FOTOD! Kulle Raig Georg Otsast: ühegi teise mehe peale pole ma nii palju mõelnud!

"Ta oli selline saladuslik tüüp, mitte mõni ladna inimene. Minu jaoks oli suur üllatus see, et ta elas pea terve elu  ühe neeruga," ütles raamatu "Saaremaa valss" esitlusel selle autor Kulle Raig (fotol), viidates ühele kuulsaimale eestlasest lauljale – Georg Otsale.

Pilt: Ragne Jõerand

FOTOD! Kulle Raig Georg Otsast: ühegi teise mehe peale pole ma nii palju mõelnud!

Ragne Jõerand

"Ta oli selline saladuslik tüüp, mitte mõni ladna inimene. Minu jaoks oli suur üllatus see, et ta elas pea terve elu  ühe neeruga," ütles raamatu "Saaremaa valss" esitlusel selle autor Kulle Raig (fotol), viidates ühele kuulsaimale eestlasest lauljale – Georg Otsale.

Täna tutvustati Viru Keskuses Apollo raamatupoes Kulle Raigi raamatu "Saaremaa valss" kordustrükki, mis räägib eestlaste suure lemmiku, laulja  Georg Otsa elust.

Raamatu kirjutamiseks töötas Kulle Raig läbi suurtes kogustes arhiivimaterjale ja tegi intervjuusid veel elusolevate Georg Otsa kaasaegsetega.

"See neeru kaotus arvatakse olevat külma supluse tagajärg, kui ta evakueerus Tallinnast laevaga "Sibir", mille Saksa pommitajad põhja lasid. Kuna Georg Ots oli Eesti meister pikamaaujumises, siis ta mõtles, et ujub Suursaarde välja. Seda aga ei juhtunud ja üks vene traaler võttis ta peale ning madrused tirisid ta veest välja – just sellest arvatakse olevat Otsa tervisehädad alguse saanud," meenutas Raig.

Saatuslikud naised ja inimlikud ihad

Lisaks suurepärasele lauluhäälele, teatakse Georg Otsa ka kui suurt naistelemmikut, kes ei pidanud ise "lillegi liigutama", et kaunite naiste tähelepanu pälvida.

"Maestro Eri Klas on öelnud, et mitte miski inimlik polnud Georg Otsale võõras. Inimestega rääkides jäi mulje, et ta oli mingi imeline "hinginimene". Samas Otsa viimane naine, Ilona Ots, tunnistas, et Georg oli ka äkiline inimene ja kui ta vihastas, siis see oli nagu "äikesehoog". Teame ju, et tema esimene abielu kestis vaid kuus kuud, aga suhe avalikkuse ees paljukirutud Astaga, tervelt 20 aastat. Nii, et raske on otsust teha ja hinnangut anda, mis tegelikult tema elus toimus," rääkis Raig.  

"Ma olen ise pealt näinud, kuidas ooperiprimadonnad ei saanud laval enam suudki lahti teha, kui Georg Ots Venemaal lavale tuli," kinnitas Otsa uskumatut sarmi tema õpilane ja kolleeg teatrist Jüri Trei.

Otsa Achilleuse kand jääb saladuseks

Kuigi Georg Otsa elust on kirjutatud mitmeid raamatuid ja tehtud filme, siis tema päris inimlikud nõrkused jäävad siiski tema kangelaslikuma poole varju. "Ma ei saanudki ausalt öeldes seda intervjueeritavate käest teada. Kõik kippusid temast rääkima ülivõrdes, kuni siis Ilona lõpuks ütles, et Georgil oli ikka ka igasuguseid tujusid – aga mitte keegi ei öelnud mulle, et ta oleks naisi löönud, aga samas, kes meistki teab, mis me ägedusehoos teha võime," nentis Raig.

Ainus Georg Otsa nõrkusehetk, mis Kulle Raigil õnnestus teada saada, juhtus siis kui Ots juba raskelt haige oli. "Arne Mikk rääkis mulle, et Georg Ots, kes oli hea tuttav Peeter Sauli ema Linda Sauliga, oli kord temaga koos kuskil suvilas. Seal suvila terrassil oli siis nähtud, kuidas Georg Ots vajus nagu Linda Sauli õlale – küllap ta siis seal midagi pihtis," arvas Raig.

Matvere film pole täistõde

Raig rõhutas, et eestlastele on väga oluline Georg Otsa mälestust meeles pidada. Nooremal põlvkonnal aitab seda kindlasti teha Marko Matverega peaosas valminud mängufilm "Georg".

"Nii väikesel rahval nagu meie ei tule selliseid legende tihti ette. Samas tundub mulle isiklikult, et see film oli natuke skemaatiline. Mulle jäi filmist mulje nagu Georg Ots oleks olnud lükata-tõmmata, aga ta ju tegelikult polnud. Ja ka tema teist naist Astat kujutati seal üdini negatiivsena, aga päris nii need asjad ka nüüd polnud – inimesed elasid ikkagi koos 20 aastat, neil olid ühised lapsed."

Ots polnud KGB spioon

Raamatu autori Kulle Raigi sõnul on ta püüdnud oma raamatus lisaks Georg Otsa elu kirjeldamisele anda juurde ka ajastu mõõdet ja hõngu.

"Ma räägin põhjalikult ka nendest ühiskondlikest oludest, kus Ots elas. On räägitud, et Ots oli KGB agent – see ei vasta tõele, ma võin seda väita. Olen tema kohta käiva ülipaksu KGB toimiku läbi lugenud ja märkasin, et hoopis Georg Otsa ennast jälitati. Kirjas oli isegi Otsa ema kirjavahetus kellegagi Kanadast. Ja kui Ots Soomes käis oli ka keegi alati teda peale passimas – seal toimikus oli õiend, millelt võis lugeda: "Ots on Soomes kaubamajas esinedes käitunud halvasti, sest võttis kaubamajast kingituseks vastu naiste kasuka. Selline käitumine on nõukogude inimesele sobimatu," tõi Raig ühe näite KGB- toimikust.

"Saaremaa valss" oli Soome raadio menulaul

Georg Otsa elus kõnelev raamat  kannab ühe tema menukaima laulu "Saaremaa valss" pealkirja.

"Ma töötasin 14-aastat Eesti raadio soomekeelsetes saadetes ja seda laulu nõuti meilt vähemalt 1000 korda. Selle lihtsa laulu uskumatu mõju on kestnud ikka väga kaua. Sellele laulule on tehtud ka soomekeelsed sõnad," lisas Raig.

Raamatu "Saaremaa valss" esimene trükk ilmus 13 aastat tagasi, teine kordustrükk aga täna septembris, mil möödub 40 aastat Georg Otsa surmast. 

12images
Laadimine...Laadimine...