"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD! Arhitekt Lapin nurisejatele: Vabaduse väljakul võiks olla veelgi rohkem rulatajaid ja noorte melu, lisaks turg ja tänavateater (3)
02. juuni 2020
Mats Õun

"Praegu on Vabaduse väljakul rataste peal lilleklumbid. Miks ei võiks see olla ka üks objekt, mille peal noored sõita võiks?" ütles Vabaduskella monumendi autor, arhitekt Leonhard Lapin Pealinnale. "Me ei peaks meelitama mitte ainult turiste, vaid ka noori kesklinna tegutsema."

Vaata galeriid (51)

“Minule see väga meeldib, et noored väljakul rulatavad, sest kui ma olen varahommikul olnud oma ateljees, mis asub Vabaduse väljakul, siis mõned fanaatikud alustavad suvel juba varakult ja panevad õhtuni välja,” ütles Lapin.

Tema sõnul sõitsid noored Vabaduse väljakul ka koroona ajal, igaüks omaette, noori võiks aga väljakul palju olla.

Tänavateater Vabaduse väljakule

Lapini sõnul võiks Vabaduse väljakul olla veel rohkem atraktsioone.

“Praegu on seal need lilleklumbid rataste peal. Miks ei võiks olla ka üks objekt, mille peal noored sõita võiks?” küsis ta. “Me ei peaks meelitama mitte ainult turiste, vaid ka noori kesklinna tegutsema. Noori võiks olla isegi palju rohkem, seal võiks teha ka näiteks tänavateatrit.”

Lapini sõnul on tal ammu olnud idee, et Vabaduse väljakul võiks hommikuti olla turg, nagu Helsingis. “Seal on otse presidendi kantselei ees suur turg, mis lõunaks koristatakse ära,” sõnas ta. “Eesti ajal oli Estonia ees sarnane turg ja see suudeti juba tol ajal lõunaks ära koristada, Nõukogude ajal see kahjuks likvideeriti. Omal ajal oli see turg üle Euroopa tuntud.”

Lapin ütles, et praegu on Vabaduse väljak täiesti kasutamata eelkõige hommikupoolikuti. “Kui seal oleks turg, oleks seal ümberringi kõik baarid-restoranid-kohvikud, mis hommikust peale töötavad.”

Turg tooks inimesed kokku

Lapini sõnul on Vabaduse väljaku äärsed kohvikud järjest pankrotti läinud, sest seal ei ole inimesi, kuid turg tooks nad sinna kokku. “Inimesed, kes lähevad sinna igale poole büroodesse tööle, saaksid sealt osta värsket kraami. Praegu, et värsket tilli saada, pean minema kaugemale turule,” sõnas ta.

“Kui siin räägitakse turistide meelitamisest, siis alati, kui ma välismaal käin, lähen ma esimese asjana turule, sest turg on põnev koht. Linn saaks sellisest turust oma tulu, seal hakkaks õitsema naturaalkaubandus ja ökotooted,” tõi Lapin välja. 

Lapin ütles, et üritused on Vabaduse väljakul enamasti pärast lõunat, selleks ajaks saaks kõik puhtaks teha. “Raekoja plats on liiga väike selliste suurürituste jaoks, mida seal korraldatakse – ta on neid välikohvikuid täis, nii et seal polegi ruumi üritusi teha. Samas on Vabaduse väljak jäetud täiesti sööti,” sõnas ta.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Meister
3. juuni 2020 13:34
Rulafännide probleem on selles, et neil ei ole kesklinnas teist samaväärselt avarat ja mugava ligipääsuga kohta. Vabaduse platsile saavad noored igast Tallinna otsast võrdselt. Kui noored juba kord seda rulavärki on harrastama hakanud, siis keelamisel mõtet pole. Pigem võiks linnavalitsus mõelda sellele, et asfalteerida üks samaväärne plats neile kolistamiseks, sest ausalt öeldes see permanentne plärin ja lärtsutamine tüütab küll ja ei soosi Vabaduse platsil viibimist kauem kui hädavajalik. Lihtsalt mürareostus. Ideaalselt sobiks kunagise ERKI/EKA aastaid tühjana seisnud plats, mida primitiivse ja korrastamata parklana. See oleks vabaduse platsiga võrdne asukoha mõttesja ei hõiriks kedagi. Lapin tahab aga rulaplärtsutajatele takka kiites lihtsalt pop ja noortepärane olla. Kui juba rulaplärtsutajad, miks siis mitte ka trikiratturid, tõukeratturid, rulluisuvirtuoosid jne. Lihtsalt mürareostus. Mis hommikusse turgu puutub, siis see oleks vahva mõte, aga paraku muutub see siis ilmselt keskturu filiaaliks, kus 7 tädi müüvad sama vaguni kaupa ama hinnaga seitsmel letil ja kallimalt kui keskturul.
tublidele mehepoegadele
3. juuni 2020 09:41
Vast tuleks Tallinna elu edendamiseks tuua rohkem esile Pasatski parki priit platsi mehepoegadele ja varmatele neidistele turgudest jääb vahetevahel veidi väheks.
turule varakult
3. juuni 2020 06:57
Suur Turg, Uus Turg ja Puu-ja Heinaturg midagist inimestele ja otse loomulikult hobestele. Hommikul vara platsi ja keskpäevaks plats puhtaks vaid mõni viinanina tilbendama. Kukusse või siis Pasatski parki igaühele oma.