FOTOD! Tallinna apteekides saab mõõta vererõhku

Kui kõrge vererõhk püsib kaua, muutuvad elundite kahjustused pöördumatuks. Kõrgenenud vererõhk on üks peamisi südamehaiguste kujunemise riskifaktoreid.

Pilt: Ilja Matusihis

FOTOD! Tallinna apteekides saab mõõta vererõhku

Toimetaja: Sandra Lepik

Kui kõrge vererõhk püsib kaua, muutuvad elundite kahjustused pöördumatuks. Kõrgenenud vererõhk on üks peamisi südamehaiguste kujunemise riskifaktoreid.

Vererõhk on südametöö numbriline näitaja. Kui süda pumpab verd veresoontesse, tekib veresoontes rõhk, mida saab mõõta, rõhu suurust mõjutavad südamelihase jõud ja veresoonte toonus. Tervel täiskasvanud inimesel on vererõhuväärtused <130/<85 mm Hg.

19images

Iga täiskasvanu peaks kontrollima oma vererõhku vähemalt korra iga kahe aasta järel. Juhul kui suguvõsas on teada kõrgvererõhktõve, südameinfarkti või ajuinsuldi esinemist, samuti kui vererõhu näitajad on piiripealsed (130–139/85–89 mm Hg), tuleks vererõhku mõõta vähemalt kord aastas.

Püsivalt kõrge vererõhk on südamele lisakoormus, kõrge vererõhk kahjustab veresooni ja kiirendab oluliselt veresoonte lubjastumist. Kõrge vererõhu korral ei teki alati kohe enesetundehäireid ega nähtavaid haigusilminguid, kuid süda ja veresooned kahjustuvad siiski. Kui kõrge vererõhk püsib kaua, muutuvad elundite kahjustused pöördumatuks. Kõrgenenud vererõhk on üks peamisi südamehaiguste kujunemise riskifaktoreid. 

Kolesterool on oluline rakuseinte koostisosa, ilma selleta ei saa rakud talitleda. Veres liigub kolesterool ringi rasvast ja valgust koosnevate lipoproteiinide vahendusel. Organismis olev kolesterool on pärit peamiselt kahest allikast: 70% sellest sünteesitakse kehaomaselt ja 30% saadakse toidust. Kõrge kolesteroolisisaldus võib- olla põhjustatud mitmest faktorist:  liigne rasvade tarbimine, passiisne eluviis, liigne kehakaal, kõrgenenud vererõhk, suitsetamine ning liigne alkoholi pruukimine. Haiguse esinemissagedus suureneb koos vanusega.

Üldkolesterooli väärtuse teadmine annab võimaluse ennetada mitmesuguseid südame-veresoonkonda puudutavaid tüsistusi ning pikendada tervelt elatud aastate arvu. Eriti tähtis on kolesteroolitaseme jälgimine suhkruhaiguse korral, kui risk haigestuda südame- veresoonkonna haigustesse on suurem.   

Õigel ajal veresuhkru normist kõrvalekaldumise avastamine aitab vältida mitmesuguseid tõsiseid tüsistusi nagu silma-, neeru-, südame-, veresoonkonna, jala- ja närvikahjustused. Veresuhkrutaseme määramine on eriti oluline neile, kes on ülekaalulised, suitsetajad või kellel on suguvõsas esinenud suhkrutõve. Suhkrutõve riskiteguriteks on ülekaal, rasvarikas ja kergesti omastatavate süsivesikute rikas toit, vähene füüsiline koormus, vanem iga, pärilikkus ning naistel ka rasedus.

Veresuhkur määratakse sõrmeotsa kapillaartäisverest glükomeetri abiga. Tulemus on loetav juba 6 sekundi möödudes. Veresuhkru normväärtus jääb vahemikku 3,5-5,5 mmol/l. Enne veresuhkru määramist peaks olema soovitatavalt söömata ja joomata (v.a vesi) vähemalt 12 tundi. 

Laadimine...Laadimine...