ESITERRORISTI KÄSILANE? Guantánamost saabunud jeemenlane sai riigilt korteri ja tugiisiku

Lekkinud dokumendid avalikustavad, et kolmapäeval Eestisse toodud jeemenlane vahistati koos Usāmah ibn Lādini väidetava abilisega. Mehele anti väike korter ja tugiisik, kes saadab teda kahe aasta vältel. 

ESITERRORISTI KÄSILANE? Guantánamost saabunud jeemenlane sai riigilt korteri ja tugiisiku (5)

Lekkinud dokumendid avalikustavad, et kolmapäeval Eestisse toodud jeemenlane vahistati koos Usāmah ibn Lādini väidetava abilisega. Mehele anti väike korter ja tugiisik, kes saadab teda kahe aasta vältel. 

Siseministeeriumi sisejulgeolekupoliitika asekantsler Erkki Koort nentis, et Eesti soov ei olnud mehe isikut avalikustada, kuid Ameerika Ühendriikides toimus infoleke. Muuhulgas on lekkinud ka dokumendid, kus täpne ülevaade, milles jeemenlast kahtlustati ja kuidas ta 2002. aastal vahistati, vahendas BNS.

Dokumentide kinnitusel viisid Pakistani võimud 2002. aasta 28. märtsil linnas nimega Faisalabad läbi reidid kahes turvamajas. Haarangute käigus vahistati inimesi, keda peeti al-Qaeda võitlejateks. Seejuures sai üks inimene hukka.

Ühest majast peeti kinni vähemalt 15 inimest, sealhulgas ka Eestisse toodud jeemenlane. Teisest majast vahistati vähemalt kaheksa kahtlusalust, nende seas ka kahtlustuse kohaselt Usāmah ibn Lādini abiline Abu Zubaydah (viimane viibib endiselt Guantánamos, talle pole dokumentide põhjal süüdistust esitatud).

Teisest majast leiti ka ehitusjuhendeid, tööriistu ja muid komponente, mida seostatakse isevalmistatud lõhkekehadega. Turvamaju haldas Pakistani terroristlik organisatsioon Lashkar-eTaiba.

Võimaldatakse väike korter ja tugiisik

"Tegu on Eestis vaba inimesega. Tema suhtes tehakse menetlustoimingud, mis puudutavad asüülitaotlust. Ta taotleb varjupaika ja selle tulemusel saab elamisloa. Elamisluba omav isik saab vabalt liikuda nii Schengenis kui ka väljaspool," ütles asekantsler Koort Postimehele.

Niikaua kuni taotlust menetletakse, ei saa asüülitaotleja siiski tööle asuda. Menetlus võib kesta kuni aasta. Välismaale reisida ta dokumendi puudumisel ei saa.

Sotsiaalministeeriumi hoolekande osakonna kaasamispoliitika juht Triin Raag ütles, et mehele anti väike korter ja tugiisik, kes saadab teda kahe aasta vältel. Samuti saab ta tervishoiuteenuseid ja toimetulekutoetust.

"See on selleks, et tagada sujuv ja valutu kohanemine ühiskonnas. Sedasama pakume kõigile teistele varjupaigataotlejatele. Me ei rakenda tema puhul erimeetmeid," ütles Raag.

Välisministeeriumi julgeolekupoliitika ja relvastuskontrolli büroo direktor Artur Kink rääkis, et tegu ei ole pretsedendiga — Guantánamost on mitmeid inimesi toodud teistesse riikidesse, sealhulgas Euroopa Liitu.

Kink ütles, et läbirääkimised said alguse juba möödunud aasta kevadel ja see on osa tihedatest suhetest, mis Ameerika Ühendriikide ja Eesti vahel on. Tegemist on valitsuse otsusega, mille ametnikud ellu viivad, ning plaanis ei ole plaanis muuta immigratsioonipoliitika aluseid, toonitasid ametnikud.

Eestisse saadetud isiku valisid välja siseministeeriumi ametnikud.

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...