FOTOD JA VIDEO! Arvo Sarapuu linna uutest prügiautodest: see on isegi Euroopa mõistes uus tehnoloogia

"Selline on meie vastus: me ei allu väljapressimisele!" ütles abilinnapea Arvo Sarapuu, osutades Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse soetatud viiele uuele ja kaasaegseima tehnoloogiaga varustatud prügiautole. Linn ei kavatse nimelt järele anda prügifirma Ragn Sellsi nõudmisele kesklinnas hinda tõsta ning on valmis alates mai lõpust äsja soetatud autodega seal ise prügi vedama.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! Arvo Sarapuu linna uutest prügiautodest: see on isegi Euroopa mõistes uus tehnoloogia (8)

Virkko Lepassalu

"Selline on meie vastus: me ei allu väljapressimisele!" ütles abilinnapea Arvo Sarapuu, osutades Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse soetatud viiele uuele ja kaasaegseima tehnoloogiaga varustatud prügiautole. Linn ei kavatse nimelt järele anda prügifirma Ragn Sellsi nõudmisele kesklinnas hinda tõsta ning on valmis alates mai lõpust äsja soetatud autodega seal ise prügi vedama.

13images

"Ragn Sells tõstnuks alates 24. maist kesklinnas hinda ja kui me sellega nõus ei olnud, katkestas lepingu," ütles abilinnapea Arvo Sarapuu. "Me näitame, et linnaga ei ole võimalik mängida, või teda survestada," ütles Sarapuu. Selle asemel ollakse valmis Ragn Sellsile Tallinna kesklinna piirkonnas ütlema viisakalt "Head aega!" seoses nende klientidega, kes enam ei soovi Ragn Sellsi teenuseid tarvitada. Rootsi perefirma asemel on valmis inimeste prügikaste tühjendama Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse viis uhiuut ja kaasaegseimat, äsja soetatud prügiautot. Üks neist on sõitnud 20 000 km, teised on pärit otse konveierilt. Seega on klientidel edaspidi võimalik kesklinnas valida, kas kasutada edasi Ragn Sellsi teenuseid, või lasta prügi ära vedada Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusel.

Valged nagu kiirabiautod

Nende autode soetamisel on oma eellugu, mida on kirjeldatud ka sõnaga "prügisõda". Prügiveogigandi Ragn Sellsi soov oli nimelt tõsta kesklinnas oma klientidele hinda üle 40% kõigi konteinerite osas. Tegemist oli nende n-ö lõpliku pakkumisega. Linn on jäänud endale kindlaks: hinda võib inimestele tõsta ainult vastavalt lepingus ette nähtud valemile ja maksimaalselt 10% ning Ragn Sells pidanuks juba riigihankel õiget hinda pakkuma. Kuna Ragn Sells järele anda ei soovinud, puhus ta n-ö pilli lõhki ja linn on ise valmis teenust osutama.

Selle tulemusena võiski nüüd tutvuda uute prügiveoautodega: linn otsustas need soetada suurte jäätmefirmade, Ragn Sellsi, Keskkonnateenuste jt Tallinnas toimetavate jäätmevedajate distsiplineerimiseks. Ühtlasi kindlustamiseks, et inimestelt asjata raha välja ei pressitaks ning linnakodanikud samas elutähtsa teenuseta ei jääks, kui keegi otsustab lepinguvälise hinnatõusuga oma jonni ajada.

Abilinnapea Sarapuu ütles Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse soetatud viie uue prügiveoauto kohta: "See tehnika on vägev, ütleme nii, et täisautomaatika, inimene ise peaaegu oma kätt juurde ei pea panema."

Kaasaegse prügiveomasinaga töötamine on tegelikult väga puhas. Ajad, mil prügivedu seostati mingit laadi räpasusega, on jäänud alatiseks minevikku. Prügivedaja saaks teha oma tööd suisa valges särgis ja ülikonnaga, sest ise ei pea ta autoga töötades prügi isegi nägema. Ka prügiveomasinad ise on täiesti meditsiiniliselt mõjuvana valged, meenutades kaugelt vaadates suuri kiirabiautosid.

Ainus füüsilise töö liigutus on konteineri sikutamine haaratsi juurde. Seejärel tühjendab automaatika konteineri autosse nii, et ei auto ega konteineri ebaesteetilisest sisust midagi silma ei puutu. Masin kugistab prügikonteineri sisu alla nõnda, et ei teki vähimatki võimalust, et sealt midagi lendu läheks või välja pudeneks.

Puldi nuppudele vajutades käib konteineri tühjendamine kergelt ning Sarapuu sai pärast mõningast tutvumist konteinerite tühjendamisega hakkama sama lihtsalt, nagu oleks seda tööd juba pikalt teinud. Töömees-tühjendaja saab mugavalt autoga konteineri juurest konteineri juurde kulgeda ilma, et peaks iga kord kabiini ronima - seistes auto taga spetsiaalsel seisuplatvormil. Seda eeldusel, et sõiduki kiirus objektist objektini on kuni 30 km/h.

"Mõtlesime, et ostame autod ja hakkame ise vedama, kusjuures autode ostmiseks kulus mitte Tallinna eelarve raha, vaid see on Jäätmete Taaskasutuskeskuse raha," märkis Arvo Sarapuu.

Biojäätmete kogumine edaspidi tasuta

Sarapuu kinnitusel muutub kesklinna elanike jaoks jäätmevedu uute autodega isegi kvaliteetsemaks, kui see oli Ragn Sellsi aegadel. "Kesklinna kliendid on teinud oma lepingud Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusega. Need lepingud jäävad jõusse," märkis Sarapuu. "Need lepingud jäävad sama hinnaga. Teenust osutatakse edasi veel paremini. Veel paremate autode ja veel kaasaegsema tehnoloogiaga. Nii et kesklinnas läheb teenus tunduvalt paremaks." Tema sõnul on tehnoloogia, mis uute prügiveomasinate peal näha, kasutusel tänapäeva Euroopas. "Aga muidugi - see auto on suhteliselt uus ka Euroopa jaoks," lisas ta.

"Edaspidi peaks biojäätmete kogumine olema üldse tasuta," kinnitas Sarapuu. Üks viiest äsja ostetud prügiveoautost ongi ümara paagiga ning mõeldud biojäätmete korjamiseks. Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse juhi Kertu Tiitso sõnul pannaksegi keskuses edaspidi suuremat rõhku biojäätmete kogumisele ja püütakse senisest enam inimestele selgitada, kui oluline on jäätmete kogumine liigiti.

Selle laiemaks taustaks, miks linn otsustas enda ettevõtte ehk jäätmete taaskasutuskeskuse kaudu ise autod soetada, on eelmiste riigivalitsuste eestvõttel kehtestatud muudatused jäätmeseaduses. Need soosisid suuri prügifirmasid nagu Ragn Sells või Eesti Keskkonnateenused, kes kahe peale turgu valitsevad.

Mõned omavalitsused sattusidki seepeale prügifirmade n-ö tuhvlialusteks ja hinnatõusu laviini alla, kuid Tallinn lõi vastukäiguna kiiresti oma jäätmete taaskasutuskeskuse, mille kaudu sai elanikele prügiveoteenust edasi pakkuda. Keskus oli linna asemel prügiveofirmadele partneriks, ja hinnad läksid odavamaks. 2016. a lõpus valminud riigikontrolli analüüs paljastas selgelt tõe, et Eesti piirkondades, kus prügivedu käib nn vabaturu reeglite kohaselt, ja kus reguleerivaks lüliks pole omavalitsust kliendi ja prügiveofirma vahel, on hinnad pea kaks korda kõrgemad. Samuti puudub kindlus, et prügi ladestatakse õigesse kohta, mitte näiteks metsa alla. Seetõttu näeb Sarapuu, et need viis autot on alles algus ning edaspidi soetatakse neid veel juurde.

Ragn Sellsi kõrval soovis hinnatõusu ka EKOVIR

Linna Jäätmekäitluse OÜ ehk Ragn-Sells AS tütarettevõte esitas kesklinna piirkonnas 47% hinnatõusutaotluse 28. detsembril 2016. Linn sellele täies ulatuses vastu ei tulnud, mispeale ettevõte teatas lepingu üles ütlemisest alates 25. maist. Umbes neli kuud hiljem aga teatas veel üks ettevõte, et nad sooviksid jäätmeveo hinda tõsta. Nimelt 17. aprillil saatis Tallinna Keskkonnaametile hinnatõusu taotlused nelja piirkonna kohta jäätmekäitlusfirma OÜ EKOVIR.

AS Ragn Sells  juhataja Rain Vääna selgitas, et  tõepoolest, Ragn Sells kavatseb kesklinna puhul lepingu üles öelda, kuid pakub siiski inimestele võimalust nende kliendiks edasi jääda.

"Mis puudutab Tallinna Kesklinna vabaturgu, siis Ragn-Sellsi ja Tallinna Jäätmekeskuse vaheline korraldatud jäätmeveo leping lõpeb 24. mail," väitis Vääna. "See tähendab, et alates 25. maist on Tallinnas vabaturg. Seda rõhutab pidevalt ka Arvo Sarapuu. Ragn-Sells lõpetab lepingu küll Tallinna jäätmekeskusega, kuid jätkab klientide teenindamist vabaturul ja on alustanud klientidega otse lepingute sõlmimist. Oleme välja öelnud, et klientidele hinnad ei tõuse. Mis võiks klientide jaoks olla veel parem uudis kui see, et alates 25. maist tekib neil jäätmevedaja osas valikuvabadus ja hinnad jäävad samaks, võrreldes sellega, mida Tallinna Jäätmekeskus korraldatud jäätmeveo raames pakkus."

Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu sõnul ei saa aga linn unustada, et seaduse järgi on jäätmevedu elutähtis teenus, nagu ka politsei või kiirabi. Seda ei saa jätta vaid erasektori korraldada, sest ettevõttel võib leiduda kümneid põhjusi, miks ta ei saa või ei taha ühel hetkel enam oma lepingut täita. Kannatajaks jäävad sel juhul aga tavalised inimesed, ja linn ei saa seda lubada. Isegi kui kesklinnas leidub inimesi, kes sooviksid jätkata Ragn Sellsi teenuste kasutamist otse ja ilma Tallinna Jäätmekeskuse vahendamiseta, vastutab Tallinna linnavalitsus ikkagi selle eest, et kõigil jäätmed ära veetud saaksid. Seetõttu on uued prügiveoautod Tallinna jäätmete taaskasutuskeskuse jaoks hädavajalikud, et ei tekiks isegi teoreetilist augu võimalust jäätmeveos – olgu selle põhjustajaks Ragn Sells või mõni teine Tallinnas tegutsev jäätmeveoettevõte.

Arvo Sarapuu sõnul usaldavad Põhjamaade riigid just linnaettevõtteid rohkem ja seal on heakorra tase väga hea, vaadakem kasvõi Helsingit. "Praegu Tallinnas juurutatav jäätmeveo ja käitluse süsteem on suuresti õppust võtnud just Helsingilt ja jutte sellest, et igaüks peaks ise endale prügifirma leidma, kuulataks seal õlakehitusega," märkis Sarapuu.

8 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...