Gaasiveesoojendi tööpõhimõtteid eirates pannakse "lõke seina sisse"

"Gaasiveesoojendite kasutaja kõige suurem eksimus on umbne ruum, kus seade asub," ütles Gaspre tehnikajuht Simmo Paomets, kelle sõnul on pärast eelmisel aastal hulgaliselt toimunud vingugaasimürgitus juhuseid olukord hakanud paranema.

Pilt: Heikki Saller

Gaasiveesoojendi tööpõhimõtteid eirates pannakse "lõke seina sisse"

"Gaasiveesoojendite kasutaja kõige suurem eksimus on umbne ruum, kus seade asub," ütles Gaspre tehnikajuht Simmo Paomets, kelle sõnul on pärast eelmisel aastal hulgaliselt toimunud vingugaasimürgitus juhuseid olukord hakanud paranema.

Allolevatele küsimustele vastab Gasprei tehnikajuht Simmo Paomets

Gaasiohutusse suhtutakse tõsisemalt

Gaasiveesoojendeid kasutatakse palju Põhja-Tallinnas, Kohtla- Järvel, Kiviõlis ja Narvas. Kokku on neid Eestis umbes 40 000. Gaasiohutusse on hakatud suhtuma tõsisemalt ja möödunudaastaset õnnetuste järel on hakanud asjad paremaks minema, räägib hooldusettevõtte Gaspre tehnikajuht Simmo Paomets.

Milline on gaasiveesoojendi kasutaja suurim eksimus?

Gaasiveesoojendite kasutaja kõige suurem eksimus on umbne ruum, kus seade asub. Gaas vajab põlemiseks palju õhku ja puuduliku põlemisega tekkida võiv vingugaas on eluohtlik. Numbrites näeb see välja nii, et 1 kuupmeeter gaasi nõuab põlemiseks 10 kuupmeetrit õhku. Gaasiseade kulutab tunniga 2,5 kuupmeetrit gaasi ja selle aja jooksul peab tal täielikuks põlemiseks olema kättesaadav 25 kuupmeetrit õhku. Kui õhu juurdepääs ei ole piisav, tekib eluohtlik vingugaas CO.

Mida te teete, kui näete puudusi?

Kui Gaspre tehnikud märkavad, et vannituppa õhk ei pääse, teevad nad märkuse. Meie töötajail on gaasiseadme hooldustehniku pädevus ja me saame tutvustada gaasiseadmete kasutamise nõudeid, aga ehitustöid vannitoas me reeglina ei tee.

Õhu juurdepääsu seisukohast on kõige hullemad kohad gaasiveesoojendiga vannitoad, kus värske õhu ligipääs on uksega piratud. Kui veesoojendi asub köögis, on parem, sest seal ta õhunälga ei jää.

Üldiselt, peab olema 3 ava: üks, kust õhk sisse tuleb, teine, kust suits välja läheb ja kolmas ruumi õhuvahetuseks. Oluline on ka, et gaasisuitsukanal ja ventilatsioonikanal ei ole sama asi!

Millised on halvad näited gaasiveesoojendi paigaldamisest?

Meie tehnikud on näinud täiesti seina sisse paigaldatud gaasiveesoojendit. Seda ei saa hooldada, ilmselt jääb ta ka õhunälga. Naljaga pooleks võib öelda, et tootjad on vaeva näinud ja kena seadme teinud, aga kasutaja on ta ära peitnud.. Seega, gaasiveesoojendit ära peita pole mõtet ja ei tohigi.

Kuidas on lood hooldusega, kas inimesed lasevad seadmeid hooldada?

Gaasiseadmete juhendites on kirjas, et hooldama peaks korra aastas. Hoolduse tihedus sõltub gaasiseadme paigalduskohast. Kindlasti peaks tihedalt hooldama vannituppa paigaldatud gaasiveesoojendeid.

Hooldusega on nii, nagu ikka: kui ei hooldata, läheb veesoojendi kiiremini rivist välja. Soojendi ei tööta, tehnik läheb kohale ja näeb, et soojusvahetist ei käi leek läbi, see on nii must. Reaalsetes olukordades ei juhtu midagi inimesega vaid aparaat ei tee seda, mis ta peab tegema – kustutab leegi ja vesi ei lähe soojaks. Hooldustööks võib kuluda pool päeva.

Kui palju tehniku koju kutsumine maksab?

Täna maksab tunniajane töö 60-70 eurot. Poole tunniga ehk 40-45 euroga saab tihtipeale hakkama. Enamasti kirjutatakse akti peale eraldi väljakutsetasu ja tunnitasu. Väljakutse eest tuleb tasuda nii ehk teisiti.

Praktika on näidanud, et alati on olemas ka “naabrimees”, kes on valmis gaasiseadet hooldama. Kuna gaasiseadmed on spetsiifilised, siis me seda lahendust ei soovita.

Mida inimesed ise teha saavad?

Inimesed võiksid ise osata temperatuuri reguleerida ja süütesüsteemi patareid, kui on selline seade, ise vahetada.

Tulevast aastast on kohustuslik vingugaasiandur

Tuleva aasta algusest on kohustuslik kasutada vingugaasiandureid. Odavaim Honeywelli andur maksab 45 euro kanti, ta kinnitatakse seinale kõrgusele, kus inimene hingab ja kui andur tunneb vingugaasi, siis hakkab pinisema. Andurit ei pea paigaldama spetsialist. Andurid kestavad 7 aastat, patareisid vahetada ei saa, nad vastavad IP44 standardile ja on pritsmekindlad.

Tänu määrusele juhivad tehnikud tähelepanu, et andur on vajalik. Akti peale paneme kirja, et CO detektor puudub, aga me ei saa sundida seda soetama.

Milline on täna gaasiohutuse suur pilt?

Arvestades, kui palju gaasiseadmeid on, siis ma arvan, et mõningad möödapanekud üldpilti ei riku. Kui aga gaasiveesoojendi tööpõhimõttest ei saada aru ja pannakse piltlikult öeldes "lõke seina sisse", on see tõsine möödalask. Tootjad teevad kvaliteetseid seadmeid ja inimestele need meeldivad. Kõige paremini läheb generaatoriga leeki süütav gaasiveesoojendi.

Kas asjad on hakanud peale eelmise aasta õnnetusi paremaks minema?

Selle aasta esimesel poolaastal tegid meie tehnikud paarikümnel korral märkusi, seda ei ole palju. Möödunud aastase Erika tänava juhtumite põhjus võis olla asjaolu, et värske välisõhu juurdepääs oli hoone välisvoodriga piiratud. Tahan rõhutada, et gaas ei ole ohtlik, oht tuleb seadme valest kasutamisest.

Laadimine...Laadimine...