FOTOD JA VIDEO! ENN KUNILA: Eesti kuldaja kunst ongi värviküllane

Homsest saavad kunstihuvilised Eesti sajanda sünnipäeva puhul vaadata Tallina raekojas Enn Kunila kogust pärit maale näitusel "Rõõm linna südames", mis on valminud aastatel 1910-1945 ehk nn Eesti kunsti kuldajal. 

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! ENN KUNILA: Eesti kuldaja kunst ongi värviküllane

Video: Dmitri Povilaitis

Homsest saavad kunstihuvilised Eesti sajanda sünnipäeva puhul vaadata Tallina raekojas Enn Kunila kogust pärit maale näitusel "Rõõm linna südames", mis on valminud aastatel 1910-1945 ehk nn Eesti kunsti kuldajal. 

"Meie meeskond on tõelised profid ja ilma selleta head tulemust lihtsalt ei tule," ütles näituse "Rõõm linna südames" avamisel kollektsionäär Enn Kunila. "Kõik maalid on eriti helged ja rõõmurohked," sõnas Kunila.

58images

Kunila sõnul tuli näituse nimi mõttest rõõmustada Eesti sajanda sünnipäeval kunnstisõpru ja kunstihuvilisi. "Tegelikult Eesti kuldaja kunst ongi värviküllane, paljuski värvile suunatud. Meie näituse kuraator tegi uhke valiku - kõik maalid on eriti helged ja rõõmurohked," sõnas Kunila.

Kunila sõnul oli teada, millised kunstnikud näitusel esindatud on. "Meeskond on tõelised profid ja ilma selleta head tulemust lihtsalt ei tule," tõdes Kunila.

Järgmine Kunila kogu näitus toimub juba sellel laupäeval Hiiumaal. "Hiiumaa kutuurimajas on näituse "Olev Subbi aktimaalid ja Lurich" avamine," sõnas Kunila.

Need 36 tööd, mis on raekojas väljas, on kõik tema lemmikud. "Minule mitte meeldivaid töid kollektsiooni lihtsalt ei tule," lausus Kunila.Eesti Vabariigi juubeliaastal näeb Tallinna raekojas Eesti kunsti kuldaja maale Enn Kunila kunstikogust.

Tallinna raekojas 15. veebruaril avataval näitusel "Rõõm linna südames" on eksponeeritud maalid, mis on valminud aastatel 1910-1945 ehk nn Eesti kunsti kuldajal. Tööd pärinevad Eesti kunsti värvide suurmeistritelt: Konrad Mägi, Ants Laikmaa, Nikolai Triik, Paul Burman, Ado Vabbe, Herbert Lukk, Villem Ormisson, Endel Kõks, Elmar Kits ja teised.

Kõik eksponeeritavad maalid käsitlevad väga erinevate nurkade alt autorite ühist elutaju: tunnet, et elu on elamist väärt. Eesti vanemas maalikunstis ilmneb õnnetunne tavaliselt loodusmotiivides. Autorite tihe kokkukuuluvustunne loodusega peegeldub nende maalides, kus loodusest leitakse ilu, rõõmu, lepitust, lohutust. Värvirohkete loodusmotiivide kõrval on näitusel eksponeeritud ka mitmed portreed; ei puudu ka linnamotiivid, mille keskmes on Paul Burmani Tallinna Raekoja platsist valminud teos.

Maalid pärinevad enamikus Eesti esimesest iseseisvusperioodist, moodustades nõnda mõttelise sideme tänapäevaga. Tallinna raekojas toimuv näitus toob ajaloolisse interjööri uue ja juubeliaastale kohase kihistuse – Eesti iseseisvumise aegse kunsti, pannes Eesti kunstiklassika raekoja hoonega ühte kõlama.

Eesti kunsti nn kuldaja näitusega Tallinna raekojas tähistatakse Eesti Vabariigi 100. aastapäeva ning 100 aasta möödumist Tallinna saamisest Eesti Vabariigi pealinnaks.

Näituse kuraator on kunstiajaloolane Eero Epner, kujundaja kunstnik Tõnis Saadoja. Näituse graafilised materjalid on kujundanud Tiit Jürna.

Näituse tarvis valmib ka ülevaatlik eesti- ja ingliskeelne kataloog.

Väljapanek kestab 1. maini ning on avatud teisipäevast pühapäevani kella kell 11-19, esmaspäeviti on näitus suletud. Riigipühadel 24. veebruaril, 30. märtsil, 1. aprillil ja 1. mail on näitus avatud kella 12-18.

Laadimine...Laadimine...