Eriolukord pani inimesi end rahvusraamatukogu lugejaks registreeruma

Rahvusraamatukogu lugejaks registreeris eriolukorra ajal üle aastate suurim hulk inimesi.

Pilt: Ilja Matusihis / Pilt on illustratiivne

Eriolukord pani inimesi end rahvusraamatukogu lugejaks registreeruma

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Rahvusraamatukogu lugejaks registreeris eriolukorra ajal üle aastate suurim hulk inimesi.

Märtsi jooksul meldis ennast rahvusraamatukogu lugejaks 1174 inimest, mis on 66 protsenti rohkem kui eelmise aasta ja 84 protsenti rohkem kui üle-eelmise aasta märtsis. Kasv tuli märtsi teise poole arvelt, kui eriolukord juba kehtis. See on suurim ühes kuus registreerunute arv enam kui viie aasta jooksul, teatas raamatukogu.

Keskmiselt laenutati 16. märtsist kuni 1. aprillini veidi alla 200 raamatu päevas, mis tähendab enam kui 35-protsendist kasvu võrreldes eelneva aja keskmise, 143 raamatuga päevas. Kõrge laenutusaktiivsus on püsinud kogu eriolukorra kolme nädala jooksul.

Rahvusraamatukogu korraldas juba eriolukorra alguses oma laenuteenuse ümber nii, et see toimub inimkontaktivabalt, ja sellega ka jätkatakse. Kontaktivabalt saab tellida raamatuid kahel viisil – Esteri e-kataloogi kaudu või võttes raamatukoguga ühendust näiteks e-mailitsi või telefonitsi. Eriolukorra jooksul saab laenata ka neid lugemissaalides asuvaid raamatuid ja noote, millel on e-kataloogis kohalkasutuse staatus.

Tellitud raamatud saab kätte peaukse kõrval asuvast elektroonilisest raamatukapist ööpäevaringselt. Samuti raamatukogu fuajeest tööpäevadel kella 12-17, kus raamatud on paigutatud laudadele perekonnanimede ja tähestiku alusel. Raamatukapist ja fuajeest pakkidena laenutades ei puutu inimesed kokku teenindajaga. Raamatukogu palub teiste võimalike klientidega vähemalt kahemeetrist distantsi hoida.

Lugejatele paneb raamatukogu südamele, et oma raamatud raamatukapist kiiresti ära võtaks, sest huvi on sedavõrd suurenenud. Samuti kutsub rahvusraamatukogu lugejaid üles tagastustega mitte kiirustama. Kõik laenutähtajad on pikendatud vähemalt 5. maini ja sealt edasi.

Endiselt on võimalik tellida kodust lahkumata nii digi- kui paberkoopiaid kogudesse kuuluvatest teavikutest. Digikoopiad saab saata turvaliselt e-kanaleid kasutades ja paberkoopiad on võimalik kätte saada kontaktivabalt fuajeest asuvatelt laudadelt.

Lugemismaterjali leiab rahvusraamatukogu otsinguportaalist portaal.nlib.ee. Registreeritud lugejad saavad otsinguportaali kaudu lugeda täistekste ka kodus. Otsinguportaali saavad kasutada kõik soovijad ilma sisse logimata, kuid sellisel juhul on kättesaadavad ainult vabalt kasutatavad materjalid. Võõrkeelseid andmebaase on otsinguportaalis kokku ligikaudu 35.

Digitaalarhiivist Digar leiab nii raamatuid, kaarte, noote, fotosid, postkaarte, plakateid, illustratsioone kui ka audioraamatuid ja muusikafaile, samuti vanemaid ajakirju –www.digar.ee.

Digar Eesti artiklite portaalist leiab ajalehti, ajakirju ja muid perioodilisi väljaandeid. Seal on kokku circa 390 000 väljaannet, mis sisaldavad enam kui 3,7 miljonit lehekülge ja 6,4 miljonit artiklit – dea.digar.ee.

Küsimusi saavad lugejad esitada e-aadressil info@nlib.ee ning kodulehe veebivestluse ja infotelefoni 6307 100 kaudu. Jooksvalt saab infot rahvusraamatukogu kodulehelt, sotsiaalmeediast ning lugejate uudiskirja kaudu.

Laadimine...Laadimine...