FOTOD JA VIDEO! President rõhutas tõese informatsiooni levitamise olulisust

Statistikaameti uue veebirakenduse Tõetamm esitlusel neljapäeval osalenud president Kersti Kaljulaid rõhutas tõese informatsiooni levitamise olulisust.

Pilt: Albert Truuväärt
Eesti

FOTOD JA VIDEO! President rõhutas tõese informatsiooni levitamise olulisust (8)

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Statistikaameti uue veebirakenduse Tõetamm esitlusel neljapäeval osalenud president Kersti Kaljulaid rõhutas tõese informatsiooni levitamise olulisust.

"Demokraatia toimimiseks on vaja informatsiooni ja tõeselt informeeritud rahvast. Kui inimestel napib informatsiooni olukorra mõistmiseks ja otsuste tegemiseks või on selleks vajalik teave maetud kuulujuttudesse ja muusse infomürasse, pole mingit lootust, et langetaksime demokraatlikus protsessi otsuseid, mis edendaksid ühiskonna võimalikult laiade rühmade huve," märkis riigipea.

10images

Tema sõnul tundub praegu, et probleemiks ei ole info vähesus, ikka rohkus. "Informatsiooni mahu tohutu kasv viimastel kümnenditel tekitab paljudele raskusi vajaliku leidmisel ja selle mõtestamisel. Sellises olukorras on väga hea, et meil on nüüd see Tark Tamm. Puu on üsna kirju, aga loodan, et rohelist ja kollastki tooni saab olema rohkem. See tamm aitab meil erinevalt raskesti hoomatavatest arvudest või protsentidest kergemini tajuda ja tunnetada, kuhu oleme jõudnud ja milline on meie ühiskonna tervis," lisas president.

Statistikaameti uus veebirakendus Tõetamm edastab andmeid riigi oluliste näitajate kohta ning annab pildi sellest, kuidas riigil läheb.

Rakenduses on võrreldud tulemusi enam kui 135 mõõdetava näitaja alusel, mis esinevad valitsuse tegevusprogrammis 2019–2023, Eesti 2020 programmis ning säästva arengu riiklikus strateegias Säästev Eesti 21, edastas statistikaamet. Kuvatud on 15 tegevusharu andmed ja tulemused on esitatud vastavalt rohelistel, kollastel või punastel lehtedel.

Rohelised lehed näitavad, et eesmärk on täidetud või püsitakse selle poole liikumisel graafikus. Kollased lehed tähendavad vähest ja punased lehed märkimisväärset mahajäämust oodatavatest tulemustest.

Statistikaameti peadirektor Mart Mägi sõnas uut veebirakendust tutvustades, et terav vajadus ilmnes selle järele möödunud aastal, kui statistikaamet tutvustas säästva arengu näitajaid, edastas amet. Esitlusel oli väga vähe rahvaesindajaid, kes otsuste langetamisel võiksid lähtuda kvaliteetsest ja usaldusväärsest infost.

„Suurte andmehulkade läbitöötamine tundub sageli hirmutav ja keeruline. Veelgi enam, nende andmete alusel järelduste tegemine võtab aega. Sageli järeldusi ei tehta või ei kasutata nii palju, nagu saaks ja võiks. Tõetamm aitab riigi eesmärke ja juhtimispõhimõtteid näidata rahvale arusaadavamalt,” sõnas Mägi.

Riigikantselei strateegiabüroo direktor Henry Kattago sõnas, et Tõetammes esitatud võrdlused on nüüd ja edaspidi nii strateegilise tegevuse planeerimise kui ka tulemuste hindamise hea alus. „Tõetamm näitab väga selgelt, mis seisus me praegu oleme. See peaks saama nii otsuste langetamisel kui ka valdkondliku tegevuse kavandamisel oluliseks tööriistaks,“ arvas Kattago.

Tõetamme saavad kasutada nii riigi- kui ka erasektori töötajad, ennekõike on see mõeldud neile, kes tunnevad huvi, kuidas meie riigil päriselt läheb ja soovivad tegelikele andmetele toetudes langetada otsuseid kaalutletult.

8 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...