Fotod! Kalaliidu juht: Soome ajakirjanikud listeeriast lugu ei teinud, sest pidasid seda paanika õhutamiseks

"Meie kõigi ootus ja lootus on, et uuel aastal ei peaks me enam listeeriast kõnelema," väitis Riigikogu liige, maaelukomisjoni esimees Tarmo Tamm. 

Pilt: Mats Õun

Fotod! Kalaliidu juht: Soome ajakirjanikud listeeriast lugu ei teinud, sest pidasid seda paanika õhutamiseks

Virkko Lepassalu

"Veterinaar- ja toiduameti ning kalatööstuste vahel peab leidma üksmeele ja suhtlemine meedia kaudu tuleb ära lõpetada," ütles Eesti Kalaliidu juht Valdur Noormägi, kes kutsus asjaosalisi ümmarguse laua taha ja tõi kaine suhtumise tõttu eeskujuks Soome meediat. Sama meelt on Riigikogu maaelukomisjoni esimees Tarmo Tamm, kelle sõnul on Eesti kalatööstused listeeriaskandaali tõttu kaotanud 15% müügimahust.

32images

Valdur Noormägi rääkis, et kõik Eesti kalatööstused on kandnud M.V.Wooli kalatööstuse ja veterinaar- ja toiduameti konflikti tõttu suurt kahju.

"Juba algusest peale pidanuks selliseid vaidlusi lahendatama ainult kohtus, kuid nüüdseks on tekkinud meediamull," sõnas Noormägi. Ta heitis ühtlasi ette, et riigiasutustel puudub kriisikommunikatsioon. "Ma toon siin eeskujuks Soome ajalehe Helsingin Sanomat, kes oli keeldunud sügisel pärast kõigi osapoolte ärakuulamist loo avaldamisest, sest see oleks tundunud paanikaõhutamisena," lisas Noormägi. Seega võinuks Noormägi väitel Soome meediatöötajad lisada tõhusa panuse, et ka teiselt poolt lahte Eestis käivad inimesed siit kala ei ostaks, aga nad pole seda teinud.

Telesaade süüdistas kalatööstust

Listeeriskandaal algas mäletatavasti tänavu septembris, kui telesaade Pealtnägija süüdistas M.V.Wooli kalatööstust agressiivse listeeriabakteriga ST 1247 nakatunud toodete levitamises. Kuus inimest olevat Euroopa surnud, neist kaks Eestis. Tänaseks pole siiski tõestatud ühegi Eesti inimese surma seotus listeeriaga. Veterinaar- ja toiduamet, kes kasutas M.V.Wooli toodete analüüsimiseks laborit, leidis proovidest nn agressiivset bakterit. M.V.Wool jällegi enda tellitud analüüsidest mitte. Mõlemad kasutasid akrediteeritud laboreid.

Sellises olukorras, kus süüdistused on kuhjunud ning maaeluminister Mart Järvik on samuti osaliselt listeeriaskandaali tõttu ameti pidanud kaotama, uuris Riigikogu maaelukomisjon, kuidas osapooli lepitada. Kui 20. novembril kohtus komisjon M.W.Vooli esindajate ja ka kalaliidu juhi Valdur Noormägiga, siis täna kuulati veterinaar- ja toiduameti juhtide arvamusi, kuidas kõiki rahuldava lahenduseni jõuda. Komisjonis huvituti, mida teha, et skandaal lõpeks, et teised kalatööstused ja eksport ei kannataks ning M.V.Wool ei peaks tehast avastatud listeeriabakteri tõttu kinni panema.

Eesti on kaotanud konkurentsieelise

"Meie kõigi ootus ja lootus on, et uuel aastal ei peaks me enam listeeriast kõnelema," väitis Riigikogu liige, maaelukomisjoni esimees Tarmo Tamm. "Ettevõte (M.V.Wool) on võtnud kohustuse tehas desinfitseerida ning elu läheb edasi. Suhtlus poleks pidanud käima meedias. Teistes ettevõtetes, kus bakter avastati , olgu siis Rimi või LT Lihatööstus, sai asi ju kõigest nädalaga korda. Ilmselt on kõigi osapoolte ühine huvi, et tehas saaks kiiremini puhtaks ja uuesti käima. Ettevõtte seisukohalt on juhtunu muidugi kurb, aga me loodame, et uue aasta algusest saadakse tehas uuesti tööle ja inimesi ei pea siiski töölt lahti laskma."

"Info on levinud meie naabrite juurde ja me oleme kaotanud konkurentsieelise," lisas Eesti Kalaliidu juht Valdur Noormägi. "Nüüd tuleb emotsioonid maha võtta ja kokku leppida. Kõik on saanud oma 15 minutit kuulsust, aga sellist kuulust ei ole vaja ei veterinaar- ja toiduametile ega  Mati Vetevoolule."

Noormägi heitis veel ette, et kui listeeriabakterist pressiteadetes teavitatakse, ei öelda bakteri esinemise taset, sest vähesel ja tervist mitte ohustaval määral võib seda leiduda mitte ainult kalades, vaid paljudes teistes toiduainetes.

Laadimine...Laadimine...