GALERII JA VIDEO! Maagilised kuupäevad meelitavad abielluma

"Abielu ja registreerimine pole kindlasti paberi pärast ning pulmad on sündmus, mille mõte on olla koos pere ja lähedastega," ütlesid Vahur ja Helena Südamete reedel Õnnepalees, kus võõrustati lahkelt kõiki linnakodanikke. 

Pilt: Ilja Matusihis

GALERII JA VIDEO! Maagilised kuupäevad meelitavad abielluma

Õnne Puhk

"Abielu ja registreerimine pole kindlasti paberi pärast ning pulmad on sündmus, mille mõte on olla koos pere ja lähedastega," ütlesid Vahur ja Helena Südamete reedel Õnnepalees, kus võõrustati lahkelt kõiki linnakodanikke. 

Tallinna Perekonnaseisuamet tutvustas lahtiste uste päeval ehk Südamete reedel kõigile huvilistele oma kaunist ajaloolist hoonet ja abiellumise ning pereloomisega seotud ametlikke teenuseid.

56images

Fuajees võtsid sisseastujaid vastu erinevate firmade väljapanekud – alates sõrmustest, pruudikimbust, peolauast-pulmatordist kuni ilutulestikuni välja. Abielu sõlmimise saalis olid valmis sätitud pidulikud pulmalauad ning soovijad said teha kogu majas tuuri ning uudistada saale ja tubasid, kus pereelus olulisi lepinguid sõlmitakse.  

Teisel korrusel oli avatud juuksurisalong, kus valmisid uudistajate pilgu all imeilusad pruudisoengud. Nautida sai šõutantsu ning kaunist teemakohast muusikat.

Kuupäev on oluline – ja pole ka!

Anna (23) ja Martinas (24) tulid avaldusi sel päeval sisse viima just seetõttu, et võimalus oli võita tseremoonia suvisel puhkepäeval. "Kuupäev pole küll eriti oluline, aga miks mitte siis see ilus päev," ütles Anna. 

Anna arvas ka, et tänapäeva noored soovivad abielluda. "Vähemalt minu sõbrad küll tahavad ametlikult – ainult et töö ja elu peaks enne paigas olema."

Grete (42) ja Aavo (42) peavad aga pulmad augustis ning Südamete reedel toimuv tseremoonia loos neid oma plaane muutma ei pannud. "Meie kuupäev on juba paigas," ütles Aavo. 

Värvikate mõtetega kunstnikud Helena (29) ja Vahur (35) ütlesid aga, et koht, kus registreerivad tuhanded paarid, neid abielluma ei inspireeri. Nemad otsivad kohta, kus keegi teine pole kunagi oma kooselu registreerinud. "Näiteks Islandil mägedes," pakkus Vahur.  

Noortel pole otsest abiellumise kuupäeva välja valitud, vaid nad ootavad õiget hetke ja inspiratsiooni. "Ei ole kunagi mõelnud ametlikku asja ainult paberi pärast," sõnas Helena. 

Pulmad aga tuleb ikka pidada, sest see on sündmus, kus saab rõõmu ja üksteisele pühendumist tähistada koos pere ja sõpradega. "Ürituse mõte on hea, kui mõlemad pooled seda tahavad," ütles Vahur. 

Tänavune veebruar on popp abiellumise kuu 

Südamete reede korraldas Perekonnaseisuamet koostöös Südamemaja Agentuuriga. "Inimesed armastavad n-ö maagilisi kuupäevi," ütles Südamemaja Agentuuri esindaja Tiia Tamberg. 

"Täna toodi sisse kokku 25 abieluavaldust, aga mitte kõik ei ole 20. kuupäevaks," sõnas Tallinna Perekonnaseisuameti juhataja Karin Kask. Abielluda soovitakse rohkem suvel ja muidugi nädalavahetusel, aga osale abiellujatest on oluline ka n-ö maagiline kuupäev. "Käesoleva aasta veebruarikuu on ka populaarne, sest on palju kahtede kombinatsioone," sõnas Kask.  

"Näiteks 22. veebruaril oli 26 abielu, sõbrapäeval oli 14 abielu," loetles ta. "Nii imelik, kui see ka pole, inimesed vaatavad kuupäeva."

Abielu registreerumise rekordit hoiab aga maagiline kuupäev 07.07.2007. "50 abielu sõlmis sel päeval Tallinna Perekonnaseisuamet," ütles Kask.

Maja ajaloo vastu tundsid huvi aga eakamad tallinlased. Evi (88) tuligi interjööri uudistama. "Ma polegi saanud siin enne ringi vaadata," ütles vanaproua, kes on terve elu elanud naabruses ning töötanud kunagi Õnnepalee kõrval asunud vineeri- ja mööblivabrikus. 

"Vanasti see maja kindlasti nii kaunis polnud," ütles ta. "Käisin siin kunagi ammu oma poega registreerimas." Evi arvates kardavad noored tänapäeval abielluda, sest ei tea, mis tulevik toob. "Võiks olla näiteks prooviabielu," arvas ta.

Sõrmus olgu eriline ja kleit sobigu pruudiga

Peeter (32) ja Katariina (22) tulid messile sõrmuseid valima. Nende abiellumise kuupäev on paigas. Noored on koos elanud viis aastat ja otsustasid abielluda sel suvel. "Aeg on lihtsalt abiellumiseks küps," ütles Peeter.  

Kuigi suurem osa abiellujaid soovib poes sõrmust sõrme proovida, saab tänapäeval selle tellida ka neti teel. Pulmamessil oma firma sõrmuseid tutvustanud Age ja Kadri ütlesid, et inimesed otsivad erilisi sõrmuseid. "Abielusõrmused – mida erilisem, seda ägedam, naistel kindlasti briljandid," ütles Age. 

"Muidugi soovib naine ise otsustada, mis talle sobib," sõnas ta. Aga ka mehed otsivad tänapäeval erilisi sõrmuseid. "Kivid on popid – mehed on julgemad kui vanasti ning on tekkinud rohkem majanduslike võimalusi ja valikuid." 

Mati ja Ivar, kes olid Pulmamessile tulnud samuti oma firma sõrmuseid tutvustama, ütlesid, et tänapäeval tullakse nii kihla- kui ka abielusõrmust poodi valima pigem koos. "On kahte sorti inimesi – ühed soovivad üllatust teha, teised kindla peale välja minna," sõnas Ivar.

Tulevased pruudid said messil teada, et kleidimaailma trend on säravvalgest nihkunud pigem õrnade toonide juurde. Pruutkleite tutvustav Ksenia ütles, et kleit peab sobima pruudi ja kohaga. 

Tasuta tseremoonia võitsid kolm paari

Õnnepalee uksed olid kella seitsmeni õhtul lahkelt lahti kõigile huvilistele. Kui väljas hakkas hämarduma, lennutati taevasse ka väike tulevärk, lõigati lahti pulmatort ning loositi välja võitjad. 

Kask luges ette loosinumbrid 1, 4 ja 25 – täpselt need kolm paari olidki lõpuni kohal. "Kuna kohale oli jäänud vaid kolm paari, otsustasime kinkida tasuta registreerumise võimaluse kõigile kolmele," ütles Kask.

Alles hiljuti põhjaliku uuenduskuuri läbinud Tallinna Perekonnaseisuameti käsutuses olev ajalooline Lutheri juugendvilla tähistab tänavu 110. sünnipäeva. Perekonnaseisuamet on selles majas tegutsenud 1983. aastast.

Tänavu toimus Tallinna perekonnaseisuametis lahtiste uste päev juba 6. korda, esmakordselt avati uksed huvilistele 2015. aastal. Kõikide 21. veebruaril abieluavalduste esitajatele vahel loositi välja tasuta abielutseremoonia 20.08.2020 – Eesti taasiseseisvumise päeval.

Laadimine...Laadimine...