Eestis on üledoosidesse surnud 1319 inimest

Eestis on üledoosidesse surnud 1319 inimest. See arv on ogaralt suur arvestades, et Eestis on naloksoon olemas. Paraku on naloksoon Eestis retseptravim, mis tähendab, et praktikas pole elupäästev opioidiblokaator kättesaadav kõigile, kes seda vajaksid.

Pilt: Scanpix
Tervis Eesti

Eestis on üledoosidesse surnud 1319 inimest

Eestis on üledoosidesse surnud 1319 inimest. See arv on ogaralt suur arvestades, et Eestis on naloksoon olemas. Paraku on naloksoon Eestis retseptravim, mis tähendab, et praktikas pole elupäästev opioidiblokaator kättesaadav kõigile, kes seda vajaksid.

Ajaga kaasas käies on Eesti asunud ellu viima mitut edumeelset uimastisõltuvuse ennetamise ja ravi programmi, nende hulgas opioidide üledoose ennetavat naloksooniprogrammi, vahendas "Support. Don’t Punish." — "Ei karistustele, jah lahendustele!", pressiteates.

26. juunil, ÜRO uimastite kuritarvitamise ja salakaubaveo vastasel rahvusvahelisel päeval korraldatakse üle maailma rohujuuretasandi kampaaniat "Support. Don't Punish." — "Ei karistustele, jah lahendustele!", milles tänavu osaleb juba teist korda ka Tallinn, kus Eesti uimastitarvitajate ühenduse MTÜ LUNEST eestvedamisel kogunetakse kell 14–15 Vabaduse väljakule, et juhtida tähelepanu opioidi-üledooside ennetamise ravimi naloksooni liigselt piiratud kättesaadavusele Eestis.

Naloksooni väljakirjutamise õigus on praegu ainult arstidel, mitte aga õdedel ja kahjude vähendamise keskuste töötajatel, kes opioidide probleemsete tarvitajatega tegelikult kõige sagedamini kokku puutuvad. Nõuame naloksooni jagamise õigust ka neile!

Mitmel pool peab süstiv uimastitarvitaja süstitava naloksooni saamiseks kõigepealt ootama, kuni naloksoonikoolituse vastu on huvi ilmutanud piisav hulk tarvitajaid, ja tulema seejärel arsti osalusega koolitusele, mille käigus talle õpetatakse ravimi süstimist. Tegelikkuses pole nii põhjalik koolitus tarvitajatele vajalik ja teeb asendamatu, elusid päästva abivahendi hankimise ainult keerulisemaks. Kuni ei kaotata arsti osaluse nõuet, jääb koolituse ootamise probleem püsima. Nõuame süstitava naloksooni võimaldamise korra lihtsustamist!

Ninna pihustatava naloksooni kasutamine on nii lihtne, et sellega saab hakkama lasteaialapski. Paraku jääb ninakaudne naloksoon Eestis kättesaamatuks, kuni riik selle hankimiseks tootjaga soodsat kokkulepet ei sõlmi. Nõuame riigilt läbirääkimisi tootjatega naloksooni hinna alandamiseks ning ninakaudse naloksooni kiiremas korras kättesaadavaks muutmist — kõigepealt opioidikriisi-kolletes Tallinnas, Harjumaal ja Ida-Virumaal, seejärel kogu riigis!

Naloksoon peaks kuuluma iga esmareageerija ja päästetöötaja standardvarustusse. Praegu ei ole opioidi-üledoosiga seoses välja kutsutud politseitöötajatel võimalik üleannustanut adekvaatsel moel aidata, vaid nad peavad ootama kiirabitöötajate saabumist samal ajal, kui inimene sureb. Nõuame naloksooni lisamist politseinike ja päästjate varustusse!

Igas perekonnas, mille mõnele liikmele on välja kirjutatud opioidipõhiseid valuvaigisteid, võib ühel hetkel vaja minna naloksooni, mistõttu see võiks leiduda igas esmaabikapis. Iga kriisipiirkonna elaniku võimuses oleks päästa juhusliku üledoosiohvri elu, kui teave naloksooni korrektse kasutamise kohta leviks paremini ja kui naloksoon oleks lihtsasti kättesaadav kõigile. Nõuame naloksooni võimaldamist igas tervishoiuasutuses, retseptivaba müüki igas apteegis ning elanikkonna teavitamist selle vajalikkusest ja õigest kasutamisest!

Naloksoon päästab elusid, selle kättesaadavuse piiramine mõttetute bürokraatiareeglitega aga, vastupidi, hävitab elusid. Surnuid ei saa aidata; naloksooniga varustatud inimene saab aga päästa nii enda kui ka teiste elusid. Lõpetagem asjatu elude raiskamine — tehkem taskukohane, retseptivaba naloksoon kättesaadavaks igale soovijale!

Laadimine...Laadimine...