Ettevõtja Ivar Soone: linna toetus aitab töökohti säilitada ja kriisist kiiremini välja

"Tallinna pakutud toetus aitab ettevõtetel püsima jääda. Tänu sellele võib taastumine kriisist tulla kiirem ja tervem, sest säilivad osad teenused ja  töökohad. Nii et selles suhtes igati tubli samm," ütles MTÜ Keeltemaja juhatuse liige Ivar Soone.

Pilt: Scanpix

Ettevõtja Ivar Soone: linna toetus aitab töökohti säilitada ja kriisist kiiremini välja

Õnne Puhk

"Tallinna pakutud toetus aitab ettevõtetel püsima jääda. Tänu sellele võib taastumine kriisist tulla kiirem ja tervem, sest säilivad osad teenused ja  töökohad. Nii et selles suhtes igati tubli samm," ütles MTÜ Keeltemaja juhatuse liige Ivar Soone.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart tutvustas meetmeid, mis toetavad lühiajalise programmiga linna ettevõtteid ja kolmandat sektorit: Tallinn maksab ka kriisi ajal spordiklubidele toetust, loobub rendi küsimisest oma ruumides tegutsevatelt ettevõtetelt ning tasub firmadele oma arveid teenuste eest 21 päeva asemel 10 päeva jooksul.

"Kindlasti on need meetmed abiks ja kohati väga suureks abiks," ütles MTÜ Keeltemaja juhatuse liige Ivar Soone. "Tegemist on majanduslangusega ja inimeste otseste sissetulekute kärbetega, samuti ka kindlustunde vähenemisega. See kõik jätab tegevusele oma jälje."

Soone lisas, et see sõltub konkreetselt ettevõtte tüübist, kui palju linna meetmed neid aitavad.

"Ma leian, et see on linna poolt väga õige samm," ütles Soone, et kindlasti on Tallinna linna tugi praegu abiks ka moraalselt ja emotsionaalselt.

Osa kursusi jätkub veebipõhiselt

Keeltekoolis jätkub osa kursusi praegu ka veebipõhiselt.

"Praegu on väga raske ette ennustada, mis saab kogu sellest teisest poolaastast edasi, sest kõik kevadised kursused ja suvekursused, mis olid plaanitud välja kuulutada, jäävad sellisel kujul välja tulemata," ütles ta. "Me oleme küll pakkunud oma õppijatele võimalust osaleda kursustel ka veebi vahendusel, aga osasid kursusi, näiteks teatud tüüpi vestluskursused, on väga keeruline üldse veebis teha." 

Ka kõik inimesed pole veebiõppeks valmis. "Osadel rühmadel ei olegi sellist valmisolekut, et nad läheksid veebi üle, osadel rühmadel on alla poole valmisolek – kas neil pole siis veebikaamera ja mikrofoniga arvutit või neil ei ole piisavalt internetiühendust või neil pole piisavaid e-oskusi või nad lihtsalt ei julge ja kardavad hätta jääda, aga osade gruppidega on õppetöö täiesti peatatud sellest tulenevalt, et nad ise soovivad," selgitas ta.

Soone ütles, et keeltekool on kõik grupid läbi küsitlenud. "Kuigi osal gruppidel on osaline õpe ja sellised materjalid, mis saadetakse koju ja õpetaja kontrollib õppeülesannete täitmist ning vajadusel suheldakse isegi telefoni teel, pole selles suhtes ühtset lahendust – see kõik on hästi keeruline," tõdes Soone.

"Me oleme kõik õppurid läbi helistanud ja uurinud, kuidas neil läheb ja tulemused on väga erinevad," ütles ta.

Väljatöötamisel on ka pikaajaline programm

"Linnal on terve rida partnereid, kes tänases olukorras on sattunud olukorda, kus igalt poolt tulevad erinevad probleemid. Loomulikult, omavalitsuse ressurss on piiratud, aga püüdsime välja töötada meetmed, mis toetaks operatiivselt meie partnereid," tutvustas Kõlvart 1. aprillil toimunud pressikonverentsil linna abimeetmeid.

Kõlvarti sõnul püüab linn praeguses olukorras käituda operatiivsemalt. "Hakkame tasuma saadud teenuste ja kaupade eest kümne kalendripäeva jooksul, varem oli 21 või 30 päeva," selgitas Kõlvart. "Kõikvõimalikud leppetrahvid ja viivised seoses tellimise raskustega jäävad praegu ära. Me loobume nendest trahvidest, aga loomulikult sõltub see konkreetsest juhtumist," ütles ta.

Linn tasub igas kuus kokku ligikaudu 15 000 arvet, mille maksetähtaegu otsus puudutab.

Kõlvart ütles, et kõige suurem osa meetmetest on seotud linnavara kasutamisega. "Linn vähendab lepingupartnerite üüri- ja kasutustasusid sõltuvalt lepingupartneri tegevusalast ja sellest, millises ulatuses eriolukord mõjutab lepingupartneri majandustegevust," ütles ta.

"Kõik linna üürnikud sh toitlustus-, kaubandus-, teenindus-, haridus-, spordi-, huvitegevus-, kunsti- ja kultuuriasutused ja välimeediaettevõtted vabastatakse üüri tasumisest 100 protsenti. Teatud lepingute puhul võidakse olukord lahendada juhtumipõhiselt. Kuni 100 protsenti vabastatakse üüritasust kõik Tallinna Turgude haldusalasse kuuluvad üürnikud. Üürnikel, kes kasutavad linna pinda büroopinnana, alandatakse üürihinda 20 protsenti. Soodustused ei laiene kommunaalkulude tasumisele," loetles ta.

Kõlvarti sõnul on kavas mittetulundustegevuse toetamine, kuna terve rida üritusi on ära jäänud. "Toimumata jäänud konverentside, kultuuri- ja spordiürituste kulud hüvitatakse selles osas, mille eest on ettevõte juba maksnud. Otsus puudutab ettevõtteid, kes on linnale esitanud ürituse osalise toetamise taotluse, on toetuse kätte saanud, kuid on olnud sunnitud eriolukorra tõttu ürituse kas ära jätma või edasi lükkama," ütles ta.

"Tegemist on lühiajalise programmiga, kuid paralleelselt hakatakse ka pikaajalise programmi kallal töötama," teavitas ta.

Laadimine...Laadimine...