"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ekspert: erakorraline pensionitõus peaks aitama vaeseid (3)
26. aprill 2019
Scanpix/ Foto on illustreeriv

"Valitsus peaks oma strateegiat paremini sättima ja endalt küsima, mis eesmärki erakorraline pensionitõus täidab ja kellele on see eeskätt sihitud," ütles Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi Eesti demograafia keskuse vanemteadur Lauri Leppik. 

Ametisse astuv sotsiaalminister Tanel Kiik ütles ERR-le, et Keskerakonna lubatud erakorraline pensionitõus on koalitsioonilepingusse eesmärgina sisse jäänud ja see loodetakse nelja aasta jooksul ära teha. Keskerakonna üks olulisemaid valimislubadusi nägi ette erakorralist pensionitõusu 100 euro võrra.

“Mis puudutab Keskerakonna lubadust tõsta pensione 100 euro võrra, siis mina ja ka kõik teised pensionärid tervitavad seda igati,” ütles Eesti pensionäride ühenduste liidu juhatuse esimees Andres Ergma. “See oleks ka õiglane. Kõige rohkem mõjutaks erakorraline pensionitõus eriti väikest pensioni saavaid pensionäre. Neile oleks 100 eurot väga suur asi.”

Alates 1. aprillist on keskmine pension 483 eurot. Ergma sõnul jääb aga ligikaudu pooltel pensionäridel pension allapoole keskmist.

Kuigi pensionäride arv on püsinud meil aastaid suhteliselt ühel tasemel, on nende osakaal elanikkonnast meie rahva vähese sündivuse ja väljarände tõttu tõusnud. Sellest tulenevalt on järjest raskem tagada vanemaealistele väärikat pensioni ja järjest olulisemaks muutub vajadus töötada välja õiglane pensionisüsteem.

“Kui meie pensionisüsteem oleks minu teha, siis kõigepealt peaks rahvapension (205,21 eurot) olema oluliselt suurem,” ütles Ergma. “Pensioni teine sammas võiks üldse ära kaduda, sest vajalikku tootlust sellel nagunii ei ole. Võiks olla kombineeritud süsteem, kus võetakse arvesse nii töötatud aastaid, palga suurust kui ka inflatsiooni. Võõrtööjõu sissetoomine ei ole lahendus, sest tööjõuliste inimeste järel tulevad meile nende perekonnad ja sugulased, kes panevad meie sotsiaalsüsteemile väga suure koormuse alla.”

Vanemaealiste inimeste vaesusrisk on suur

Leppiku andmeil oleme praegu olukorras, kus keskmine vanaduspension on suhtelisest vaesusriski piirist (eelmisel aastal 523 eurot) madalam. “See tähendab, et vanemaealiste inimeste vaesusrisk on meil suhteliselt kõrge,” lisas Leppik. “Suur osa neist on suhtelise vaesuse riski rühmas ning asub suhtelise ja absoluutse vaesuspiiri (207 eurot) vahel. Erakorraline pensionitõus 100 euro võrra parandaks olukorda päris palju.”

Leppiku hinnangul võik üheks indikaatoriks pensioni suuruse hindamisel olla suhtelise vaesuse piir ja selle järgi vähemalt keskmine pension tõuseks pärast erakorralist pensionitõusu suhtelise vaesuse piirist kõrgemale.

Pensionisaajad moodustavad üle veerandi elanikkonnast ja see tähendab, et erakorraline pensionitõus nõuab ka väga suuri kulutusi. Leppiku hinnangul tuleks valitsusel ka selle tõsiasjaga hoolikalt arvestada. “Valitsus peaks oma strateegiat paremini sättima ja endalt küsima, mis eesmärki erakorraline pensionitõus täidab ja kellele on see eeskätt sihitud,” ütles Leppik. “Sihiks peaks olema eelkõige toimetulekuraskustega inimeste abistamine. Meie pensionisüsteemi tulevik on väga pikk ja keeruline teema, mida paari lausega ära ei räägi. Ütleksin vaid niipalju, et lähemate aastate otsuseid tehes tuleks vaadata ka kaugemat perspektiivi.”

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

otse tarbimisse
27. apr. 2019 07:17
Erakorraline pensionitõus läheks ju otse tarbimisse ja seega majanduskasvu. Seega on valitsuskoalitsioonil põhjust pingutada miks mitte näituseks jõuliselt saneerida arvukat ja suuresti täiesti tarbetut seltskonda tühjaks jäänud vallamajades. Eesti on tegelt tibatilluke riik ja selline nn ametnike vohamine täiesti arusaamatu eriti Eestis valitseva kohutava tööjõupuuduse tingimustes. Kohe kindlasti saab pensione erakorraliselt tõsta kui kõik kuluartiklid ülevaadata miks mitte Martin Helme asjatundliku pilgu all. Mis muud kui pikem samm ja vähem mula.
Hihhii
27. apr. 2019 05:06
" Võimaluse" korral saategi oma pensionitõusu 2 aasta pärast, vahetult enne kohalikke valimisi. Kurb on see,et siis ei ole see tõus enam 100€, vaid ostujõud on kahanenud ikka kümnete % võrra, vb isegi 60%. Iga kord enne valimisi vibutatakse seda "tõusu" nagu porgandit eesli nina ees ja see toimib. Hale.
töö-eestlus ja lapsed
26. apr. 2019 16:13
Kõik tublid eestlased tööd murdma elik vana hea töö-eestlus ausse ja rohkem lapsi seega suurem toetus noortele peredele. Esmase eluaseme soetamisel eelkõige. Teeb tööd ja veel rohkem tööd ja nii paraneb ka pensionäride elu ja kohe kindlasti osa neist on valmis ka suurema töise panuse andma ikke vana head töö-eestlust edendama. Ja ei mingeid töllerdisi nn taltechhe ja Neegerlinnu Tšernogorskeid. Neeger töötab Aafrikas ja arrab Arabistanis nii kõigil hea.