Ene Tomberg: ka lapsed nakatuvad koroonasse, aga vähem

Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti juhtivspetsialist Ene Tomberg ütles, et lapsed ja noorukid täpselt samuti haigestuvad, kuid nende haigestumise sagedus on väiksem."

Pilt: Albert Truuväärt

Ene Tomberg: ka lapsed nakatuvad koroonasse, aga vähem

Õnne Puhk

"Olen just jälginud ka ühte teismelist, kellel oli ka väga tugev köha ja väga kõrge palavik, aga mis osutus mitte koroonaks, vaid respiratoorseks viiruseks," ütles Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti juhtivspetsialist Ene Tomberg. "Lapsed ja noorukid täpselt samuti haigestuvad, kuid nende haigestumise sagedus on väiksem."

Tombergi sõnul  ei tohi unustada, et praegu kestab Eestis gripi kõrgperiood. "Kas see on siis COVID-19 või gripiviirus – A-viirus-tüüp või B-viirus – see selgub muidugi ravimise käigus, aga lapsed haigestuvad ikka. Me ei saa öelda, et lapsed on see grupp, kes kindlalt ei haigestu," selgitas ta.

Tomberg ütles, et kuigi esialgsed teadustööd näitavad praegu, et lapsed näivad põdevat COVID-19 läbi kergemalt, ei tähenda see, et nad ei haigestuks.

"Lapsed ja noorukid täpselt samuti haigestuvad, kuid nende haigestumise sagedus on väiksem. Võib-olla ka selle tõttu, et nad on meil nüüd nii hästi isoleeritud," ütles Tomberg.  "Ka maailma andmed näitavad, et lapsed nakatuvad vähem , kui me räägime koroonast."

Tomberg ütles, et kui laps on haige, siis see ei tähenda sugugi, et tal peaks olema koroona, sest väga paljud lapsed põevad praegu veel ka erinevaid respiratoorseid infektsioone.

"Olen just jälginud ka ühte teismelist, kellel oli ka väga tugev köha ja väga kõrge palavik, aga mis osutus mitte koroonaks, vaid respiratoorseks viiruseks," sõnas ta.

"Nii et haigestumine laste osas on täpselt samuti praegusel kõrgperioodil, ärme unustame ära, et nädalas diagnoositakse üle 3500 juhu respiratoorset haigestumist ja kui me sinna kõrvale paneme need juhud, kui palju on meil praegu COVID-19-viirust, siis loomulikult erinevus on hästi suur," selgitas ta.

Tomberg lisas, et kõik need lapsed, kellel on kahtlus COVID 19-le ja on hospitaliseeritud koroonakahtlusega, saavad lastehaiglas ravi ning isoleeritakse vastavalt kõigile epidemioloogilistele nõutelele.

Mida peab lapsevanem viiruste hooajal silmas pidama!

Terviseamet rõhutab, et lapsevanemana

·         jälgi oma lapse tervist pidevalt ja tähelepanelikult

·         haigustunnuste (nt köha ja palavik) esinemisel võta kohe ühendust lapse perearstiga

·         jälgi, et laps ei oleks kontaktis haige inimesega

·         jälgi, et laps ei läheks haigena lasteaeda

·         õpeta last aevastades ja köhides katma suud ühekordse taskurätikuga, mis pärast kohe visatakse prügikasti

·         jälgi, et laps peseks tihti käsi sooja vee ja seebiga ja/või kasutaks alkoholi sisaldavat desolahust – eriti oluline on see pärast köhimist või aevastamist!

·         jälgi, et laps ei läheks ilma mõjuva põhjuseta välja!

"Ajakirjas Pediatrics ilmunud uurimuse kohaselt moodustasid lapsed ja noored 8. veebruariks kõigist laboratoorselt kinnitatud nakatunutest umbes kaks protsenti. Neist üle 95 protsendi haigus kulges asümptomaatiliselt, kergelt või mõõdukalt," vahendas ERR portaal Novaator.

Vaata: Mida pidada lapsevanemana viiruste hooajal silmas

Vaata ka: Kuidas rääkida lapsega koroonaviirusest

Laadimine...Laadimine...