Ekspertkogu: kriis annab võimalusi struktuurimuudatusteks majanduses

"Eesti majandus on viimaste näitajate järgi koroonaviirusest põhjustatud majanduskriisist taastunud paremini, kui lisaeelarvet koostades prognoositi," tõdes peaminister Jüri Ratas.

Pilt: Rene Suurkaev

Ekspertkogu: kriis annab võimalusi struktuurimuudatusteks majanduses (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Eesti majandus on viimaste näitajate järgi koroonaviirusest põhjustatud majanduskriisist taastunud paremini, kui lisaeelarvet koostades prognoositi," tõdes peaminister Jüri Ratas.

Valitsuse majandusarengu komisjoni juurde loodud ekspertkogu arvates võiks majanduse elavdamise üheks keskseks eesmärgiks olla leida pärast koroonaviiruse põhjustatud kriisi võimalusi saavutada lühiajaliste meetmetega ka pikaajalisi struktuurimuudatusi majanduses, vahendas BNS. 

Valitsuse majandusarengu komisjoni juurde loodud ekspertkogu kogunes pärast peaminister Jüri Ratasega peetud individuaalseid kohtumisi ja vaatas üheskoos üle tehtud ettepanekuid majanduse ergutamiseks, et need esitada valitsuse majandusarengu komisjonile enne sügisel algavaid eelarve arutelusid.

Teadmiste leviku soodustamine

Ekspertide arvates tuleb targalt ära kasutada olukorda, kus osa majanduse ressurssidest on vabanenud ning võimalusel soodustada nende liikumist kõrgemat lisandväärtust loovatesse ettevõtmistesse; soodustada tuleks riigi toetusel loodud teadmiste levikut.

Ekspertkogu leidis, et ettevõtete toetamisel peab fookus olema tulevikku suunatud investeeringutel ehk niinimetatud digi-, rohe- ja innovatsioonipöördel. Eksperdid rõhutasid, et rohepööre tuleb realiseerida ärivõimalusena.

Samuti pidasid eksperdid vajalikuks praeguses olukorras eraldi tähelepanu pöörata riigi kriisikindlusele. "Olen eksperdikogu liikmetele väga tänulik sisuka ja mitmekesise, laiu teemavaldkondi puudutava arutelu eest. Eesti majandus on viimaste näitajate järgi koroonaviirusest põhjustatud majanduskriisist taastunud paremini, kui lisaeelarvet koostades prognoositi. See annab meile parema stardipositsiooni teha investeeringuid sihitult just nendesse sektoritesse, mis seda enam vajavad," ütles Ratas.

Ta lisas, et ekspertide ettepanekuid majanduse elavdamiseks koguneb majandusarengu valitsuskomisjon arutama augusti keskpaigas enne riigieelarve arutelusid.

Toetusi tuleb kasutada läbimõeldult

"Ekspertkogu ettepanekud on väärtuslik sisend lisaks tuleva aasta eelarve aruteludele ka Euroopa majanduse taaskäivitamise kava kontekstis, mille eesmärk on aidata liikmesriike Euroopa majandust kriisist välja tuua. Taaskäivitamise kavast saab Eesti järgmise eelarve perioodi jooksul lisaks põhieelarvele üle 1,5 miljardi euro toetusi," märkis Ratas.

Ta selgitas, et taaskäivitamise kava vahendid on mõeldud järgmise kolme aasta jooksul kinnitatud projektidele ning kasutamiseks kokku kuue aasta jooksul. "Neid toetusi peame kasutama läbimõeldult ja tulevikku suunatult, et need kasvataksid meie majandust ja inimeste elatustaset ka aastate pärast," ütles peaminister.

Ekspertkogu liikmed on Raul Eamets, Ardo Hansson, Alo Ivask, Väino Kaldoja, Erki Kilu, Arno Kütt, Toomas Luman, Kadri Männasoo, Piret Mürk-Dubout, Peep Peterson, Jaan Pillesaar, Indrek Neivelt, Kai Realo, Ivo Suursoo ja Kadri Ukrainski.

Ekspertkogu tööd juhib peaminister ja korraldab riigikantselei strateegiabüroo.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...