Eestis leviv sünteetiline kanep võib inimese tappa

"Eestiski on juhtumeid, kus alaealised on sattunud sünteetilise marihuaana üledoosiga haiglasse," mainis Põhja prefektuuri narkokuritegude talituse juhtivuurija Margo Kivila. Kuigi ka naturaalne kanep võib tekitada tõsiseid tervisehäireid, eeskätt psüühikahäireid, on sünteetiline kanep tervisele mitmeid kordi ohtlikum. 

Eestis leviv sünteetiline kanep võib inimese tappa

Sirje Rattus

"Eestiski on juhtumeid, kus alaealised on sattunud sünteetilise marihuaana üledoosiga haiglasse," mainis Põhja prefektuuri narkokuritegude talituse juhtivuurija Margo Kivila. Kuigi ka naturaalne kanep võib tekitada tõsiseid tervisehäireid, eeskätt psüühikahäireid, on sünteetiline kanep tervisele mitmeid kordi ohtlikum. 

Kivila kinnitab, et selline aine, mida slängis kutsutakse peamiselt spice’iks, ringleb Eesti narkoturul juba mitu aastat.

"Sünteetilisi kannabinoide on tegelikult väga suur hulk, üldiselt on neid teada 300 ringis, ja nad on pidevas arenemises. Kui mõni aine keelatud ainete nimekirja kantakse, on keemikutel järgmine, seaduslik kombinatsioon turulepaiskamiseks juba valmis," selgitas Kivila.

Aineid monitooritakse üle Euroopa kogu aeg ja uusi nimetusi kantakse pidevalt keelatud ainete nimekirja, kuid see ei käi üleöö, seda enam et paljudel psühhotroopsetel ainetel on seaduslik kasutusala – ja mitte ainult meditsiinis, vaid ka näiteks tööstuses.

"Näiteks GHB (rahvakeeli korgijook – toim) lähteainet GBL-i kasutatati trükikodades trükitahvlite puhastamiseks. Sellist ainet, millel on lai kasutusala, on väga keeruline ära keelata," ütles Kivila. "Inimesed on võimelised väga erinevaid aineid ebasihipäraselt kasutama. See ei tähenda, et neid kõiki peaks või saaks ära keelata. Näiteks nuusutavad mõned noored lahustit või välgumihkligaasi."

 

Narkokeemikud alati sammu võrra ees

Tallinna laste turvakeskuse juht Priit Siig nentis, et kuna sünteetilise kanepi toimeaine pole teada, ei saa seda ka narkotestiga tuvastada.

"Nii et vahel, kui laps tuleb kodukülastuselt ja meil on kahtlus, et ta on mingit uimastit tarvitanud, siis kanep, amfetamiin, fentanüül tulevad uimastitestiga välja, sünteetiline kanep aga mitte. Ka narkokoerad kuuldavasti ei suuda seda ainet üles leida," rääkis ta.

"Narkokartellide palgatud keemikud teevad usinasti tööd. See on nagu dopingumaailmas, kus üks seltskond mõtleb aina uusi aineid välja ja teine seltskond mõtleb välja teste, et neid tuvastada."

Siig ütles, et kunstkanepi mõju on üldiselt sarnane tavalise kanepiga – kõrgenenud meeleolu, lõbusus, hüsteerilised naeruhood.

"Samas on toime igaühe puhul ikkagi individuaalne. Näiteks need, kes on seda tarvitanud ühe korra, kirjeldavad toimet hoopis teisiti kui need, kes pruugivad seda regulaarselt."

Et sünteetilise kanepi koostisosad pidevalt muutuvad, on tegemist ka suhteliselt kahtlase asjaga – sünteetilise kanepi toimeaine võib olla sada korda tugevam kui looduslikul taimel ning tema kvaliteet on kõikuv.

 

Kunstkanepi üledoosi surrakse

Maailmapraktikas on juba piisavalt näiteid, kus kunstkanepi üledoosi tulemusena on inimene surnud.

"Eestiski on juhtumeid, kus alaealised on sattunud sünteetilise marihuaana üledoosiga haiglasse," mainis Kivila.

Kuigi ka naturaalne kanep võib tekitada tõsiseid tervisehäireid, eeskätt psüühikahäireid, on sünteetiline kanep tervisele mitmeid kordi ohtlikum. "Ning et tegemist on selliste keemiliste ühenditega, mille toime kohta ei ole palju teada, on ka arstidel keeruline seda ravida," lisas Kivila.

Enamasti jäävad regulaarsed kanepitarvitajad siiski looduslikule "rohule" truuks. Sünteetiline kanep on Kivila sõnul pigem eksperimenteerijate aine ning selle kasutajaskond ei ole õnneks aastate jooksul suurenenud. Sama kinnitab ka laste turvakeskuse juht:

"Noored pigem ainult eksperimenteerivad sünteetilise kanepiga, sest tavaline kanep on ülimalt kergesti kättesaadav – ainult telefonikõne ja poole tunni kaugusel, samal ajal, nagu lapsed ise on rääkinud, tuleb sünteetilist kanepit oodata kuni kuu."

Kivila sõnul tuleb igal aastal turule kümneid ja kümneid uusi aineid. Nii nagu kanepil on oma sünteetilised analoogid, on need ka LSD-l, amfetamiinil ja kokaiinil.

Kui sünteetiline kanep on tervisele sedavõrd ohtlik, siis võib-olla oleks mõistlik naturaalne kanep legaliseerida, et inimesed valiksid pigem sellise aine, mis tervisele nii suurt ohtu ei kujuta? Siig leiab, et see oleks siiski liialt libe tee.

"Muu maailma praktika näitab, et neis riikides, kus kergemad uimastid on seaduslikud, pole tõsisemate narkootikumide tarvitamine vähenenud," põhjendas ta. "Sest paraku näitab kogemus, et kanep on hüppelaud raskemate uimastite juurde."

 

Ühest mahvist koomasse

Californias suri 19-aastane noormees kuu aega tagasi sünteetilise kanepi mürgistusse. Piisas vaid ühest mahvist.

Poisi vanemad soovisid, et tema surm ei oleks asjatu, ning teadvustamaks probleemi ja hoiatuseks teistele jagasid pilte koomas pojast ka ajakirjanduses.

Vanemate sõnade järgi vajus nende poeg koomasse pärast üht marihuaanamahvi. Haiglas diagnoositi noormehel ajusurm. Tema elus organid siirdati teistele abivajajatele.

Sünteetilist marihuaanat, mida noormees suitsetas, tuntakse nime all spice ja K2. See sisaldab erinevate taimede segu, mis on üle piserdatud kaifi tekitava keemilise ainega. Paraku ei saa kasutajad olla kindlad, mis keemilisi ühendeid ja millises koguses neis segudes kasutatakse.

Laadimine...Laadimine...