Eriolukorraga seotud muudatused rasedusaegses jälgimises ja sünnitusabis

"Olulisema muudatusena ei lubata sünnituse juurde sünnitoetajat ja teisi pereliikmeid. Mida suurem on inimeste hulk tervishoiuasutuses, seda raskem on tagada nende kontrollitud liikumist ja vältida nakkuse levikut," teatasid naistearstid ja ämmaemdandad.

Pilt: Albert Truuväärt

Eriolukorraga seotud muudatused rasedusaegses jälgimises ja sünnitusabis

Toimetaja: Toomas Raag

"Olulisema muudatusena ei lubata sünnituse juurde sünnitoetajat ja teisi pereliikmeid. Mida suurem on inimeste hulk tervishoiuasutuses, seda raskem on tagada nende kontrollitud liikumist ja vältida nakkuse levikut," teatasid naistearstid ja ämmaemdandad.

Eesti Naistearstide Seltsi, Eesti Ämmaemandate Ühingu, Eesti Lastearstide Seltsi ja Eesti Perinatoloogia Seltsi poolt lepiti 17.03.2020 ühiselt kokku soovitused normaalse raseduse jälgimiseks ja sünnitusabi osutamiseks ning nakatumisest ohustatud vastsündinu jälgimiseks esimestel elunädalatel Eestis Covid-19 epideemia ajal.

Tehtud otsused lähtuvad olemasolevast suhteliselt piiratud informatsioonist ning võivad muutuda uue teabe lisandumisel ja tulenevalt olukorra arengust. Soovituste eesmärk on epideemia tingimustes kaitsta ema, last ja sünnitusabi teenuse osutajaid nakkuse eest ning säilitada emade ja vastsündinute tervist.

Olulisemad muudatused on lühidalt järgmised. Sünnituse juurde ei lubata sünnitoetajat ja teisi pereliikmeid. Mida suurem on inimeste hulk tervishoiuasutuses, seda raskem on tagada nende kontrollitud liikumist ja vältida nakkuse levikut. Covid-19 kinnitunud diagnoosiga sünnitaja sünnituse juhtimine on tavapärane, keisrilõige ja muud sekkumised teostatakse ema- või lootepoolsetel näidustustel sünnitusabisituatsioonist lähtuvalt.

Kui emal on Covid-19 kahtlus, siis vastsündinu soovitatakse eraldada emast kuni ema proovide vastuste selgumiseni. Naiste- ja lastekliinikud tagavad vastsündinute jälgimise ja hoolduse. Isolatsiooniperioodil rinnapiimaga toitmist ei soovitata. Kui Covid-19 kahtlusega ema test osutub negatiivseks, võib ta alustada vastsündinu rinnaga toitmist. Emal on õigus sellest soovitusest loobuda.

Kui ema on Covid-19 haige, siis on soovitatav vastsündinu nakatumise riski vähendamiseks ema ja laps hoida isolatsioonis kahe nädala jooksul. Emale antakse nõuandeid rinnapiima välja pumpamiseks ja rinnapiima tootmise säilitamiseks, et edaspidi oleks võimalik üle minna rinnaga toitmisele. Sellest soovitusest võib ema samuti keelduda, kuid tuleb arvestada, et imetamisel on piisk- ja kontaktnakkuse oht väga suur.

Nakatumise riski vähendamiseks piiratakse ajutiselt rasedusaegsete visiitide arvu. Normaalse raseduse jooksul toimub neli kontaktvisiiti ja kolm telefonivisiiti. Kontaktvisiit toimub raseduse 10.-12. nädalal, 20.-21. nädalal, 28.-30. nädalal ja 38.-40. nädalal, et teostada kõige vajalikumad uuringud ema ja loote seisundi hindamiseks. Teised visiidid asendatakse telefonivisiidiga või teisi elektroonilisi kanaleid pidi toimuvate kontaktidega rasedust jälgiva tervishoiutöötaja ja raseda vahel. Suuremad muudatused on varase sünnieelse diagnostika osas. Kõikidest muudatustest informeeritakse rasedat visiitide ajal, telefoni või teiste elektrooniliste kanalite kaudu.

Kliinikutel on pidevalt töös nõuandeliinid lisainformatsiooni ja tegevusjuhiste saamiseks. Erakorraline abi on kõigis kliinikutes tagatud ööpäevaringselt. Tegemist on ajutiste meetmetega, pärast eriolukorra möödumist jätkub tavapärane perinataalabi.

"Oleme eriti mures rasedate, sünnitajate ja vastsündinute tervise pärast," teatasid naistearstid ja ämmaemandad. "Koostasime rasedate kriisiaegse jälgimiskava, mille järgi vähendasime rasedate otsekontakte tervishoiutöötajatega ja muutsime raseduseaegsete uuringute juhendit. Veel tähtsam on, et rasedad väldiksid vahetuid kontakte ka teiste inimestega. Palume tungivalt kõiki tööandjaid, et nad viivitamatult võimaldaksid lapseootel töötajatel üle minna kaugtööle. Seniste uuringute järgi ei põhjusta koroonaviirus küll loote väärarendeid, kuid meie eesmärgiks on võimalikult vähene haigestumiste arv lapseootel naiste hulgas. Head naised! Igal päeval on väärtus. Kui te olete praegu ise hoolsad ja jääte koju, annate meile lisaaega sünnitusosakondade paremaks ette valmistamiseks. Et siis, kui te tulete, oleks teil ja teie lapsel haiglas turvaline."

Laadimine...Laadimine...