Eestis hääletasid enamus Vene kodanikke Venemaa põhiseaduse muutmise poolt

Kokku avaldas oma arvamust 7526 inimest, kellest 6747 ehk 89,65 protsenti olid Venemaa põhiseaduse muutmise poolt. 733 ehk 9,74 protsenti olid sellele vastu ning 46 hääletussedelit olid kehtetud. 

Pilt: Scanpix

Eestis hääletasid enamus Vene kodanikke Venemaa põhiseaduse muutmise poolt (2)

Toimetaja: Sandra Lepik

Kokku avaldas oma arvamust 7526 inimest, kellest 6747 ehk 89,65 protsenti olid Venemaa põhiseaduse muutmise poolt. 733 ehk 9,74 protsenti olid sellele vastu ning 46 hääletussedelit olid kehtetud. 

Eestis oma hääle andnud Vene kodanikest suur enamus hääletas Venemaa põhiseaduse muutmise poolt, vahendas BNS. 

Vene saatkonna teatel said Eestis elavad või viibivad Vene kodanikud hääletada 25. juunist kolmapäevani ning seda nii Venemaa Tallinna saatkonnas kui ka Narvas asuvas peakonsulaadis. Kokku avaldas oma arvamust 7526 inimest, kellest 6747 ehk 89,65 protsenti olid Venemaa põhiseaduse muutmise poolt. 733 ehk 9,74 protsenti olid sellele vastu ning 46 hääletussedelit olid kehtetud. 

Vene saatkond tõdes, et sama veenvalt toetati Vene Föderatsiooni põhiseaduse ajakohastamist peaaegu kõigis Venemaa piirkondades.

Venemaa kodanikud kiitsid suure häälteenamusega heaks põhiseadusmuudatused, mille toel võib paegune riigipea Vladimir Putin 2024. aasta presidendivalimistel uuesti kandideerida, teatas keskvalimiskomisjon. Komisjoni andmeil toetas muudatusi 77,92 protsenti hääletanuist, osalusprotsent oli 65. 

Muude muudatuste kõrval keerab reform Putini presidendi ametiaegade mõõtmise tagasi nulli, lubades tal veel kandideerida ning jääda potentsiaalselt Kremli peremeheks kuni 2036. aastani. 

Ühes hiljutises usutuses ütles Putin, et on otsustanud veelkord presidendiks kandideerida, sest nii saab Venemaa poliitiline eliit keskenduda valitsemisele ega pea tegelema talle võimaliku mantlipärija otsimisega.

Reformisätted annavad presidendile lisavolitusi tippametnike, kohtunike ja prokuröride ametissemääramisel ning lubavad, et miinimumpalk ei saa olla elatusmiinimumist madalam. Vene seadused saavad ülimuslikkuse rahvusvaheliste seaduste ees ning pensione hakatakse inflatsiooni põhjal indekseerima.

Põhiseadusreform lubab kaitsta konservatiivseid väärtusi. Muudetavad sätted hõlmavad nii venelaste usku jumalasse, vene keele staatust riigikeelena ning abielu kui liitu mehe ja naise vahel. Venemaa territooriumi loovutamine ja riigi "ajaloolise tõe" kahtluse alla seadmine on keelatud.

Opositsiooniliider Aleksei Navalnõi on nimetanud hääletust populistlikuks käiguks, mis annab Putinile õiguse olla "eluaegne president". "See on põhiseadus rikkumine, riigipööre," on Navalnõi seisukoht.

Killustunud ning aastaid kestnud poliitiliste repressioonide tõttu ja ligipääsuta riigimeediale on Putini vastased nõrgad ega ole suutnud luua arvestatavat vastuseisu reformidele. Võimudele on appi tulnud ka koroonaviirus, mille tõttu on rahvakogunemised keelatud.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...