Eksperdid töötasid välja pika säilivusajaga kriisitoidupakid

Eesti ettevõtjad töötasid koos toiduteadlaste ja elanikkonnakaitse valdkonna ekspertidega välja kriisitoidu komplektid, mille toidupakkidel on kaheksa aasta pikkune säilivusaeg ja kõrge toiteväärtus.

Pilt: Scanpix

Eksperdid töötasid välja pika säilivusajaga kriisitoidupakid

Toimetaja: Toomas Raag

Eesti ettevõtjad töötasid koos toiduteadlaste ja elanikkonnakaitse valdkonna ekspertidega välja kriisitoidu komplektid, mille toidupakkidel on kaheksa aasta pikkune säilivusaeg ja kõrge toiteväärtus.

Kriisitoidu väljatöötamise juures olnud Toidu-ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse (TFTAK) toiduteadlane Rain Kuldjärv lausus, et toiduvaru komplekti abil saab hakkama ka siis, kui puhast joogivett pole saada ja puudub võimalus sooja toidu valmistamiseks.

Kriisitoidu maitseomadused ja toiteväärtus säilivad ilma säilitusaineteta 8 aastat, kuna nende toitude tootmiseks on kasutatud külmkuivatuse tehnoloogiat. Lisaks toidupakkidele sisaldab kriisitoidu komplekt sooja söögi valmistamiseks Eestis toodetud Biofire´i innovaatilist süütepotti ja veepuhastustablette, mis on mõeldud kasutamiseks vaid juhul, kui puudub ligipääs puhtale veele, rääkis ta.

Päästeliidu vabatahtlik päästja MTÜ Jõelähtme Elanikkonnakaitse Seltsi liige Kaupo Luur sõnas, et Eesti inimesed on seni kogenud peamiselt paaripäevaseid kriise, aga pikemateks kriisideks pole suur osa elanikkonnast valmis.

"Oktoobrikuine torm põhjustas Võrumaal suuri kahjusid ja nii elanikel kui ettevõtjatel tuli paar päeva elektrita hakkama saada. Oluliselt keerulisem oleks vastu pidada aga juhul, kui elekter on ära pikemalt, näiteks nädala jagu," sõnas ta.

Luur lisas, et kui paljudel maapiirkonnaelanikel on veel keldris toidutagavara, siis enamikel linnaelanikel oleks väga keeruline hakkama saada, kui pole võimalik toitu juurde varuda, kauplused suletakse, kaardimaksed ega sularahaautomaadid ei tööta ning puudub võimalus sooja täisväärtusliku toidu valmistamiseks.

Lumetorm, üleujutus või pikaajaline elektrikatkestus on näited kriisidest, milleks Eesti elanikel tuleb valmis olla. Kriis tabab enamasti ootamatult ja tuleviku kriise prognoosida pole võimalik, mistõttu on kriisioludeks valmistumine eriti oluline.

"Inimesed mõistavad, et nad vajavad igaks juhuks auto- või kodukindlustust, kuid tõeliste kriiside puhul ei hoia kindlustus neid elus," sõnas Kriistoidu üks loojatest Tactical Solution OÜ juhatuse liige Sverre Puustusmaa.

"Tavainimesel on keeruline valida poest välja pika säilivusajaga toidud, mis oleks ka tervislikud ja kõrge toiteväärtusega. Kriisitoidu komplekt sisaldab 21 toidukorda kas lihaga või ilma lihata toitusid, mis on piisav kogus täiskasvanud inimese nädala aja toiduks ja sealt saab kätte kõik vajalikud toitained," rääkis Puustusmaa. Kriisitoidu komplekti koostamisel võeti arvesse elanikkonna kaitse juhendi soovitusi, mis on leitavad kodulehel kriis.ee. 

Laadimine...Laadimine...