FOTOD: Linn tegi enam kui miljoni eest korda Mustamäe majadevahelised teed

"Nagu Tallinna linn, ei saa ka Mustamäe kunagi valmis, aga nüüd võib seda siiski nimetada peaaegu valmis linnaosaks," lausus tegevlinnapea Taavi Aas reedel, kui käis seal üle vaatamas kvartalite siseseid, äsja remonditud kõnni- ja sõiduteid. 

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD: Linn tegi enam kui miljoni eest korda Mustamäe majadevahelised teed

Virkko Lepassalu

"Nagu Tallinna linn, ei saa ka Mustamäe kunagi valmis, aga nüüd võib seda siiski nimetada peaaegu valmis linnaosaks," lausus tegevlinnapea Taavi Aas reedel, kui käis seal üle vaatamas kvartalite siseseid, äsja remonditud kõnni- ja sõiduteid. 

13images

Mustamäel lõppesid äsja selle linnaosa ühed viimase aja suuremad teetööd, mis puudutavad majade vahelisi kõnni-, sõidu- või jalgteid ning parkimisplatse. Langevad sügisesed lehed mõjusid värskel mustal asfaldil dekoratiivselt ning üldiselt jättis see Tallinna vanim paneellinnaosa üllatavalt värske ja nüüdisaegse mulje. Lisaks linnajuhtidele oli uue kattega teedega tulnud tutvuma ka sealses linnaosas inimesi pelgamata pool-koduloomadena hulganisti ringi lippavaid oravaid. 

Kokku parandati Mustamäe kvartalisiseseid teid veidi enam kui miljoni euro eest. Koos teekattega vahetati välja tehnovõrkude kaevupäiseid ning lagunenud või ära vajunud äärekive tee servades, samuti tehti korda teeäärseid haljasalasid. Lisandus hulk parkimiskohti majade hoovides, kus enam teeääri või ukseesiseid täis ei pargita.

Peaaegu valmis linnaosa

"Mustamäe linnaosa oli kvartalisiseste teede korrasolekult teistest linnaosadest maha jäänud, ja ma arvan, et tulemus, mis nüüd saavutati, on väga hea," ütles Aas Sõpruse pst 232 maja juures seistes. "Nagu Tallinna linn, ei saa ka Mustamäe kunagi valmis, aga sellest hoolimata võib seda nüüd nimetada peaaegu valmis linnaosaks."

Mustamäele tuleb uus tervisekeskus, samuti ujula ja spordikompleks koos sauna ning spaaga. Ka on Mustamäe Aasa sõnul saanud juba keskuse, ning lisandub veel kirik. "Kui me järgmine aastal panustame sama palju kui tänavu, siis saavad kõik elamukvartalite sisesed teed tip-top korda," mainis Aas.

Remont käis mitmel pool Tammsaare teel, Sõpruse puiesteel, Vilde teel, Sütiste teel, Ehitajate teel, Retke teel ning Siili ja Sääse tänaval. Varasematest teeremontidest eristas seda asjaolu, et linn ja teeremontijad suhtlesid tihedalt korteriühistutega. Linnaametnikud pakkusid välja, et ühistud võivad remondi käigus kaasa lüüa, kasutades võimalust ja laiendades oma parkimisalasid. Nii et kui remonditavate teede äärsete majade elanikud huvi ilmutasid ja natuke ka omalt poolt panustasid, said nad lisaks uuele asfaltkattele oma hoovidesse juurde parkimiskohti. "Ma arvan, et Mustamäel on nüüd väga palju ühistuid, kus parkimisolukord muutus paremaks," lausus Aas.

Tehtud juurde ka mänguväljakuid

Aasa sõnul on Mustamäel lisaks teede korrastamisele tehtud juurde palju mänguväljakuid. "Just praegu oleme kohas, kus arutasime koos elanikega läbi nende soovid mänguväljaku osas," ütles Aas Sõpruse 232 korterelamu juures. "Sellele platsile siin lähedal tulebki elanike soovitud mänguväljak, ja näete, sinna kaugemale veel üks suurem. Nii et see piirkond saab mänguväljakutega küll väga hästi varustatud."

"Muidugi peab majaesine tee olema korras, ja kindlasti on nüüd olukord palju parem kui enne," ütles Sõpruse pst 232 korterelamu ühistu juhatuse liige Polina. Tegemist on 144 korteriga suurelamuga, kus vaatamata paljudele eriilmelistele perekondadele inimesed juhatuse liikme sõnul kokku hoiavad ja üksteist mõistavad. Majaelanikud arvavad, et iga samm majaesise korrastamise nimel on väga teretulnud, lisas ühistutegelane.

Tegevlinnapea sõnul jätkub praeguses ulatuses veel projekt "Hoovid korda": "Tegemist on väga eduka ja hästi toimiva programmiga. See on väga populaarne korteriühistute seas. Ja ma arvan, et arvestades parkimiskohtade puudust Mustamäel, Haaberstis ja Lasnamäel, me kindlasti selle programmiga jätkame."

"Hoovid korda" raames on ühistul võimalik taotleda toetust kõigele, mis majade hoove ilusamaks ja elanikele mugavamaks muudaks. Seda alates parklate rajamisest või korrastamisest ning lõpetades jalgrattamajade või panipaikade rajamisega ning puude ja põõsaste istutamisega.

 ----------

Ainuüksi äärekive paigaldati enam kui kilomeeter

Mustamäe seni suurima kvartalisiseste teede remondi ajal sai korda suurem osa parandamist oodanud teedest.

Kokku paigaldati 3529 m2 kõnnitee ja 41 062 m2 sõidutee asfaltbetoonkatet, millele lisandus 1245 meetri jagu äärekive. Töödega piirnevat haljastust korrastati 4348 m2. Seda kõike tegi AS TREF Nord.

"Lisaks üldisele õuealade taastusremondile, kus kasutati asfalti, parandas linna kommunaalameti lepingupartner Tallinna Teede AS teid ka teistmoodi," ütles abilinnapea Kalle Klandorf. "Nimelt kasutati kvartalisiseste teede remondiks lisaks immutusmeetodit, samuti tehti väiksematel tänavatel üldist hooldusremonti."

Praegu jätkub koostöös korteriühistutega veel Tammsaare tee 74, Tammsaare tee 70 ja Sõpruse pst 175 esiste teede korrastamine.

Laadimine...Laadimine...