FOTOD JA VIDEOD: Tallinna vanalinna ümbritses mööda müüri ja torne kulgev muusika

Täna pani Kodulinna maja Tiina Mägi eestvõttel linnamüüri helisema juba seitsmendat aastat järjest. Helisev teekond algas kell 9 Viru väravast koos Tallinna tuletõrje orkestriga. Vanalinnas uitajad said kuulata lõõtspilli- ja kandlemängu, aga ka renessanssmuusikat ja jazzi.

Pilt: Dmitri Povilaitis
Festival Tallinn

FOTOD JA VIDEOD: Tallinna vanalinna ümbritses mööda müüri ja torne kulgev muusika

Kai Maran

Täna pani Kodulinna maja Tiina Mägi eestvõttel linnamüüri helisema juba seitsmendat aastat järjest. Helisev teekond algas kell 9 Viru väravast koos Tallinna tuletõrje orkestriga. Vanalinnas uitajad said kuulata lõõtspilli- ja kandlemängu, aga ka renessanssmuusikat ja jazzi.

Kohti, kus midagi toimus, oli seekord kokku 37. "Helisev linnamüür toob kooliaastale sujusa sissejuhatuse, andes meie õpilastele hea võimaluse taas kokkumängu harjutada," ütles Otsa kooli direktor Ivo Lille, kelle sõnul avab kool uuel õppeaastal uusi erialasid. "Kogu Eestis uudsena avame näiteks muusikaettevõtluse spetsialisti eriala. Ühele kohale konkureeris viis inimest, mis näitab, et noorte huvi muusikasündmusi korraldada on suur."

20images

Kontserte aitavad korraldada Tallinna 21. kooli õpilased

Tallinna muusikakool toob tornide ja väravate juurde puhkpillide ansambli, akordionistid, kandleansambli, saksofoniansambli ja flöötide ansambli. Esinejaid on Harjumaaltki – Viimsi muusikakooli saksofoniansambel mängib Köismäe tornis, kuhu pääseb Laboratooriumi tänavalt.
Korraldajad ei kasuta kuskil helivõimendust ega dekoratsioone, sest kõik on vanalinnal endal olemas. Pisut enne keskpäeva musitseerib Hortus Musicus Lühikese Jala väravatornis.

"Meie koostöö Tiina Mägiga on väldanud pea terve Hortuse ajaloo," rääkis ansambli kunstiline juht Andres Mustonen. "Alates seitsmekümnendaist, mil Tiina Mägi Hortusest filmi tegi, on ta meie majja toonud ekskursioone ja tutvustanud seda paika paljudele inimestele, ka lastele ja noortele. Heliseval linnamüüril oleme kaasa teinud korduvalt."

Helivõimendust Mustoneni sõnul linnamüür tõesti ei vaja. "Väravatorn kõlab hiilgavalt! See on haruldane naturaalse muusika esituste koht," ütles ta. "Laupäeval esitame seal ajaloolist tornimuusikat, renessanssmuusika ilmalikku poolt."

Tornide ja väravate ajalugu tutvustavad laupäeval Vanalinna gümnaasiumi õpilased ja kunstiakadeemia üliõpilased. Tallinna ülikooli tudengid improviseerivad kuuldu põhjal koreograafilisi etüüde.

Lõpuks jõutakse kuulama Helin Mari Arderi laule

"Olen Hellemanni tornis musitseerinud varemgi, tornil on oma hõng, mis mind võlub," rääkis Arder. "Huvitav on mõelda, mis ajaloolised sündmused kõik selles paigas toimunud on. Ka avaneb ülevalt tornist linnale igakülgne romantiline vaade! Üles jõudmine üha kitsenevatel treppidel pole esinejale muidugi kuigi hõlbus, kui kaasas on ka klahvpill."

Jazzmuusiku ja laulukirjutajana tuntuks saanud Arderi sõnul kõlavad ajaloolises tornis paljuski tuttavad lood tänavuselt plaadilt "Sinine". "Sinine sobib sellesse hilisõhtusse, kui hakkab juba hämarduma ja tornivaade pakub sinakat vaadet üle linna," rääkis Arder. "Esitan omaloomingut, laule ja seadeid Eva Pargi, Leelo Tungla, Jaan Krossi ja noore luuletaja Airis Erme tekstidele.  Kindlasti on kavas minu onu Ott Arderi luulele loodud muusika."

Heliseva linnamüüri mõte tekkis Kodulinna majal 2013. aastal, nii heliseb müür sedakorda juba seitsmendat korda. Üritust toetavad linna kultuuriamet ja Kesklinna valitsus.

 

 • 15.00 Kamina ääres. Eva-Liisa Trei (laul) ja Kaarel Raud (kitarr), Otsa Kool Loewenschede torni 4. korrusel, sissepääs Tornide väljakult.

 

 • 16.45 Dzembede põrinal. Huvikeskus Kullo trummiring koos õpetajate Anna Maria Orgse ja Elvis Jakobsoniga Renteni torni ees, Hobuveski kõrval. 
 

 
 • 17.15 Salakeeled. Klassikalise kitarri eriala õpilased, Otsa Kool Wulfarditaguse torni peal, sissepääs linnaarhiivi kaudu Tolli tänavalt
 • 17.30 Akustiline kõla. Lauljad Meeliann Kosk ja Ivonna-Ly Pachel ja Co, Otsa Kool Paksu Margareeta kõrval künkal.
 • 18.00 Kõverad kõlad 4. Siim Aimla ja saksofonikvartett SaxEst, Otsa Kool Stoltingi torni lähedal, Roosimäel.
 • 18.30 Palju sõnu. 1.N.T.A segakoor, dirigent Inta Roost. Hattorpetaguse torni jalamil, Šoti klubi aias, Uuel tänaval.
 • 19.00 Mõnusaid lugusid. Tšellokvartett C-Jam, endise torni vene kiriku kõrval asukohas, Kuninga sepikojas, Uus t 27.
 • 19.30 Tantsime. Tallinna Ülikooli koreograafiatudengid endise Väikese Rannavärava asukohas Olevimägi 12 õues.
 • 20.00 Mustlaslaulud. Trio Romale (Veera Sokolova - laul, Valju Kasuk - viiul, Lev Paronjan - kitarr), Bremeni torni 3. korrusel.
 • 20.30 Imeline õhtu. Ansambel Zlatõje Gorõ, vene romansid bajaani saatel, juhatab Igor Jermakov, Bremeni torni 3. korrusel.
 • 20.30 Vastu taevast … . Jaak Johanson ja sõbrad Munkadetaguse torni viimasel korrusel.
 • 21.00 Sinine. Laulab Helin Mari Arder. Laulja loodud muusika on inspireeritud eesti luuletajate loomingust, Hellemanni torni viimasel korrusel.
Laadimine...Laadimine...