FOTOD! Lauluväljakul avati mobiilne koroonaviiruse testimise telk

"Eile oli testimispunkt avatud kella 20-ni ja test võeti 36 inimeselt, kes olid autoga kohale tulnud," ütles Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti juhtivspetsialist Ene Tomberg. "Täna õhtupoolikul avati teine testimispunkt ka Tallinna Tehnikaülikooli juures parklas." 

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD! Lauluväljakul avati mobiilne koroonaviiruse testimise telk (2)

Toimetaja: Toomas Raag

"Eile oli testimispunkt avatud kella 20-ni ja test võeti 36 inimeselt, kes olid autoga kohale tulnud," ütles Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti juhtivspetsialist Ene Tomberg. "Täna õhtupoolikul avati teine testimispunkt ka Tallinna Tehnikaülikooli juures parklas." 

Eilsest algas Tallinnas koroonaviiruse tasuta testimine. Pealinnas sai end eile testida Tallinnas Lauluväljakul Mäe värava lähedal. Testimine toimub ainult perearsti saatekirja alusel! Täna õhtul hakkas tööle ka teine drive-in punkt Mustamäel Tehnikaülikooli juures parklas.

15images

Arst Ene Tomberg ütles, et eile avatud drive-in testimispunktis käis ennast testimas 36 inimest. "Hoiatame, et tulla oma autoga, mitte taksot võtta," lisas Tomberg.

Kui perearst peab testimist vajalikuks, vormistab ta digitaalse saatekirja. Saatekirja saanud patsiendiga võtab ühendust testimiskeskus, leppides inimesega kokku täpse testimise aja ja koha. Ninaneelu proov võetakse autost saatekirja omavalt inimeselt isikut tõendava dokumendi alusel, testi tulemuse saab inimene telefoni teel.

Lähipäevil käivitatakse kõigis kaheksas linnas perearsti saatekirja alusel tasuta koroonaviiruse laiendatud testimine, mille vastus antakse ühe tööpäeva jooksul.   

Testimist alustatakse Tallinnas, järgnevatel päevadel hakatakse koroonaviiruse proove võtma ka Tartus, Pärnus, Kuressaares, Viljandis, Narvas, Paides ja Kohtla-Järvel. 

Laiendatud testimisele saamiseks peab haigussümptomitega inimene helistama oma perearstile. Kui perearst peab testimist vajalikuks, vormistab ta digitaalse saatekirja. Saatekirja saanud patsiendiga võtab ühendust testimiskeskus, leppides inimesega kokku täpse testimise aja ja koha. Ninaneelu proov võetakse autost saatekirja omavalt inimeselt isikut tõendava dokumendi alusel, testi tulemuse saab inimene telefoni teel. Lisaks kuvatakse proovi vastus ka patsiendiportaalis.

Laiendatud testimise puhul tuleb inimesel pärast saatekirja jääda ootama telefonikõnet testimiskeskusest, ilma eelneva kokkuleppeta inimestelt proove ei võeta. 

Viiruse leviku aeglustamiseks tuleb kõigil vältida kontakti haigussümptomitega inimestega, vältida rahvarohkeid kohti, järgida tavapäraseid hügieenireegleid ja haigestudes püsida tervenemiseni kodus. Haigestumisel tuleb helistada oma perearstile või perearsti nõuandeliiniga 1220, tervise halvenemisel (õhupuuduse või hingamisraskuste tekkimisel) tuleks helistada kiirabisse 112. Kiirabi edaspidi proove võtma ei hakka, vaid sõidab välja üksnes siis, kui on vaja osutada vältimatut abi.

Lisainfot leiab terviseameti temaatiliselt kodulehelt ja Terviseameti Facebookist. Eriolukorda puudutavatele küsimustele leiab vastused valitsuse kodulehelt.

Tähelepanu! Kõige olulisemad sammud testimisele pääsemiseks:

  1. Kui haigestud, helista oma perearstile! Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu.
  2. Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta elektroonse tellimuse laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oota kõnet!
  3. Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saab anda vaid elektroonse saatekirja saanud inimene kokkulepitud ajal isikut tõendava dokumendi alusel. Testitakse vaid perearsti poolt laborile edastatud saatekirja omavat inimest. Niisama ei ole otstarbekas tulla kohale, testitakse eelregistreeritud inimesi. Testima tulles ei ole otstarbekas võtta samasse autosse pereliikmeid.
  4. Oota vastust, sulle helistatakse! Vastused saab kuni kahe tööpäeva jooksul. Vastused liiguvad ka digilugu.ee keskkonda.
  5. Kui sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus, järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi, tervise halvenemisel võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi, helistades 112.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...