FOTOD JA VIDEO! MAKSUD TÕMBASID PUNASE JOONE: Keskerakond ei lähe Reformierakonnaga koalitsiooni

"Keskerakonna põhimõtteline seisukoht on sissetulekute ebavõrdsuse vähendamine, mitte suurendamine," selgitas Keskerakonna juht Jüri Ratas ja lisas, et ei saanud nõustuda Reformierakonna nõudmisega tõsta maksuvaba miinimum 500 euroni ka üle 2100 euro teenivatele inimestele, mis läheks maksma 250 miljonit eurot. See raha tuleks lastetoetuste, pensionite ja noorte perede arvelt, tõdes Ratas.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! MAKSUD TÕMBASID PUNASE JOONE: Keskerakond ei lähe Reformierakonnaga koalitsiooni (18)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Keskerakonna põhimõtteline seisukoht on sissetulekute ebavõrdsuse vähendamine, mitte suurendamine," selgitas Keskerakonna juht Jüri Ratas ja lisas, et ei saanud nõustuda Reformierakonna nõudmisega tõsta maksuvaba miinimum 500 euroni ka üle 2100 euro teenivatele inimestele, mis läheks maksma 250 miljonit eurot. See raha tuleks lastetoetuste, pensionite ja noorte perede arvelt, tõdes Ratas.

12images

Täna kogunenud Keskerakonna juhatus ei nõustunud Reformierakonna ettepanekuga alustada ametlikke koalitsioonikõnelusi, kuna nende poolt juba enne läbirääkimisi maha pandud punased jooned ei võimalda erakonnal oma valijate eest seista.

Ratas nimetas otsust läbi aegade kõige keerulisemaks ja tõsisemaks, mida ta on pidanud tegema.

Reformierakond tõmbas punase joone maha tulumaksuvaba miinimumi laiendamisega kõikide inimesteni ja Ratas nentis, et selleks raab raha tulla lastetoetuste, pensionite ja noorte perede toetamise arvelt.

"Keskerakonna põhimõtteline seisukoht on sissetulekute ebavõrdsuse vähendamine, mitte suurendamine," ütles Ratas. Ta lisas, et erakonna juhatusele ei sobinud Reformierakonna ultimaatumeid seadev kõneviis ja läbirääkimisteks ilmselt võimalusi pole.

 

"Arutelud olid väga tõsised. Kõik parlamenti valitud erakonnad soovivad kahtlemata parimal viisil neile usaldatud mandaati ellu viia. Seda saab teha eelkõige koalitsioonis, kuid nädala jooksul toimunud mõttevahetused Reformierakonna juhtidega ja mitmete nende liikmete väljaütlemised on andnud väga halva signaali. Reformierakonna poolt meile esitatud tingimustel pole võimalik jõukamate toetamise kõrval teha ära erakorralist pensionitõusu, seista Eestimaa tervikliku arengu eest ega tõsta õpetajate palka ja peretoetusi," lisas Ratas.

Reformierakonna nõue eeldab maksutõusu

Keskerakonna aseesimees Kadri Simson lisas, et erakond läks valimistele teadmisega, et makse ei tõsteta. Kui maksuvabastus 500 eurot laieneb ka suurema tulu teenijatele, siis muude toetuste tõusudeks koalitsioonil vahendeid pole.

"250 miljonit räägivad enda eest," lausus Mailis Reps. Ta lisas, et nende soov oli parandada erinevate inimeste elujärge, kuid Reformierakond valis välja vaid ühe sihtrühma. "See ei olnud vastuvõetav."

Mihhail Kõlvart lisas, et Eesti elanikkonnast 22% elavad suhtelises vaesuses ja pensionäridest lausa 47%. "Selles olukorras panustada 250 miljonit eurot selleks, et rikkamad inimesed teha veel rikkamaks, ei ole vastutustundlik lähenemine."

Keskerakonna esimees rõhutas, et loodab Eestile parimat ja laiapõhjalist valitsust, mis seisab valijate tahte ning terve meie riigi ja rahva huvide eest. "Soovin Riigikogu valimised võitnud Reformierakonnale jõudu valitsuse moodustamisel. Keskerakond jäi nendel valimistel teiseks, kuid see ei tähenda, et peaksime taganema oma maailmavaatest ja seisukohtadest. Seisame ka edaspidi iga Eestimaa inimese eest, sõltumata tema soost, vanusest ja sissetulekust, rahvusest või elukohast," kinnitas Ratas.

Reformierakond peab ruttu uued liitlased leidma

Rerformierakonna juhatus peab nüüd kiiresti kogunema ja otsustama edasised sammud, ütles erakonna juhatuse liige Hanno Pevkur. "Arvan, et Kaja Kallas kutsub nüüd kiiresti juhatuse kokku ja siis arutame edasi, mis edasi saab," ütles Pevkur BNS-ile. "Meie käes on valimiste võitjana nüüd ülesanne kindlasti järgmised lahendused välja pakkuda."

Vastates küsimusele, kas Keskerakonna keeldumine on pigem halb või hea, ütles Pevkur, et mõttetult on aega kulutatud. "Selles mõttes on kindlasti halb, et oleme kaotanud terve hulga päevi. Keskerakond ju palus kaks päeva pikendust ja nüüd on võimalik läbirääkimiste aeg teistega selle võrra lühem," sõnas ta. "Aga nüüd on selge, et Keskerakond ei soovi tulla. Arutame, stsenaariume on erinevaid, peame valima enda jaoks parima."

"Keskerakonna tänane vastus ja selle põhjendused on kummalised, sest juba enne läbirääkimiste algust välistati ühisosa otsimine," ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas partei pressiesindaja teatel. Kallas lisas, et Reformierakonna juhatus arutab Keskerakonna keeldumise järgset koalitsiooniläbirääkimiste olukorda ja edasisi sammepärastlõunal.

"Mina kutsusin [Keskerakonna esimehe] Jüri Ratase koalitsioonikõnelustele siiras usus, et meil on võimalus valitsus moodustada. See, et valimised võitnud erakonna peamine valimislubadus välistatakse enne läbirääkimiste algust näitab, et Keskerakond ei tunnista valimiste tulemust. Arutame nüüd juhatusega edasisi samme.”

18 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...