FOTOD! Tallinna Vabaduse väljak võõrustas Suurt Kunstipäeva

Tallinna biennaali raames leidis pühapäeval aset Tallinn Art Weeki aegadest tuttav Suur Kunstipäev ehk üks rikkalikumaid avatud ekspositsioone.

Pilt: Ilja Matusihis

FOTOD! Tallinna Vabaduse väljak võõrustas Suurt Kunstipäeva (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

Tallinna biennaali raames leidis pühapäeval aset Tallinn Art Weeki aegadest tuttav Suur Kunstipäev ehk üks rikkalikumaid avatud ekspositsioone.

90images

Heitlikust ilmast hoolimata tutvustasid Vabaduse väljakul oma tegemisi ja loomingut mitukümmend kunstnikku ja galeriid üle Eesti. 

Päeva jooksul toimusid performance’id ja muusikalised etteasted, lõbusad töötoad ja meeleolukad kohtumised kunstnikega, teatasid korraldajad. Sünnib palju uut loomingut ning kunstilisi mõtteid. Päeva juhtis Ingrid Peek, muusikat mängis Aleksander Krjukov. Osalemine oli kõigile tasuta.

Oma tegemisi tutvustasid Eesti kunstiorganisatsioonid ning galeriid. Pealinnast oli oma tavapärastest ruumidest välja tulnud näiteks galerii Positiiv, mis osales kunstipäeval Kristel Schwede lähivõtetega äärelinna puitasumite majade fassaadidest; Okapi galerii, mis esitles fotosid Maarja Mäemetsa ja Rait Lõhmuse veealusest klaasikunstist; Bach Art Gallery, mis näitas Aino Bachi tundeküllaseid portreid, Kaija Kesa looduseteemalist graafikat ja Helen Tago linnakeskkonnast inspireeritud kolmemõõtmelisi tõmmiseid ning taaskasutuse põhimõttel sündinud kollaaže.

Sarnaselt varasematele aastatele oli kunstipäeval esindatud aga kunstiorganisatsioonid kaugemaltki. Näiteks esindas Tartu kunstimaja Albert Gulki, kelle töid iseloomustab eriti isikupärane joonistuslaad, mille juures ei kasuta autor modelli ega foto abi ja toetub üksnes oma visuaalmälu kujunditele; Viljandi linnagalerii tõi biennaalile kohaliku kunstikooli noore ja toore keele; Vana-Võromaa kultuurikoda esitles Kadri Toome graafilisi linnaruumiskelette ning Evelyn Grzinichi joonistusi ja eksperimente keskkonna, liikumise ja looduse teemadel.

Kunstipäeval oli oodata ka omanäolisi muusikalisi etteasteid, näiteks Tallinna duo Vera Vice’ilt, kelle looming on segu unenäolisest popist, poeetilistest ambient-helidest ja hüpnootilistest vokaalikordustest, ning Fremenilt, Poolast pärit ja Tallinnas tegutsevalt produtsendilt, heliloojalt ja esinejalt, kes loob tänapäevaseid muusikalisi riitusi andmaks vastulööki ühiskonna enesehävituslikule olemusele. Kunstnik Tarrvi Laamann astus KuKu Klubi terrassil üles aga performance’iga, mille käigus katab lõuendi Jamaica elust ja loodusest inspireeritud värvide ja kontrastidega kohaliku rahvamuusika ehk reggae saatel.

Ühise väljapanekuga astusid üles veel kunstnikud Mall Paris, Tuuli Puhvel, Eero Ijavoinen, Kerstin Rei ja Kristjan Kalde. Galeriisid ja organisatsioone esindasid A-Art Gallery, Art & Tonic, Staapli 3 Art Gallery, Bach Art Gallery, galerii Positiiv, Metropoli galerii, Sveta, Tartu kunstimaja, Okapi galerii, Viljandi linnagalerii ja kunstikool, Rüki galerii, Solarise galerii, Eesti vabagraafikute ühendus, galerii 3,14, Vana-Võromaa kultuurikoda, Kogo gallery ning Tallinn Art Space.

Biennaali kava saab uurida lähemalt veebiküljel tallinnabiennaal.ee, lisaks leiab programmi paberkujul Solarise keskuse infopunktist.

Tallinna biennaal kestab tänavu 2.–30. juulini. Pea kuu aega vältava programmi raames toimub mitmeid erakordseid kunstisündmusi, näitusetuure ja performance’id, traditsiooniks muutunud kunstinädala sündmused leiavad aset biennaali avanädalal.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...