FOTOD! Luminor: enne korteri otsimist tee kindlaks oma laenuvõimekus

"Inimene kulutab teinekord tunde ja päevi, et leida huvipakkuv kinnisvaraobjekt, ent siis selgub, et see ei vasta tema tegelikele võimetele. Seepärast soovitan alati käia enne pangas ära, et oma laenuvõimekus kindlaks teha," rääkis Luminori Baltikum partnersuhete juht ja kinnisvaralaenu ekspert Kristjan Jasinski Pealinnale.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD! Luminor: enne korteri otsimist tee kindlaks oma laenuvõimekus

Enn Tosso

"Inimene kulutab teinekord tunde ja päevi, et leida huvipakkuv kinnisvaraobjekt, ent siis selgub, et see ei vasta tema tegelikele võimetele. Seepärast soovitan alati käia enne pangas ära, et oma laenuvõimekus kindlaks teha," rääkis Luminori Baltikum partnersuhete juht ja kinnisvaralaenu ekspert Kristjan Jasinski Pealinnale.

17images

Ta selgitas, et laenu saamisel on määrava tähtsusega inimese töökoht – peale palganumbri vaadatakse ka tööandja tausta ning inimese töökogemust.

Jasinski soovitas kindlasti enne kinnisvaraobjekti otsingute alustamist pangalt uurida, kui palju ning kas üldse ta laenu saab. "Inimene kulutab teinekord tunde ja päevi, et leida huvipakkuv kinnisvaraobjekt, ent siis selgub, et see ei vasta tema tegelikele võimetele. Seepärast soovitan alati käia enne pangas ära, et oma laenuvõimekus kindlaks teha," rääkis Luminori ekspert ning soovitas kindlasti kõikidelt eluasemelaenu pakkujatelt laenupakkumine võtta, et siis parim välja valida.

Suurimat muret laenutaotlejatele põhjustab omafinantseeringu kokkusaamine. Jasinski  viitas võimalusele, et omafinantseering jääb 10 protsendi juurde, kui võtta KredEx`i garantii. Selle saab noor spetsialist, mis tähendab, et vanust ei tohi olla üle kolmekümne viie aasta.

Laenuintress jääb inflatsioonile alla

Omaette küsimus on see, kui pikaks ajaks laenu võtta? Jasinski rääkis, et laenuperiood sõltub üldiselt inimese vajadusest, kuid arvesse tasub võtta seda, et mida pikem periood, seda väiksem kuumakse. Loomulikult tuleb pikema perioodi eest kokkuvõttes rohkem intressi maksta, kuid ekspert viitas sellele, et intressimäär on praegu sedavõrd madal, et see jääb inflatsioonile alla.

Alati tekib noortel peredel küsimus, kas osta kodu uusarendusse või soetada kodu järelturult. Jasinski osutas, et ühest vastust ta kindlasti ei anna, ent viitas siiski uusarenduste eelistele. "Uusarendused on energiatõhusad, mis tähendab, et kommunaalkulud on soodsamad," mis eksperdi sõnul võib tähendada kahekordset hinnavahet iga kuu. Siiski tõi ta välja ka miinuse, mis seisneb selles, et uus korter või maja on üldjuhul sisustamata, mis tähendab kohe märkimisväärseid kulutusi. "Vanematesse korteritesse saab kohe sisse kolida ja hiljem jõuab tasapisi remonti teha," rääkis ta.

Jasinski osutas, et neljandik kliente ei tea enne panka minekut kuigi täpselt, mida nad soovivad ning küsivad pangalt nõu. Selleks on pangal oma koostööpartnerite ring arendajatest ning kinnisvarafirmadest, keda pank siis soovitab.

Kui palju inimene laenu saab, sõltub lõpuks siiski kinnisvarabüroo hindajast, kes koostab kinnisvarale hindamisakti. Jasinski ütles, et panga jaoks pole olulist vahet, milline kinnisvarafirma akti koostab, sest hindaja võtab aluseks võrdlustehingu, mis tähendab, et vaadatakse hiljuti lähikonnast toimunud reaalseid tehinguid võimalikult sarnaste objektidega.

Töötuks jäämise vastu saab kindlustada

Jasinski sõnul küsivad laenuvõtjad tihti, mis saab siis, kui peaks midagi juhtuma töökoha või tervisega. Riskide maandamiseks on võimalik laen kindlustada nii töövõimetuse kaitseks kui ka  töökoha kaotuse puhuks. "Siiski on tegemist on täiendava kuluga," hoiatas ta, ent jätkas, et isiklikult hindab ta kõrgelt turvalisust ning tuleviku kindlustamist.

Osa inimesi ostab eluasemelaenuga korteri, ent ei asu sinna ise elama, vaid üürib välja. Panga esindaja rõhutas, et nii ei tohi teha ning see on lepingu rikkumine. Ta soovitas pangale ausalt oma plaanidest rääkida, sest ka üürikorteri ostmiseks pakub pank laenu, ehkki intress on veidi kõrgem. Ta märkis, et mõni klient on ostnud väljaüürimise eesmärgil kümneid kortereid.

Teisipäeval Volta Resto x Galeriis toimunud arutelul osalesid Luminori Baltikum partnersuhete juht ja kinnisvaralaenu ekspert Kristjan Jasinski, Endoveri müügi projektijuht Cärolyn Purve, RE/MAX kinnisvara müügipartner Heiti Karafin ning  Arco Vara kutseline hindaja ja analüütik Mihkel Eliste.

Arutelul osalejad tõdesid, et möödunud aasta tõi Eesti kinnisvaraturule jätkuva kasvu. Maa-ameti kinnisvaraturu analüüsi andmeil toimus Eesti kinnisvaraturul möödunud aastal pea 60 000 tehingut, küündides kogumahult 4 miljardi euroni. Kasvava kinnisvarabuumi hirmu tõttu on üha rohkem hakatud spekuleerima, kas ja millal on kätte jõudmas siinne hinnalagi. Teisalt on inimestel käes vaba raha ning kinnisvarasse investeerimine on Eesti elanike seas jätkuvalt populaarne, mis annab indu juurde ka arendajatele.

Kinnisvaratrendide arutelul kinnitasid eksperdid, et kinnisvarahindade langust sel aastal terendamas ei ole ja kasvu prognoositakse eelmisele aastale sarnasel tasemel. Aasta märksõnadeks on nende sõnul valglinnastumine, suurenevad investeeringud mikrokorteritesse ja üürituru jätkuv kasv.

Nooremad eelistavad mikrokortereid

Nii eratarbijate kui investorite huviorbiidile on jõudnud üha rohkem mikrokorterid, mida soetatakse nii esimeseks püsivaks eluasemeks kui täiendava üüritulu teenimiseks.

"Mikrokorterid on muutumas populaarsemaks eelkõige noorema põlvkonna puhul, kes ei ole valmis püsivalt suure finantskohustusega end siduma," rääkis Luminori kinnisvaralaenu ekspert Kristjan Jasinski. Ta lisas, et mikrokorterite puhul mängib olulist rolli lisaks soodsamale lõpphinnale ka mugav transpordiühendus teiste linnaosadega.

Arutelul osalejad kinnitasid, et ehkki elanikkonna vananemine mõjutab siinset kinnisvaraturgu oluliselt, on sellest olulisem asjaolu, et kõige suurem koduostjate grupp vanusevahemikus 25–34 väheneb järgmise kümne aasta vältel keskmiselt kolmandiku võrra.

Tallinna lähiümbrust iseloomustab sel aastal üha süvenev valglinnastumine, mis on toonud suureneva nõudluse ja ehitusaktiivsuse Harjumaal asuvatesse valdadesse. "Inimesed suunduvad keskusest väljapoole, sest seal on odavam ja parem elukeskkond. Sisuliselt on hetkel toimumas sarnane trend nagu 2006. ja 2007. aastal, kui Viimsi ja Rae vallad väga kiiresti kasvasid," rääkis Arco Vara kutseline hindaja Mihkel Eliste.

Endoveri müügiprojektijuht Cärolyn Purve kinnitab, et kuigi sel aastal ei ole nii palju uusi projekte peale tulemas, on nõudlus tema hinnangul jätkuvalt suur. "Meil on uute arenduste ootel üle tuhande inimese. Lisaks mikrokorteritele on kasvav nõudlus ka suurte luksuslike perekorterite vastu. Piirkondadest näitavad jätkuvat populaarsust Kalamaja ja südalinn ning seda hoolimata kõrgemast ruutmeetrihinnast. Inimeste finantsvõimekus on hea ning see annab julgust kinnisvarasse investeerimiseks," lisas ta.

Kinnisvara puhul maksab asukoht

Heiti Karafin rääkis arutelul, et on selliseid inimesi, kes külastavad vaid ühte objekti ning ostavad selle kohe ära, kuid on ka inimesi, kes otsivad kodu aasta-kaks või kauemgi.

"Sellistel inimestel on vaja otsimel tuge," märkis ta ning jätkas, et ostjale on tähtis on ümbruskonna infrastruktuur. Ta rõhutas, et uusarenduste puhul on asukoht küll väga oluline – nagu kinnisvara puhul ikka – kuid inimesed otsivad ka lisandväärtusi. Ta nimetas näiteks privaatset hooviala või maast-laeni aknaid, siseviimistlust ning loomulikult parkimiskohta.

Cärolyn Purve märkis, et tihti hakatakse uusarendust müüma enne, kui kopp ehituseks maasse lüüakse ning ligi pool korteritest müüakse enne ära, kui maja valmib.

Endover  tegeleb palju ka ajalooliste hoonete renoveerimisega, mille puhul on oluline kinnisvara ajalugu. "Inimeste jaoks on muutunud olulisemaks, milline hoone varasemalt oli," märkis ta.

 

 

 

 

Laadimine...Laadimine...