"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD! Lasnamäe korteriühistu esinaine Tamara Ahmetova: koristaja töö on ju ka eesliinitöö, sest see on ohtlik ja ülitähtis (0)
29. aprill 2020
Mats Õun

"Praegu, kui inimesed on juba harjunud olukorraga ja haiguse levik pole enam väga laialdane, ei karda inimesed enam eriti ka nakatuda," ütles Tamara Ahmetova, kes on korteriühistu esinaine ühes Lasnamäel mitme koroonasse nakatunud perega majas. "Inimesed arvavad, et viiruse pärast pole enam muretseda vaja, aga see pole veel kuskile kadunud," pani ta inimestele südamele, et tuleb olla endiselt ettevaatlik.

Vaata galeriid (31)

Terviseamet on viimastel nädalatel taas rõhutanud muudest reeglitest kinnipidamise kõrval just trepikodade puhastamise vajalikkust, et koroonanakkuse levikut maksimaalselt piirata ja uusi haigestumisi ära hoida. Tamara Ahmetova, kelle hallatavas 72 korteriga ühistus haigestus koroonasse mitu peret, selgitas, kuidas nende majas koostöös terviseametiga tegutseti.

Ühistu esinaine kontrollib ja koristab ka ise

Ahmetova ütles, et ega suurtes kortermajades inimesed kõik ju üksteist ei tunne, aga tänu elektroonilisele kaameraga uksesüsteemile on tal info selle kohta, kes ja millal majas liiguvad. “Selle kaamera kaudu saab teada, millisesse korterisse näiteks kiirabi kutsutakse ja siis saab omakorda küsida inimestelt, mis juhtus,” ütles ta.

Nende ühistus suri üks inimene koroonasse 15. aprillil ja siis kohe haigestus veel üks pere – kokku tabas nakkuspuhang majas nelja peret. Pärast haigusjuhtumite sagenemist võttis ühistu esinaine ise ühendust sotsiaalministeeriumiga ja sai sealt täpsed juhised, mida teha. Nüüd käib majas iseäranis hoolikas desinfitseerimine ning ühistu esinaine puhastab pinnad õhtuti isiklikult vastostetud puhastusseadmega üle.

“Kui majas üks inimene koroonasse suri, siis otsustasime ka ise puhastada koridore endisest veelgi põhjalikumalt ja kuna lihtsalt desinfitseerimisvahenditega puhastamisel ei saa kindel olla, kas kõik on ikkagi tehtud õigesti ja täpselt nii nagu vaja, ostsin ma spetsiaalse seadme, millega puhastan üle kõik koridorid, liftid ja trepid,” selgitas ta.

Linnaosavanem hoiab ühistutega kontakti

Tallinna Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet ütles, et temani jõudis info Lasnamäe korteriühistutes toimunud suurematest haigestunutest konkreetsete aadressidega politseist ja Tallinna linna sotsiaal- ja tervishoiuametist.

Svet ütles, et linnaosa aitab korteriühistuid sellise abiga, nagu neil vaja on. “Kui ma sain teada nende korteriühistute aadressid, kus meie linnaosas on tuvastatud rohkem kui üks haigestumine, siis helistasin kõikide nende majade korteriühistute esimehed läbi, veendumaks, et nad teavad, kuidas sellises olukorras tuleb käituda ja kuidas tagada üldpindade puhastamine,” ütles Svet.

Ta ütles, et vajadusel saavad ühistute esimehed-juhatus ka temalt telefonitsi infot ja abi paluda – seda nii tegutsemisjuhiste kui ka puhastusvahendite osas.

Tervet trepikoda pole vaja karantiini panna

Svet ütles, et üldine olukorra juhtimine ja tervisekontroll ning see, kuidas haigestunud inimestega edasi tegeletakse, on terviseameti pädevuses. “Karantiini panemiseks peab olema terviseameti ettepanek kohalikule omavalitsusele ja siiamaani seda tehtud ei ole,” ütles ta.

Ahmetova ütles, et üldiselt on maja peal vähe liikumist näha: “Haigestunud ja nende pered olid või on karantiinis, aga tervet trepikoda ei pidanud terviseamet vajalikuks karantiini panna.”

“Üldiselt käivad inimesed praegu eriolukorra ajal ka väga vähe ringi – ainult need, kes käivad tööl – vara hommikul minnakse tööle ja õhtul tullakse koju,” ütles Ahmetova. Samas, haigestumine langes sellisesse aega, kui esimesed ilusad ilmad meelitasid rohkem õue.

Terviseameti regioonijuht Ester Öpik kommenteeris sel teemal, et kui teised inimesed on terved, siis on mõistlik isoleerida ainult need inimesed, kes on haigestunud ja nende lähikontaktsed.

Svet selgitas, et trepikoja ohutuse seisukohast on oluline see, et inimesed oleks teadlikud sellest, et nende majas on rohkem kui üks haigestunu, sest siis oskavad nad olla oluliselt ettevaatlikumad – nii üldpindade kasutamisel kui ka kontaktide suhtes.

“Kindlasti ei tohi levitada infot selle kohta, millises konkreetses korteris haigestunud on,” lisas ta, “tegelikult piisab inimestele teadmisest, et nad peavad olema topelt-ettevaatlikud ja järgima eriti hoolikalt tervisenõudeid – just see aitabki meil vältida koroonaviirusesse nakatumist.”

Linnaosa aitab vajadusel, aga ühistu vastutab ise

Ahmetova kiitis väga ka oma ühistu koristajat, kes annab tõepoolest oma parima ja teeb oma tööd väga põhjalikult. “Ta kannab maski ja kindaid ning järgib vastavaid reegleid, puhastades üle ka uste käepidemed ja liftinupud,” selgitas ühistu esinaine. “Meil majas koristatakse kaks korda päevas – õhtuti desinfitseerin ma ise trepikoja üle,” selgitas ta.

Ahmetova ütles, et nad said ka terviseametilt väga täpsed juhised, mida inimesed peavad tegema ja kuidas koridore on vaja puhastada. “Nüüd on juba 12 päeva haigestumistest möödas ja uusi nakkusi ei ole tuvastatud,” ütles ta. “Teiste inimeste jaoks pole ohtu ja nad peavad nagu kõik teisedki lihtsalt järgima üldiseid ohutusnõudeid.”

Ahmetova tõi välja, et koristaja töö ju ka praegu eesliinitöö, sest see on ohtlik ja ülitähtis. “Meie koristaja on väga kohusetundlik ja alati abivalmis,” kiitis ta.

Svet ütles, et ühistute trepikodasid eraldi veel kontrollima ei pea, sest inimesed täidavad oma ülesandeid kohusetundlikult. “Me usaldame oma korteriühistute juhatuse liikmeid ja teame, et nad on väga vastutustundlikud,” sõnas ta.

Inimesed on muutunud muretumaks, kuigi oht ei ole möödas

Svet ütles ka, et üldiselt on inimesed piirangute järgimisel väga tublid olnud: “Kui inimesed on vastu pidanud juba peaaegu kaks kuud, siis ma arvan, et absoluutne enamus saab aru, et lähinädalad on kõige olulisemad,” ütles ta.

“Mida rohkem aeg edasi, seda suurem väsimus on ja seda raskem on,” möönis Svet. “Aga ma tahan loota, et inimesed saavad aru, miks just praegu on oluline hoida distantsi ja miks on praegu oluline vältida rahvarohkeid kohti – sest kui me suudame praegu pidada vastu ja säilitada distsipliini just lähinädalatel, annab see lootust, et me suudame ka kiireminini sellest kriisiolukorrast välja tulla,” ütles linnaosavanem.

“Loomulikult on inimesed väga väsinud ja masendunud kodus olemisest ja paljud arvavadki, et enam pole vaja midagi karta ning väljas võib käia südamerahuga, aga veel see siiski nii pole ja ohutusnõudeid tuleb endiselt järgida,” ütles Ahmatova. “Ka tervenejad ning karantiinis olijad peavad oma ära ootama oma analüüside tulemused, et nad on tõepoolest terved,” ütles ta. “Ja inimestel, kes on haiged olnud, on ohtlik väljas liikumine ka sellepärast, et neil on immuunsus nõrgenenud,” on Ahmetova koroona-teemaga hästi kursis.

Maipühi tuleb sel aastal tähistada reegleid järgides

Svet tuletas ka meelde, et Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart on kutsunud inimesi üles 9. mail mitte pronkssõduri juurde minema ja pigem avaldama austust eakamate inimeste vastu ning annetama heategevusele.

“Mis puudutab 1. maid ja kevadpühi ning pikka nädalavahetust, siis võib-olla on siin oluline meeles pidada, et küsimus ei ole selles, kas me käime väljas, vaid küsimus on selles, et kui me käime väljas, siis kas me peame kõikidest reeglitest kinni – kas me hoiame teiste inimestega distantsi, kas me väldime avalikke kohti jne,” ütles ta.

“Parem istume üks nädalavahetus rohkem kodus selle nimel, et tulevikus oleks meil rohkem neid nädalavahetusi,” kordas ta peaminister Jüri Ratase sõnu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vot tak
3. mai 2020 16:22
Ilma peakatteta sellist tööd siiski ei tehta!