Fotod! Uus Balti jaama turg meelitab ostjaid terrassikohvikusse ja klubivagunisse

"Kaost ja eklektikat pole kavas kaotada," kinnitas uue Jaama turu üks arhitektidest Raivo Kotov. "Sama mees, kes müüb turul mutrivõtit praegu, müüb mutrivõtit edasi ka kahe aasta pärast." Küll aga on omanikel plaanis elavdada turuelu rohkete toitlustus- ja meelelahutuskohtadega.

Pilt: Koko/Albert Truuväärt

Fotod! Uus Balti jaama turg meelitab ostjaid terrassikohvikusse ja klubivagunisse (3)

Sirje Rattus

"Kaost ja eklektikat pole kavas kaotada," kinnitas uue Jaama turu üks arhitektidest Raivo Kotov. "Sama mees, kes müüb turul mutrivõtit praegu, müüb mutrivõtit edasi ka kahe aasta pärast." Küll aga on omanikel plaanis elavdada turuelu rohkete toitlustus- ja meelelahutuskohtadega.

Praegune Balti jaama turg võlub odavate hindade, kahtlasevõitu, kuid väga laia kaubavaliku ning ülimalt värvikate kauplejatega. Mõõdukas korralagedus meelitab turule ka neid, kellel otsest ostuhuvi võib-olla polegi – elamusturistid hindavad Balti jaama turu eklektikat ja kerget pahelisust. Teisalt leidub ka neid, kes pigem jätavad turuväravatest sisse astuma, sest koha räpakus, isesugune kaup ja klientuur ei ärata usaldust.

Mõne kuu pärast lüüakse siin aga kopp maasse ning senise turu asemele kerkib 2017. aasta kevadeks uus. 

Hoiab vanu ja meelitab uusi kundesid

"Jaa, oleme kuulnud, et meie turg läheb kinni ja siia ehitatakse uus," ütles Inga, kes müüb ühes turuvärava äärses putkas pudi-padi. Inga on Balti jaama turul töötanud 15 aastat. "Meil on oma klientuur – põhiliselt pensionärid –, kes on harjunud siin käima ning armastavad seda turgu just sellisena, nagu see on. Küll ei tahaks, et siin midagi väga palju muutub, et tuleb üks järjekordne kaubanduskeskus."

Turu juht Andres Rjabov kinnitas, et Balti jaama turust ei tule kohe kindlasti uut iseloomutut ostukeskust. "Tahaks inimeste, nii kauplejate kui ka ostjate, hirmud maha võtta – me teeme turgu, mitte kaubanduskeskust," lisas ta. 

Kõik, mida on võimalik säilitada, säilib. Mis aga ajast ja arust – näiteks vildakad kioskid –, asendatakse uutega.

Kuid kas Balti jaama turust saab edaspidi koht elamusturistile või rahulikku poodlemist nautivale perele? Turu uute omanike ning seda projekteerivate arhitektide sõnul soovivad nad klientidena näha nii ühtesid kui ka teisi. 

"Kaost ja eklektikat pole kavas kaotada," ütles arhitekt Raivo Kotov KOKO Arhitektidest. "Algusest peale on olnud mõte säilitada koha hing ja hõng. Sama mees, kes müüb turul mutrivõtit praegu, müüb mutrivõtit edasi ka kahe aasta pärast. Samuti ei soovi me kaotada ühtki kliendisegmenti, küll aga plaanime juurde meelitada neid, kes muidu võib-olla Balti jaama turule ei sattunud."

Kui osa turu kauplejaist on tuleviku suhtes äraootaval seisukohal ning pigem pelgab muutusi, siis puu- ja juurviljamüüja Lidija räägib uuest turust suure elevusega. "Mina küll juba ootan uut turgu," lausus ta. "Praegu on ka täitsa hea, mul on oma klientuur, kes tuleb isegi Nõmmelt ja Lasnamäelt, aga ikka tahaks, et oleks puhtam ja ilusam."

Miljonivaade Toompeale

Praegu on Balti jaama turul kolm suurt paekivist turuhoonet, milles paiknevad lihasaal, piimasaal, kalasaal, juurviljasaal ning vanavara- ja pudipadikauplused. Need hooned säilivad, kuid saavad katuse tõstmise arvelt avara korruse juurde. Varikatused tulevad ka praegu avatud turukoridoride kohale. 

Püsiklientide (ja kauplejate) rõõmuks jääb oluline toidukraam omale kohale. "Lisaks olemasolevale tuleb esimesele korrusele taluturg," rääkis Astri Kinnisvara juhatuse liige Tarmo Kleimann. "Teisele korrusele kolivad second hand, riideturg, tööstuskaubad ja antiigipoed. Peale poodide tulevad ülemisele korrusele toidukohad, mis avanevad terrassile, kust omakorda avaneb miljonivaade Toompeale."
Loomulikult ei kao kuhugi ka väliletid, kuid need saavad uue väljanägemise ning kenasti varikatuse alla.

Turule pääseb edaspidi ka rööbiti raudteega jooksvalt Reisijate tänavalt. "Jalakäija saab Reisijate tänavalt tõusta piki pandust (kaldteed) üles platvormile, mis on ühenduses turu teise korruse antiigipoodidega. Seal saab pidada vanavaraturgu," selgitas arhitekt Lembit-Kaur Stöör KOKO Arhitektidest. 

Terve Eesti visiitkaart

"Turuväravate kõrvale tulevad väljakud pinkide, joogiveepurskkaevude ning jalgrattaparklatega," rääkis Stöör. "Turulkäijal peab olema võimalus ostetud õuna pesta ja kotti poetada." Balti jaama poole jääb Hommiku ning Telliskivi tänava poole Õhtu väljak, mis tulevikus peaks kokku sulama Telliskivi kvartaliga.

Olemasolevaid puid ei puudutata, kuid kuna neid on vähe, lisatakse turule rohelust konteinerhaljastusega.
Turu alla tuleb aga maa-alune korrus 125-kohalise parkla, ketikaupluse ning spordiklubiga. "Me ei taha, et koht jääks inimestele ligipääsmatuks, kui turg oma väravad tööpäeva lõpus sulgeb," rääkis Rjabov. "Inimestel peab olema võimalus teha oma ostud ka õhtul, ning sellepärast kavandamegi nullkorrusele marketi. Samuti tuleb maa-alusele korrusele spordisaal, millest Kalamaja kandis on suur puudus. Kõik see annab turule lisaväärtuse."

Tallinna linnaplaneerimisameti arhitekti Heli Kirikali sõnul on linna huvides, et Balti jaama turg säilitaks olemasoleva funktsiooni ning ala saaks kujundatud miljööd arvestavalt. "Uued omanikud on lähenenud sellele kohale väga delikaatselt ja piirkonda väärtustavalt," nentis ta."Säilitatakse nii palju kui võimalik. Samas on tegemist täiesti unikaalse arhitektuuriga. Varemalt on olnud juttu kujundada Balti jaama turualast kõrghoonetega kvartal."

Kirikali sõnul ei ole uus turg visiitkaardiks mitte ainult Tallinnale, vaid kogu Eestile.

Nostalgiahuvilisi ootab turu servas Moskva rongi restoran

Ajutisele turule tuleb toidutänav, kus saab kohapeal keha kinnitada ning toitu ka koju kaasa osta. Balti jaama turu ehitus läheb lahti järgmise aasta jaanuaris ning valmis saab turg 2017. aasta kevadel.

"Jõulu- ja uusaastaostud saab veel vanas kohas ära teha," lubas Andres Rjabov. "Jaanuaris on turg kuu aega kinni ning seejärel jätkab ajutiselt kõrvalkrundi (Telliskivi 62) depoohoones."

"Balti jaama turul töötab umbes 300 inimest," lisas Tarmo Kleimann. "Neil inimestel pole muud väljundit, sellepärast otsustasimegi ehituse ajal jätkata n-ö asendusturuga. Ükski kurgimüüjatädi ega -onu ei pea muretsema, temal kauplemisvõimalus säilib."

Omanikel on ägedad plaanid ka ajutise turuga. Lisaks turule on Telliskivi 62 kinnistul kavas avada toidutänav. "Oleme käinud teiste linnade turgudel ning näiteks Londonis käib suurel osal turust just tänavatoiduga kauplemine," rääkis Rjabov.

"Lased endale kohapeal lõigu liha praadida ja paar lõiku võtad koju kaasa. McDonaldsi laadseid suuri rahvusvahelisi kette me sinna ei plaani. Samas kodumaised burgerivalmistajad võiksid kindlasti oma koha leida, samamoodi wok-toitude, sushi, pelmeenide, kebabi jms valmistajad. Piisava kliendihuvi korral saab tänavatoidu ala olla lahti kas või 24/7."

Telliskivi 62 on praegu aiaga piiratud, üsna kinnine ala, kuhu inimene niisama ei satu. Krundil asuvasse depoohoonesse jooksevad raudteerööpad ning depoo ees pargib kaks päevinäinud vagunit, millest tõenäoliselt saavad toidutänava suurimad tõmbenumbrid – Moskva rongi restoranvagun jääbki restoranvaguniks selle sõna kõige otsesemas mõttes. Kõrval seisvast tavalisest diiselrongivagunist saab aga klubivagun. Jaama turu toidutänav koos vahvate vagunitega jääb avatuks ka pärast seda, kui ajutine turg oma päriskohta tagasi kolib.

"Praegu käib turul peamiselt vanem inimene, meelelahutusvõimalused peaksid aga turule meelitama ka nooremaid," lausus Rjabov. "Meie ettekujutuses võiks Balti jaama turg olla koht, kuhu tuled näiteks sõbraga lõunaoodet võtma ning unustadki ennast päeva lõpuni sinna."

Seni on Astri Grupp rajanud suuri ostukeskuseid väljaspool pealinna. Tallinn ja turg on selle ettevõtte jaoks uued tegijad. "Me pole enne sellise kontseptsiooniga kauplemiskeskust loonud," tõdes Kleimann. "Aga minu arvates ei ole Balti jaama turg eriline ainult meie jaoks – ta saab olema ainulaadne kogu Põhjamaades."

10images
22images


3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...