Euroopas kipub koroonapandeemia kontrolli alt väljuma

BBC teatas, et Põhja-Koreas kutsutakse inimesi jääma siseruumidesse ja kaitsma end Hiina piiri poolt tuleva "kollasest tolmu" eest, mis võib endaga kaasa tuua ka koroonaviirust. Välitingimustes töötamine peatati. Pealinna Pyongyangi tänavad tühjendati pärast neljapäevast hoiatust.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Euroopas kipub koroonapandeemia kontrolli alt väljuma (1)

Krista Kiin

Euroopa poliitikud ja terviseeksperdid on ärevil koroonapandeemia leviku pärast, kuid Põhja-Korea kardab Hiina "kollaseid tuuli".

Tšehhis jätkab koroonaviirus kiiret levikut – rekordilisele kolmapäevale lisandus neljapäeval veel 14 150 lisajuhtumit. See on vaid pisut vähem kui päev tagasi, millega Tšehhi on muutunud kõige suurema haigestunute arvuga maaks Euroopas – alates märsist on nakkusjuhtumeid kokku 223 000. Reutersi andmetel on Tšehhis surmajuhtumeid tänahommikuse seisuga 1845 ning ööpäevaga lisandus 106. Umbes kümne miljoni elanikuga Tšehhis on enamik kauplustest suletud. Viiruse leviku peatamiseks on rakendatud muidki piiranguid. Vabariigi peaminister Andrej Babiš ütles, et ilma nende meetmeteta seisaks riigi tervishoiusüsteem peatse kokkuvarisemise äärel.

Saksamaal registreeriti üle 11 200 uut koroonajuhtu. Võimud on karmistanud piiranguid, näiteks keelates suured kogunemised. Kehtestatud on ka kohalikke piiranguid: Berliinis on tiheda liiklusega tänavatel maski kandmine nüüd kohustuslik. Robert Kochi Instituut süüdistas juhtumite hiljutises tõusus erakogunemisi, eriti noorte seas.

Hispaania tervishoiuminister Salvador Illa märkis, et pandeemia uue lainega võitlemiseks on vaja drastilisi meetmeid. Valitsus kaalub uusi piiranguid, sealhulgas liikumiskeeldu, kuna Hispaania on esimene riik Lääne-Euroopas, kus registreeriti rohkem kui 1 miljon viirusjuhtumit.

Belgias toimetati intensiivravi osakonda välisminister Sophie Wilmès, kes oli koroonaviiruse esimese laine ajal ajutine peaminister. 45-aastase ministri koroonatest oli eelmisel nädalal positiivne ja ta viibis isolatsioonis, kuid seisund halvenes ja kolmapäeva õhtul viidi ta Brüsseli haiglasse. "Wilmès on teadvusel ja suudab suhelda," ütles pressiesindaja, kinnitades, et Wilmès sai intensiivravi. Hetkel on ministri seisund stabiilne.

Ööklubide peod on läbi

Rootsis, kus juhtumid on samuti tõusuteel, teatas valitsus neljapäeval, et karmistab ööklubide reegleid, sundides pidutsejate arvu piirama 50ni. "Ööklubide peod on nüüd läbi," teatas peaminister Stefan Löfven.

Hollandis registreeriti 24 tunni jooksul üle 9000 uue juhtumi, mis on uus rekord. Sealne haiglasüsteem, mis ägab koroonahaigete lisandumisest tuleneva koormuse all, saadab kahe päeva jooksul osad patsiendid ravile Saksamaale.

Poola tervishoiuministeerium andis teada 12 107 uuest koroonajuhtumist ning 168 surmast ööpäeva jooksul.

Horvaatia on teatanud nakatunute suurimast päevaarvust, millest pooled ehk 705 juhtu registreeriti pealinnas Zagrebis. Seda oli rohkem kui kaks korda rohkem kui eelmisel päeval, mil registreeriti 337 nakatunut. Võrdluseks olgu toodud, et Hiinas seevastu registreeriti neljapäeval kõigest 18 nakatumist ja ööpäev varem oli arvuks 14. Sealsete terviseametnike sõnul olid 18 uut juhtumit pärit välismaalt. Hiina registreerib eraldi sümptomiteta koroonajuhtumeid, mida oli eile 11 ning üleeile 25.

BBC teatas, et Põhja-Koreas kutsutakse inimesi jääma siseruumidesse ja kaitsma end Hiina piiri poolt tuleva "kollasest tolmu" eest, mis võib endaga kaasa tuua ka koroonaviirust. Välitingimustes töötamine peatati. Pealinna Pyongyangi tänavad tühjendati pärast neljapäevast hoiatust.

"Kollane tolm" viitab Mongoolia ja Hiina kõrbetest pärit liivale, mis teatud aastaaegadel kandub Põhja- ja Lõuna-Koreasse. See seguneb mürgise tolmuga, mis aastaid on tekitanud tervisemuresid mõlemas riigis. Siiski pole teada, et koroonaviirus kanduks edasi tuulega. Eraldatud ja salajane Põhja-Korea on väitnud, et koroonaviirus pole riiki levinud tänu piiride sulgemise ja liikumiskeeldudega, kuid analüütikud kahtlevad väite tõesuses.

Allikad: BBC World, Helsingin Sanomat, The Guardian

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...