Euroopa riigipead leppisid kokku koostöö tihendamises koroonaviiruse võitluses

"Eesti teeb kõik endast oleneva, et olla valmis vaktsiini kasutuselevõtuks niipea, kui see on olemas," lausus peaminister Jüri Ratas. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Eesti

Euroopa riigipead leppisid kokku koostöö tihendamises koroonaviiruse võitluses

Toimetaja: Sandra Lepik

Euroopa Komisjon avaldas liikmesriikidele eile juhised vaktsiinide kasutuselevõtuks, mis hõlmavad nii kättesaadavust, sihtgruppe, kvaliteeti ja ohutust kui ka liikmesriikide valmisolekut ning kommunikatsiooni.

Euroopa riigipead ja valitusjuhid arutasid ülemkogul tervisekriisi ning leppisid kokku tihendada koostööd ja koordinatsiooni võitluses koroonaviiruse leviku tõkestamiseks, vahendas BNS. 

Ratase sõnul hakkavad liikmesriikide juhid tervisekriisi lahendamist arutama regulaarselt videokohtumisel, et paremini ja kiiremini koordineerida oma tegevusi, edastas valitsuse pressiesindaja. "Viirus levib kahjuks Euroopas taas tempokalt ja olukord on väga murettekitav. Liikmesriikide epidemioloogiline olukord ja viiruse leviku takistamiseks seatavad piirangud on erinevad. Seda enam on meie ja Euroopa Komisjoni koostöö ning koordinatsioon üha vajalikum, et hoida olukord kontrolli all ja vältida sarnast segadust nagu oli kevadel," sõnas Ratas.

Liikmesriigid jätkavad koos Euroopa Komisjoniga tööd küsimustega, mis puudutavad näiteks eneseisolatsioonireegleid, testimismeetodeid ja testitulemuste vastastikust tunnustamist. Ülemkogu tervitas EL-i tasandil tehtavat tööd COVID-19 vaktsiinide kindlustamiseks.

Ratase sõnul on Euroopa ühine lähenemine vaktsiini puhul hädavajalik. "Kõige olulisem on loomulikult vaktsiini kvaliteet ja ohutus. Eesti teeb kõik endast oleneva, et olla valmis vaktsiini kasutuselevõtuks niipea, kui see on olemas," lausus peaminister. Euroopa Komisjon avaldas liikmesriikidele eile juhised vaktsiinide kasutuselevõtuks, mis hõlmavad nii kättesaadavust, sihtgruppe, kvaliteeti ja ohutust kui ka liikmesriikide valmisolekut ning kommunikatsiooni.

Välisteemade arutelul kõnelesid EL-i riikide juhid reedel partnerluse tugevdamisest Aafrikaga. Ratase sõnul on soov tihendada Aafrika riikidega koostööd poliitikas, majanduses, julgeolekus, kliima teemadel ning tegelda ka migratsiooni küsimustega.

Aafrika riikide jätkusuutliku arengu toetamisel keskendub Eesti Ratase sõnul digitaliseerimisele ja uuenduslikele rohetehnoloogiatele. "Oleme teinud arengukoostööd mitmete riikidega, näiteks e-valitsemise alal Nigeeriaga ja Tuneesiaga, haridusvallas Ghana ja Ugandaga," lausus peaminister.

Eesti panustab Ratase sõnul ka Aafrika julgeolekusse Saheli piirkonnas alates 2014. aastast. "Meie kaitseväelased on praegu suurimal välismissioonil Barkhane Malis ning valitsus soovib mandaati pikendada järgmise aasta lõpuni," sõnas peaminister.

EL-i riikide juhid arutasid ka viimaseid arenguid Vahemere idaosas ning väljendasid solidaarsust Kreeka ja Küprosega.

Laadimine...Laadimine...