FOTOD JA VIDEO! Noblessneri sadam saab uue linnaväljaku ja promenaadi

Tsaariaegse laevaehitustehase ajaloolised hooned saavad korda, valmivad uued teed autodele ja jalakäijatele-ratturitele, jahisadam laieneb ning laevade kaitseks ehitatakse uus lainemurdja.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! Noblessneri sadam saab uue linnaväljaku ja promenaadi

Urmas Kaldmaa

Tsaariaegse laevaehitustehase ajaloolised hooned saavad korda, valmivad uued teed autodele ja jalakäijatele-ratturitele, jahisadam laieneb ning laevade kaitseks ehitatakse uus lainemurdja.

18images

Möödunud nädalal avalikustasid Noblessneri sadama omanikud paiga arenduskava. BLRT Grupi kinnisvara arendusdirektori Ivar Piirsalu sõnul peab 15 hektari suurusest alast kujunema mitmekülgne erilise õhkkonnaga koht. "Ajaloolised tööstushooned saavad korda ning praegusele laevatehaste territooriumile tuleb mereäärne elamukvartal," rääkis Piirsalu. "Lisaks valmivad järgmisel aastal teed autodele ja jalakäijatele-ratturitele, samuti laiendame jahi-sadamat ning ehitatame uue lainemurdja."

Lähiaastatel tehakse korda kolm ajaloolist tööstushoonet ning rajatakse uus linnaväljak ja promenaad. Piirsalu sõnul saab ajaloolisest akumulaatoritsehhi hoonest aasta pärast ärihoone. 2018. aastal avab Noblessneris uksed uus rahvusvaheline kunstikeskus, 2019. aasta alguses valmib sealses valukojas virtuaalreaalsuse keskus kogu perele.

Restoranid ja kohvikud

Noblessneri elukondliku kinnisvaraarenduse esimeses etapis rajab BLRT Grupp koostöös Merko Ehitusega otse mere äärde neli suurepäraste vaadetega kortermaja. Kokku tuleb sinna üle 200 korteri ning ligi 3700 m² äripinda, mis sobib ka restoranidele-kohvikutele. Esimene, Eesti kõige mereäärsem maja valmib 2017. aasta lõpus, ülejäänud hooned 2018. aasta lõpuks.

Noblessneri sadama arhitektide töörühma liige Indrek Allmann arhitektuuribüroost Pluss ütles, et paigast saab klassikaline südalinnakvartal. "Seal peab elu käima 24/7," rääkis Allmann. "Oleme väga huvitatud, et sealsed ärid tööle hakkaksid ning mingi järjekordne kaubanduskeskus neid välja ei suretaks. See annab tänavatele nii päevasel kui ka õhtusel ajal elu. Noblessnerist ei tohi saada magalarajooni, kuhu inimesed alles õhtul saabuvad, ega ka monofunktsionaalset ärikeskust, kus pärast kella viit õhtul kõik tuled kustuvad."

Arhitekt Allmanni hinnangul eristab Noblessneri arendust paljudest teistest sarnastest see, et erilist tähelepanu pööratakse majade vahel oleva ruumi kujundamisele.

Autod maa alla

Kõik tänavad majade vahel on avalikud ja mõeldud jalakäijale. "Liikluse oleme viinud arendatava ala ühest äärest kohe maa alla, et maapealne osa jääks võimalikult palju jalakäijatele," selgitas Allmann. "Vastavalt sellele on need tänavad ka kujundatud. Oleme üritanud tuua tänavatele vett, rohelust ja pinke. Elanike poolprivaatne ala on hoovides, mis asuvad hoonete vahel ja on tuulte eest paremini varjatud. Igal elanikul on võimalik sõita autoga oma trepikoja ukse ette, aga teisalt on võimalik väga mõnusalt sellel alal liikuda ka jalakäijal."

Põhja-Tallinna vanema Raimond Kaljulaidi sõnul annab aastaid suletuna püsinud sadama ümbersünd linnale palju juurde ning toob mere inimestele lähemale. "Peagi avatakse Noblessneri terviserada, aasta pärast valmib siin uus linnaväljak, kaiterrass ja läänepoolseim osa merepromenaadist," rääkis Kaljulaid. "Need ühendavad piirkonda ülejäänud linnaga ja annavad ohtralt põhjusi siia tulla. Kogu mereäär Noblessnerist linnahalli poole uueneb ja jääb tulevikus korrastatud merepromenaadi äärde, millest saab Tallinna kõige ilusam mereäärne piirkond. Korda tehakse ka linnahall, Patarei küsimus leiab samuti ühel või teisel viisil lahenduse."

Käesoleva aasta jooksul suletakse Noblessneris tegutsev laevatehas, mis kolib Kopli poolsaarele. Suur angaar demonteeritakse 2018. aasta esimeses pooles.

 

Noblessneris asus tsaari allveelaevade tehas

• Noblessneri sadam asub mere ääres, Lennusadama kõrval Kalamajas. Kunagisest Tsaari-Venemaa tähtsaimast allveelaevade tehasest on saanud inimestele ja merele avatud sadamalinnak. Siin on suurejoonelise arhitektuuriga ajaloolised tööstushooned, rannapromenaad, jahi-sadam ning korterite ja äripindade uusarendus.

• Noblessneri nimi pärineb 1912. aastast, mil kaks Peterburi ärimeest – Euroopa suurim naftatööstur Emanuel Nobel (Alfred Nobeli vennapoeg, pildil) ja G. A. Lessneri masinatehase omanik Arthur Lessner – rajasid siia allveelaevade tehase. Kahe mehe perekonnanimedest saigi kokku nimi Noblessner. Aastatel 1913-1917 ehitati seal kokku 12 tollal ülimoodsat allveelaeva. Eesti iseseisvudes lõppes Noblessneris küll allveelaevade tootmine, kuid laevade ehitus ja remont on kestnud seal tänaseni.

 

 

Laadimine...Laadimine...