GALERII JA VIDEO! Tööotsija infotund aitab töö- või majandusmure korral rajale

Kui palju võib teha tööampse töötuna arvel olles? Kust leida kõige tänapäevasemat karjäärinõu? Mida teha, kui oled majanduslikes raskustes või on tekkinud võlad? Tööotsija infotunnis saad ise kõike seda küsida! 

Pilt: Albert Truuväärt

GALERII JA VIDEO! Tööotsija infotund aitab töö- või majandusmure korral rajale

Õnne Puhk

"Tööamps on mõeldud töötule inimesele, kes täna otsib tööd. Kui inimene tegi varem lühiajalisi töötamisi, pidi ta selleks pidevalt oma töötuna arveloleku ära lõpetama ja siis end uuesti arvele võtma ning selle tulemusena võis kaotada õiguse näiteks töötuskindlustushüvitise saamisele. Tänaseks on see olukord lahendatud ja inimene saab käia lühiajaliselt tööl ja teha väikesi tööotsasid ilma töötu staatust katkestamata," selgitas Töötukassa juhtivkonsultant Kristo Roots Põhja-Tallinna Sotsiaalkeskuses toimunud infotunnis.

15images

Alates 1. septembrist 2020 on töötuna registreeritud inimestel võimalik põhitöö otsimise kõrvalt teha ka ajutist tööd ilma, et nende töötuna arvelolek töötamise tõttu lõppeks. See võimaldab töö otsijatel uue põhitöö leidmiseni olla erialaselt aktiivne. 

"Kuna mõni aasta juba on turul selline teenus nagu GoWorkaBit, mis pakub väikesi tööotsi, mida inimesed on ka aktiivselt kasutanud, siis näiteks, kui inimene pole leidnud endale sellist tööd, mida ta tahaks teha, on tal nüüd tööampsude võimalus, et töötuna arvelolek ei pärsiks inimese võimalusi teha tööd ning teenida lisa ja elatist," selgitas Roots.

Roots ütles, et tööampsud on mõeldud töölepingulise vormina, näiteks käsunduslepinguga töötamine – see on ajaliselt määratud, töötamise registris on kirjas töö alguse aeg ja töö lõpu aeg.

Varem pidi tööd otsiv inimene lõpetama töötuna arveloleku selleks ajaks, kui teda kutsuti näiteks ühekordselt tasulist loengut andma või ta soovis avaldada artikli, saades selle eest tasu või asendada paar päeva ootamatult töölt eemal olevat endist kolleegi. Paljude inimeste jaoks oli selline töötuna arveloleku lõpetamine ja siis uuesti arvele võtmine pärast väikest tööotsa liiga tülikas ja keeruline: kardeti, et midagi juhtub ravikindlustuse või hüvitisega ning seetõttu varem sageli pigem loobuti sellisest lühiajalisest tööotsast. Tänu tööampsude võimalusele saab nüüd käia lühiajaliselt tööl ka töötuna arveloleku ajal.

Roots ütles, et tööampsudena saab teha väga palju erinevaid asju, tuues näiteks e-poe komplekteerimise või pakkimise töö. Tallinna ja Harjumaa Tõnismäe büroo töövahenduskonsultant Astrid Rohtmets lisas, et ka näiteks eksamineerijad kasutavad tööampsude tegemise võimalust. "Töötukassa konsultandid teavitavad praegu kõiki nende poole pöördujaid uuest ajutise töötamise võimalusest," sõnas ta.

Roots julgustas kõiki sellise võimaluse kohta rohkem küsima. "Võib helistada Töötukassa infotelefonile 15501, uurida infot meie kodulehelt või tullagi ise kohapeale ja siis saab juba täpsemat infot selle kohta, kui ennast tööotsijaks või töötuks registreerida," ütles ta.

Tööampse saab teha 8 päeva kuus

Nii nagu tööle asumise puhul, peab klient töötukassale kohe teada andma, kui selgub, et tal avaneb võimalus tööd teha. Selleks ei pea ootama kohtumist oma nõustajaga, teavitada saab ka e-kirja või telefoni teel.

Kui tööampsu aeg ja pikkus ning eeldatav tasu vastavad tööampsu tingimustele, saab inimene tööle asuda ning tema töötuna arvelolekut ei lõpetata.

Kui inimene on töötukassas arvel, on tal õigus ametlikult töötada kaheksa päeva kuus ning saada selle eest tasu kuni 40% kuu töötasu alammäärast.

Kui töötamise päevi on rohkem või tasu suurem kui lubatud, tuleb töötamise ajaks töötuna arvelolek lõpetada ja töö lõppedes end uuesti töötuna registreerida.

Töötuna arvelolek tuleb lõpetada, kui 

-          inimene asub tähtajatule tööle või tööle, mille kestus on rohkem kui 8 päeva, tööle asumise kuupäevaga;

-          inimene on ületanud lubatud töötuna arveloleku ajal ajutise töötamise päevade arvu kuus;

-          kui ajutise töötamise eest makstav tasu on suurem kui 233,60 eurot kuus (nii ühekordne kui ka kokku liidetuna);

-          kui inimene on ületanud lubatud töötuna arveloleku ajal ajutise töötamise kuude arvu.

Tööampsude kohta loe täpsemalt Töötukassa kodulehelt.

Uues karjäärikeskuses suuremad võimalused

Roots ütles, et kui inimesel on plaanis elus suunda muuta, siis on hiljuti Fahle kvartalisse kolinud Töötukassa karjäärikeskus hea koht, kust alustada.

"Kõik eksponaadid on tulevikule orienteeritud – seal on hea võimalus ka enda sisse vaadata ja näiteks oma unistuste töökoht välja selgitada," ütles ta, et karjäärikeskuse uksed on avatud kõigile, kes soovivad uurida tööga seonduvaid uusi võimalusi. "Uuenenud majas on suuremad võimalused, kindlasti soovitan ka ise kohale tulla, sest kõige parema pildi saab ikkagi oma silmaga vaadates," kutsus ta huvilisi uude majja külla.

Karjäärikeskuses saab moodsate eksponaatide abiga testida oma võimekust, reaktsioonikiirust, ruumilist mõtlemist ning soovi korral võib alati küsida abi karjäärinõustajalt.

Vaata lähemalt: minukarjaar.ee

Võlanõustamisele – mida varem, seda parem!

Eile Põhja-Tallinna Sotsiaalkeskuses toimunud infotunnis "Millest alustada, kui oled kaotanud töö" tutvustasid majandamisnõustamise ja võlanõustamisega seotud abi saamise võimalusi ka Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse majandamisnõustaja Marika Vanaküla ning majandus- ja võlanõustaja Riina Kuremaa.

Majandamisnõustamise eesmärk on aidata kaasa inimeste paremale majanduslikule ja sotsiaalsele toimetulekule, õpetades võlgadesse sattumist ennetama.

Tallinna Sotsiaaltöö keskus ootab majandamisnõustamisele Tallinna elanikke, kes soovivad saada õpetust selle kohta, kuidas väikese sissetulekuga paremini hakkama saada.

Vanaküla ütles, et majandamis- ja võlanõustamine on delikaatne teema: "Siin on probleem ka selles, et inimene ei taha oma rahakoti sisu avaldada." Ta ütles, et oluline on luua usalduslik suhe, sest just aususest oleneb nende töös ka töö kvaliteet ja tulemus. 

Majandusnõustaja vastuvõtt toimub tööpäeviti aadressidel Tuulemaa 6 (Põhja-Tallinnas) ja Mahtra 44 (Lasnamäel).

Võlanõustamise eesmärk on parandada rahalistesse raskustesse sattunud isiku või pere toimetulekuvõimet.

Võlanõustaja vastuvõtt toimub tööpäeviti aadressidel Tuulemaa 6, Akadeemia tee 34, Mahtra 44 ja Männiku tee 92 – viimases on ligipääs ka liikumispuudega inimestel!

Kuremaa ütles, et võlanõustamisele tuleku kuldreegel on – mida varem seda parem! "Inimesed kardavad rääkida oma probleemidest oma lähedastele, aga nad peavad lihtsalt selle esimese sammu tegema. Kui nad tulevad meile, siis kõik, mis nad räägivad seal kabinetis, jääb nelja seina vahele – seal ei ole mõtet midagi ilustada ega rääkimata jätta," rõhutas ta. Ta ütles, et tavaliselt ongi niimoodi, et esimene, kellele saadakse rääkida, on võõras inimene – võlanõustaja ei mõista abivajajat hukka, vaid oskab pädevalt aidata – nii kõikvõimalike dokumentide täitmise kui ka muu vajaliku infoga. "Mida kiiremini inimene jõuab võlaõigusnõustaja vastuvõtule, seda kiirem on tulemus!" rõhutas ta.

Nii majandus- kui ka võlanõustamine on Tallinna elanikele tasuta!

Info ja registreerimine:

Tööpäeviti kell 9–16 telefonil 666 0886

e-posti aadressil: volanoustaja@swcenter.ee

Vaata lähemalt siit.

Järgmised infotunnid oktoobris!

Järgmised infotunnid toimuvad:

13. oktoobril kell 10 Lindakivi kultuurikeskuses, Koorti 22

27. oktoobril kell 10 Mustamäel Kaja kultuurikeskuses, Vilde tee 118

Infotund on tasuta, kuid vaja on end registreerida Tallinna tööportaalis, mis koondab töö kaotanule või tööd otsijale vajalikku infot koos teenusepakkujate kontaktidega.

Laadimine...Laadimine...