Eesti ja Läti ühine korruptsioonivastane idee jõudis parimate hulka

"Tegemist on väga võimsa rahvusvahelise tunnustusega Eesti korruptsioonivastasele liikumise tegevusele," ütles KVE tegevjuht Carina Paju.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Eesti

Eesti ja Läti ühine korruptsioonivastane idee jõudis parimate hulka

Toimetaja: Sandra Lepik

"Tegemist on väga võimsa rahvusvahelise tunnustusega Eesti korruptsioonivastasele liikumise tegevusele," ütles KVE tegevjuht Carina Paju.

Korruptsioonivaba Eesti (KVE), Eesti Justiitsministeeriumi, Open Knowledge Estonia, Transparency Internationali Läti ühingu ja Läti andmekooli ühiselt esitatud idee kasutada avaandmeid varajaseks riigihangetes esinevate huvide konflikti olukordade tuvastamiseks valiti Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ideekorjel parima kaheksa hulka, vahendas BNS. 

"Tegemist on väga võimsa rahvusvahelise tunnustusega Eesti korruptsioonivastasele liikumise tegevusele," ütles Paju.

Oktoobris välja kuulutatud ideekorjel osales 120 ettepanekut üle 30 riigist. Innovatiivsete korruptsiooni ennetavate ja tuvastavate ideede vahel tegi lõpliku valiku 17 IMFi ja väliseksperdist koosnev hindamiskomisjon. Ideekorjet organiseerivad IMFi innovatsioonilabor (iLab) ja õigusosakond ning tehnilise partnerina lööb kaasa IBMi teadusosakond.

Eesti-Läti ühisidee kasutab mõlema riigi äri-, erakondade rahastamise ning riigihangete registri andmebaase, et arendada välja platvorm Opener potentsiaalsete huvide konflikti olukordade varajaseks tuvastamiseks.

"Meie idee läheneb korruptsioonile nö kolmelt rindelt: me kasutame ja edendame avaandmeid, rakendame IT-lahendusi huvide konflikti leidmise automatiseerimiseks ning tõstame konkreetseid juhtumeid kasutades andmepädevust," rääkis Paju.

"On oluline mõista, et selliseid projekte on võimalik luua ainult siis, kui struktureeritud kvaliteetsed andmed on kõigile kasutatavad. Meie e-teenustele ja ärile keskendunud digiühiskonnas on vabakonnast võrsunud idee lend rahvusvahelisele tribüünile märgilise tähtsusega," lausus Open Knowledge Estonia juhatuse liige Maarja-Leena Saar.

"Opener on maailma mastaabis innovatiivne samm avaliku sektori tegevuse läbipaistvuse suurendamisel," ütles justiitsministeeriumi analüüsitalituse juhataja Mari-Liis Sööt. "See on loogiline ja vajalik jätk meie senistele hiljutistele läbipaistvust suurendavatele tegevustele, nagu näiteks korruptsiooni ja huvide konflikti e-koolitus ning koostöös Korruptsioonivaba Eestiga loodud omavalitsuste riskihindamise keskkond."

Erinevaid andmekogusid ühildavat tööriista saaksid kasutada nii õiguskaitse, ajakirjanikud, kodanikuühendused kui spetsialistid, et tagada õigusloome ning hangete läbipaistvus ja vastavus avalikule huvile. Tulevikus saab rakendusele lisada uusi andmekogusid teistestki riikidest.

Kõik finaali jõudnud kaheksa meeskonda kutsutakse Washingtoni, et ideesid rafineerida, kaardistada sidusrühmad ning luua projektiplaan. Kolm parimat meeskonda saavad kuni 50,000 USDi stardikapitali, tuge iLabilt ja sponsoritelt ning võetakse vastu iLab inkubaatorisse.

Laadimine...Laadimine...