FOTOD JA VIDEOD! Elektriautode maratoni favoriit: linnaautod võiksid sõita elektriga, me ei pea heitgaase sisse hingama

"Elektriautot kardetakse asjatult, nendega saab sõita küll. Mina ise olen ainult elektriautodega sõitnud juba pea 12 aastat ja tänasel päeval ei tohiks ka nendega mingeid suuremaid probleeme olla," ütles elektriautode rallil osalev Meelis Merilo.

Pilt: Albert Truuväärt
Video Eesti

FOTOD JA VIDEOD! Elektriautode maratoni favoriit: linnaautod võiksid sõita elektriga, me ei pea heitgaase sisse hingama

Kairi Ervald

"Elektriautot kardetakse asjatult, nendega saab sõita küll. Mina ise olen ainult elektriautodega sõitnud juba pea 12 aastat ja tänasel päeval ei tohiks ka nendega mingeid suuremaid probleeme olla," ütles elektriautode rallil osalev Meelis Merilo.

Täna alanud elektriautode maratonil startis Monte Carlo poole teele hulk elektriautosid nii Eestis kui mujalt. Tallinnast startinud elektriautod peatuvad 37 linnas ja läbivad kümme riiki, jõudes Monte Carlosse 29. septembril.

45images

Eesti esimese, 60 aastat vanast Pobedast ümber ehitatud elektriautoga Meelis Merilo osaleb täispikal võistlusel neljandat korda. Ta loodab võitu, kuid ka distantsi lõpetamine oleks juba saavutus. "Auto ise on 60 aastat vana ja elektriautona on ta teedel olnud viimased 12 aastat," selgitas Merilo.

Pobeda sõidab ilma probleemideta, kuid peale igat rallit ehitab Merilo seda natukene ümber. "Sellel aastal on auto peal Eestis ehitatud akumulaatorid, uus laadimissüsteem ja akude juhtelektroonika, mis on samuti Eestis tehtud," rääkis Merilo. Täiustamise kõrval tehakse autole aga pidevalt tehnika töökindluse kontrolli.

"Tee peale pole ma kordagi selle autoga jäänud, aga midagi juhtub ikkagi pidevalt, nagu elektrihäired laadimissüsteemis," ütles Merilo.    

Elektriauto pole tavaautost enam kallim

Rikaste lõbuks Merilo elektriautosid ei nimeta. "Kui vaadata auto kogukulu, siis täna ei ole elektriauto enam kallim kui tavaauto," selgitas Merilo.

Linnakeskkonnas võiks juba lähitulevikus enamus autosid olla elektriga, sest heitgaaside sisse hingamine ei ole tema sõnul enam ammu normaalne.

Tänavusel maratonil esimest korda osalev Enn Siemann on pea 25 aastat oma firmas remontinud diiselmootoreid ja leiab, et nendel ei ole enam tulevikku elektriautode kõrval.

"Näha on, et diiselmootoritel ei ole enam tulevikku. Juba praegu ei lase suuremad linnad diiselmootoritega autosid sisse või kui lastakse, siis ainult neid, mis on väga puhtad," selgitas Siemann ja lisas, et kõik liigub siiski selles suunas, et ka keskkonnas suudetaks suuremat puhtust hoida.

Tänavuseks maratoniks ehitas Siemann endale ise elektriauto, mis valmis just täpselt kolm päeva enne maratoni. "Ma näen elektriautodes tulevikku."

Elektriku teadmistega saab autosid ümber ehitada

Elektriautoks ümber ehitatud tavamootoriga auto on Siemannide pereauto olnud juba aastaid. Vahepeal küll auto seisis. Esimene mõte see elektriautoks ehitada tekkis Ennul seitse aastat tagasi. "Ega see väga keeruline ei ole - tavaauto elektriautoks ehitamine. Kui elektrivallas on ikka teadmisi, siis saab hakkama," selgitas Enn.

Siemanni sõnul on aga juba praegu elektriautoga mitmeid kordi odavam sõita kui diisel- või bensiiniautoga, kuigi esmane investeering auto ostmisel  võib olla suurem.

Siemann kahtlustas, et võib-olla peab ta sel aastal võistluse katkestama, sest auto on värskelt valminud ja veel ei ole võimeline pikka maratoni täielikult läbima. Ta ei välista võimalust ka tulevikus mõni elektriauto ise valmis ehitada. "Kui vajadust on, siis kindlasti ehitan," ütles Siemann.

Võisteldakse kahes kategoorias: Nissan Leaf EV-d ja vabaklass, kuhu olid oodatud kõik elektriautod. Vabaklassis astusid etapil Tallinn-Pärnu ühiselt võistlustulle ka Züleyxa Izmailova, Ivo Uukkivi ja Märt-Jaanus Jelsukov elektriautoga Jaguar I-Pace.

Tallsinki - Monte Carlo maratonil võistlevad elektriautod asusid täna kell 10.00 Rahvusooper Estonia eest Tallinnast Monaco poole teele. Etapil Tallinn-Pärnu osaleb teiste seas ka Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova ja näitleja Ivo Uukkivi tiim PÕXIT, kes said stardi kell 10.40.

Abilinnapea Züleyxa Izmailova sõnul on elektriautode maraton spordisündmus, mille laiem eesmärk on keskkonnateadlikkuse tõstmine. "Seetõttu nimetasime ka oma tiimi PÕXIT-iks ehk põlevkivienergiast loobumise kavaks. Tahame tähelepanu juhtida sellele, et kuniks üle 90% Eestis toodetavast elektrist pärineb põlevkivist, on siin ka kõige keskkonnateadlikumal tarbijal sisuliselt võimatu väikese ökoloogilise jalajäljega elada," ütles Izmailova.

Uukkivi: põlevkivienergia kasutamine on Eesti suurim keskkonnaprobleem

Tiimiliige näitleja Ivo Uukkivi kommenteeris nimevalikut sõnadega, et põlevkivienergia kasutamine on Eesti suurim keskkonnaprobleem ja lisas, et see on umbes sama tasuv kui põlevkivist ühekordsete kaminate tootmine.

Maratoni korraldajad avaldasid lootust, et kokku asub Tallinnas starti ligi 100 elektriautot. Tallsinki - Monte Carlo maraton toimub 17.-29. septembril ja läbib 10 riiki peatustega 37 linnas.

Maratoni patroon on Monaco vürst Albert II.

Ralli marsruut on sama mis 1930ndatel peetud Tallinn – Monte Carlo rallidel, see kulgeb läbi Balti riikide, Kaliningradi, Poola, Saksamaa, Luksemburgi ja Prantsusmaa.

Eesti Post annab välja esimesele Tallinn-Monte Carlole rallile pühendatud margi ja ümbriku: 

Laadimine...Laadimine...