FOTOD JA VIDEO: Laevakaitsja Eestimaa tulesid nähes: pisarad tulid silma

Nädal tagasi India vanglast vabastatud Eesti laevakaitsjad jõudsid Frankfurdist startinud lennukiga kodumaale enne südaööd. Mehed olid väsinud ja napisõnalised, kuid õnnelikud. "Saage meestest aru. Need vaprad mehed ei taha oma pisaraid näidata, andke neile see andeks," ütles ühele laevakaitsjale vastu tulnud ema. 

Pilt: Albert Truuväärt
Eesti

FOTOD JA VIDEO: Laevakaitsja Eestimaa tulesid nähes: pisarad tulid silma (3)

Video: Dmitri Povilaitis

Nädal tagasi India vanglast vabastatud Eesti laevakaitsjad jõudsid Frankfurdist startinud lennukiga kodumaale enne südaööd. Mehed olid väsinud ja napisõnalised, kuid õnnelikud. "Saage meestest aru. Need vaprad mehed ei taha oma pisaraid näidata, andke neile see andeks," ütles ühele laevakaitsjale vastu tulnud ema. 

Neli aastat kestnud katsumused on lõpuks läbi ning laevakaitsjad, kelle saatusele kogu Eesti kaasa on elanud, saabusid ööl vastu tänast  taas kodumaa mullale.

31images

Esimesena lennujaama uksest väljunud laevakaitsja oli väsinud ja kurnatud ning oma emotsioone tema ümber kogunenud ajakirjanikele kirjeldama ei hakanud. "Küsige midagi konkreetset, mitte mis ja kus," palus ta. Siiski lisas mees, et taas Eestimaa taevast nähes tulid talle pisarad silma.

Vaprad mehed pisaraid ei näita

Järgmisena ei ole väsinud meestel aga kavas pikalt puhkama jääda. "Edasine plaan on tööle minna. Kaitsevägi loodetavasti," sõnas üks laevakaitstjatest.

Napisõnalise laevakaitsja ema tänas kohale tulnud reportereid, kuid palus neil olla meeste sõnul mõistvad. "Aitäh teile! Me tegelikult teame, et meedia toetas meid neli aastat ja selle selle eest oleme me väga tänulikud," ütles ta. "Aga saage meestest aru. Siin on neliteist peret, igaühel on isemoodi psüühika. Need vaprad mehed ei taha oma pisaraid näidata, andke neile see andeks."

"Samamoodi on kõik nende tuhat sõpra, kes on neid neli aastat toetanud, väga õnnetud, et neid siia ei lastud, aga mõistame neid," jätkas ta. "Mina julgen, aga mehed ei taha enda emotsioone näidata."

Pikk ja väsitav võitlus

India Chennai kohus mõistis enda süüdimõistmise edasi kaevanud laevakaitsjad õigeks eelmise nädala alguses. Laupäeval avaldas kohus kohtuotsuse täisteksti, mis võimaldas kohalikel võimudel menetlusega edasi liikuda ning anda meestele Indiast lahkumiseks väljasõiduloa.

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli indialaste kõrval ka 23 välismaalast - 14 Eesti kodanikku, kuus britti ja kolm ukrainlast.

Vahepeal mitu kohtuastet läbinud kohtuasja saatis India ülemkohus tagasi alama astme Tuticorini kohtusse, mis tegi oma otsuse 2016. aasta 11. jaanuaril, määrates süüalustele relvadega riiki sisenemise eest viieaastase vanglakaristuse. Varasemalt oli neid süüdistatud ka ebaseaduslikus kütusetankimises ja ebaseaduslikus relvade käitlemises.

Samm-sammult vabaduse poole

Laevakaitsjad esitasid kohtuotsuse suhtes apellatsiooni 2016. aasta jaanuari lõpus ning samas taotlesid ka kautsjoni vastu vabastamist. Kohus lükkas kautsjonitaotluse 29. veebruaril tagasi, kuid otsustas jätkata laevakaitsjate edasikaebuse menetlemist.

Kohtuistungid kaebuse osas algasid India kohtus alles 2016. aasta oktoobris ning kohus lõpetas Eesti laevakaitsjate apellatsioonikaebuse kuulamised 30. novembril 2016, kuid otsust ei teinud. Uuesti algasid kaitsjate ja süüdistajate kuulamised tänavu novembris ning lõppesid üleeelmisel nädalal.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...