Eesti vanim kool tähistab sünnipäeva konverentsi ja margiga

Toomkooli markidel on kujutatud selle kuulsaid vilistlasi, näiteks admirali ja meresõitjat Adam Johann Krusensterni, maailmakuulsat loodus- ja arstiteadlast Karl Ernst von Baeri  ja rahvusvaheliselt tuntud majandusteadlast Ragnar Nurkset.

Pilt: Scanpix
Haridus Tallinn

Eesti vanim kool tähistab sünnipäeva konverentsi ja margiga

Kai Maran

Toomkooli markidel on kujutatud selle kuulsaid vilistlasi, näiteks admirali ja meresõitjat Adam Johann Krusensterni, maailmakuulsat loodus- ja arstiteadlast Karl Ernst von Baeri  ja rahvusvaheliselt tuntud majandusteadlast Ragnar Nurkset.

14. veebruaril tähistab Tallinna Toomkool Eesti Teaduste Akadeemias (Kohtu 6) esindusliku hariduskonverentsiga oma esmamainimise 700. aastapäeva. 1319. aasta jaanuaris andis Taani kuningas Erik VI Menved Toomkapiitlile ainuõiguse kooli pidamiseks.


Hariduskonverentsi teemaks pole aga ainult ajalugu, see kannab pealkirja "Vana ja uus". Muu hulgas kõneldakse sellest, kuidas hingelisi väärtusi hoides 21. sajandil edasi minna, et me ei kaotaks hinge hariduse sees. Digimaailm ja robotid ei saa asendada head õpetajat. Konverentsi avapalvuse peab kell 9.30 Toomkirikus EELK peapiiskop Urmas Viilma, kes on ka Toomkooli nõukogu esimees, kohaletulnuid tervitab peaminister Jüri Ratas.


Ilmumas raamat


Tallinna Toomkiriku juurde asutatud katedraalikooli hoidis korras vaimulik. Läbi aastasadade on Toomkooli korduvalt kinni pandud ja taas avatud. Siiski tegutses see väikeste pausidega järjepidevalt kuni 1939. aastani, mil II maailmasõja alguse tõttu suleti. Toomkool taasavati Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse eestvõttel 2011. aastal.


Sel kuul on ilmumas ka tõlge Toomkooli vilistlase Erik Thomsoni saksakeelsest raamatust, mis kirjeldab kooli tõusu- ja mõõnaperioode läbi aegade.


Seoses kooli juubeliga annab Eesti Post välja margiploki koos esimese päeva ümbrikuga. "Tallinna Toomkool 700" margiploki esitlus toimub täna kell 12 raekojas. Margiploki võib kohapeal  soetada koos värskelt esimese päeva templi saanud ümbrikuga.


Linnulennul läbi ajaloo


Margiplokil on kujutatud Toomkooliga tihedalt seotud ajaloolisi isikuid ja sümbolesemeid. Näiteks on portreteeritud kooli vilistlasi: admirali ja meresõitjat Adam Johann Krusensterni, maailmakuulsat loodus- ja arstiteadlast Karl Ernst von Baeri, kaasaegse eesti keele õigekirja loojat, kirikuõpetaja Eduard Ahrensit ja rahvusvaheliselt tuntud majandusteadlast Ragnar Nurkset. Ümbrikule kantud ajajoone tähtsündmuste kaudu saab linnulennult ülevaate Toomkooli 700-aastasest väärikast ajaloost. Margiploki ja esimese päeva ümbriku on kujundanud kunstnik Riho Luuse.


Vanalinnas tegutsevas luterlikus erakoolis õpib sel õppeaastal 1.-8. klassini 212 õpilast – rohkem kui kunagi varem. Kooli juubeliaastat tähistatakse eri sündmustega kogu 2019. aasta vältel. Infot Tallinna Toomkooli ajaloo kohta leiab http://tallinnatoomkool.ee/ajalugu

Laadimine...Laadimine...