi etteastet, draakoni- ja lõvitantsu, trummareid Silver Ulviku juhtimisel ja Müstika tantsustuudio tuleetendust.

• Hiina uusaastatraditsioonide hulka kuulub ka laternafestival, mida seekord sai külastada lauluväljakul ja mis tõi kohale üle
30 000 huvilise Eestist ja naaberriikidest.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...