Eesti saadab välja Venemaa kaitseatašee

Vastusammuna Ühendkuningriigis Salisburys aset leidnud närvigaasi rünnakule saadab Eesti välja Venemaa kaitseatašee. "Keemiarelva kasutamine on erakordselt raske rahvusvahelise õiguse rikkumine," ütles välisminister Sven Mikser.

Pilt: Scanpix/ Sven Mikser

Eesti saadab välja Venemaa kaitseatašee (8)

Vastusammuna Ühendkuningriigis Salisburys aset leidnud närvigaasi rünnakule saadab Eesti välja Venemaa kaitseatašee. "Keemiarelva kasutamine on erakordselt raske rahvusvahelise õiguse rikkumine," ütles välisminister Sven Mikser.

Välisminister Sven Mikser ütles ajakirjanikele, et vastusammuna Ühendkuningriigis Salisburys aset leidnud närvigaasi rünnakule saadab Eesti välja Venemaa kaitseatašee, vahendas BNS.

"Keemiarelva kasutamine on erakordselt raske rahvusvahelise õiguse rikkumine," ütles Mikser ajakirjanikele. Ta lisas, et Venemaa on teavitanud oma keemiarelvavarude täielikust hävitamisest.

Mikser tõi esile, et Eesti väljendas koheselt pärast rünnakut nii hukkamõistu keemiarelva kasutamise suhtes kui ka solidaarsust ja tuge Ühendkuningriigiga.

Saatkonna kodulehekülje andmetel on Venemaa kaitseatašee Eestis Oleg Afanasjev.

Välisminister nentis küsimustele vastates, et taolistele sammudele vastatakse enamasti sümmeetriliselt. Tema sõnul on tegemist Euroopa riikide koordineeritud sammuga ning isegi sümmeetrilise vastuse puhul on see valusam Venemaale kui Euroopa riikidele.

Euroopa Liidu juhid ühinesid neljapäeval üksmeelselt Suurbritannia hinnanguga, et Salisbury närvigaasi rünnaku taga on väga suure tõenäosusega Venemaa. Ametikaaslased lubasid Ühendkuningriigi valitsusjuhile Theresa Mayle uurimises igakülgset tuge, et selgitada välja rünnaku üksikasjad ning kooskõlastada edasine tegevus.

Endine Vene sõjaväeluure (GRU) ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati närvimürgiga 4. märtsil Suurbritannias Salisburys. Mõlemad on jätkuvalt kriitilises seisundis haiglas.

Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele mürgitamisega ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Nõukogude Liidus sõjalisel otstarbel välja töötatud närvimürgi Novitšok kasutamine Suurbritannias. Londoni sõnul oli Venemaal rünnaku sooritamiseks võime, motiiv ja tahe.

Suurbritannia saatis rünnaku järel riigist välja 23 Vene diplomaati ja nende pereliiget - ühtekokku umbes 80 inimest - ja katkestas Moskvaga kõrgetasemelised kontaktid. Moskva on teatanud, et vastab nn peegelmeetmega ja saadab riigist välja 23 Briti diplomaati ning peatab lisaks Briti Nõukogu tegevuse riigis.

8 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...