FOTOD JA VIDEO! SOHVER: Testitud elektribussi saab hooldada nagu nutitelefoni

Bussi juhtinud TLT bussijuht Imre Speeki sõnul valis linn testimiseks just pikemad liinid.

Pilt: Ilja Matusihis

FOTOD JA VIDEO! SOHVER: Testitud elektribussi saab hooldada nagu nutitelefoni (1)

Kai Maran

"Elektribussi sõitjasalong on eelkõige vaiksem. Mootorimüra puudub," lausus seda katsetanud bussijuht Imre Speek. "Pidurdamine ja kiirendamine on väga sujuv, buss ei jõnksuta üldse." Linn kavatseb viie aasta pärast diiselbussidest üldse loobuda, et minna järk-järgult üle elektritranspordile.

50images

Tallinna Linnatranspordi AS (TLT) testis septembrist elektribussi Yutong U12. Proovisõidud näitasid, et buss suutis ühe laadimisega läbida maksimaalselt üle 400 kilomeetrit pealinna liikluses. Siiani on tegu kõige ühe laadimisega kõige kauem sõitva elektribussiga, mis ettevõtte testitud on. TLT katsetas bussi, sest soovib hiljemalt aastal 2035 kogu bussipargi keskkonnasõbralike elektribusside vastu vahetada.   

Bussi juhtinud TLT bussijuht Imre Speeki sõnul valis linn testimiseks just pikemad liinid. "Seda elektribussi juhtida on sama lihtne kui ükskõik millist teist, gaasi- või tavalise diiselmootoriga bussi," ütles Speek.

Sõitja jaoks toob aga elektribuss autoga sarnased mugavused.  "Sõitjasalongis on eelkõige vaiksem. Mootorimüra puudub," rääkis Speek. "Lisaks pole käiguvahetusest tulenevaid jõnksatusi ei kiirendamisel ega pidurdamisel. Kiirendus on ühtlane ja samuti pidurduski väga ühtlane, mugav ja sujuv!"

Nii väheneb reisijatel ehk oht bussis kukkudagi.

Liinidel elektribussiga sõitnud reisijadki võtsid uue sõiduki väga hästi vastu. "Oli isegi selliseid olukordi, kus inimesed hüppasid ühest bussist välja, et elektribussi hüpata," meenutas Speek. "Mina sõidaksin sellega heameelega, midagi halba pole öelda. Minu põhitöövahend oli seni hübriidbuss. Muidugi tuleb kasutada säästlikku sõidustiili, osata sõidukimassi kasutada ja targalt pidurdada."

Reisijate huvi kinnitas ka TLT juhatuse liige Lennart Viikmaa. "Lisaks põnevale välimusele meeldis reisijatele ka täiendav valgustus bussi sisemuses," lausus ta. "Ühtlasi tõid mitmed reisijad esile elektrilise rambi, mis kergendas ligipääsu bussi ratastoolis inimestele, vanuritele ja lapsevankritega reisijatele."

Sai väga hästi hakkama

Speeki sõnul meenutab bussi lihtsam hooldamine nutitelefoniga ümber käimist.  "Katsetades proovisime ära kõik bussi äärmused, võimalused ja funktsioonid," märkis ta. "Nii juhtus, et kliimasüsteem läks normaalsetet seadetest välja. Tegime bussile restardi, süsteem laeti uuesti üles ja siis töötas jälle laitmatult. See on nagu nutitelefon, millele ka vahepeal on vaja teha restart."

Speek kinnitas, et puhtam linnaõhk kõigi huvides. Näiteks kevaditi teeb meile liiga tolm, mille autode naastrehvid on asfaldist üles kiskunud. "Kevadel perioodil on tolmu palju, me ju kõik seda teame! Muud otseselt linnaõhul midagi viga küll ei ole," lausus bussijuht. "On hea, kui õhk on puhas, siis on meil kõigil parem olla. Muidugi võiks selliseid busse juurde tulla!"

TLT AS juhatuse liige Deniss Boroditši sõnul on bussi sõiduulatus muljetavaldav. "Buss sai ka kõige pikema liiniga ühe laadimisega hakkama," rääkis Boroditš. "Liini nr 38 sõiduulatus oli ühe laadimisega 425 km, aga ikkagi oli voolujääk akudes 20%. Testisime bussi kõige ideaalsemais tingimustes, kus polnud liiga palav ega liiga külm. Kui eelmine testitud buss sõitis maksimaalselt 220 km ja üle-eelmisel aastal testitud Mercedes Ikarus 160, siis see buss näitas, et suudab igapäevaselt sõita kuni 420 km ühegi tehnilise probleemita. See annab meile innustust edasi minna. Põhimõtteliselt saab taoline buss Tallinna liikluses igasuguse tööga hakkama."

Mugavus paneb autost loobuma

Abilinnapea Andrei Novikov rõhutas, et just busside mugavused meelitavad inimesi üha rohkem sõiduautost loobuma. "Soovime, et buss muutuks võimalikult heaks alternatiiviks eratranspordile," rääkis Novikov. "Me kõik saame aru, et tulevikutransport on elektritransport, olgu selleks siis akul või vesinikul töötav sõiduk. 2025. aastast loobub linnatranpsordi AS diiselbussidest, et pärast järk-järgult elektritranspordile üle minna. Aatsaks 2035 on meie tänavail juba elektribussid."

Järgmiseks on TLT-l plaan katsetada elektribusse 24 kuud järjest. Nii saab sõita pikka aega, sh jaanuaris külma ja juulis palavaga. "See on esimene samm kogu veeremi elektribussidele üle viimisel," lausus Boroditš. "Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis pilootprojekt käivitub järgmisel septembril, mil juba10 elektribussi iga päev liinil sõitmas."

"Elektribusside testimine meie kliimas ning oludes on vajalik, et selgitada välja kõige paremad valikud, arvestades meie eesmärki muuta aastaks 2035 elektriga sõitvaks," lisas Viikmaa. "Kuna Yutongiga sai sõita ühe laadimisega rohkem, siis saaksime seda kasutada ka pikemate liinide opereerimiseks ja eelduslikult investeerida vähem laadimistaristusse. Kindlasti ei jää Yutong elektribussi test Tallinnas viimaseks. Oleme avatud kõikide bussitootjate jaoks ning jätkame tööd selle nimel, et testida Tallinna tänavatel võimalikult palju erinevaid elektribusse ka aastaringselt."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...