GALERII! Juhansoo näitusel saab näha loomingulise disainiga tarbekunsti

Vanda Juhansoo oli portselanimaalija ja mööblikujundaja, tuntud tekstiilikunstnik ja käsitöömeister, keda teati veel "Valgemetsa nõiana".

Pilt: Mats Õun

GALERII! Juhansoo näitusel saab näha loomingulise disainiga tarbekunsti

Toimetaja: Sandra Lepik

Vanda Juhansoo oli portselanimaalija ja mööblikujundaja, tuntud tekstiilikunstnik ja käsitöömeister, keda teati veel "Valgemetsa nõiana".

Eile avati Eesti Tarbekunsti- Ja Disainimuuseumi trepigaleriis Vanda Juhansoole pühendatud näitus "Kunstnik või kummaline naine?". 

29images

Vanda Juhansoo (1889–1966, kuni 1939 Johanson) oli portselanimaalija ja mööblikujundaja, tuntud tekstiilikunstnik ja käsitöömeister, rändur, polüglott, särav kunstiõpetaja, kodukujundaja, naiskäsitöö aktiivne edendaja, soroptimist ja aiapidaja, keda teati veel "Valgemetsa nõiana". Juhansoo oli Ateneumi kunsttööstuskooli vilistlane ja seega üks esimesi eesti kõrgharitud naiskunstnikke 20. sajandi alguses. Tema kaasaegsed ja Ateneumi koolikaaslased olid Eesti naiste õigusi nõudnud ja haridusteed rajanud keraamikud Juuli Suits ja Alma Koskel-Johanson, aga ka vaibakunsti viljelenud maalikunstnikud Oskar Kallis ja Adamson-Eric.

Juhansoo elukäik oli algusest lõpuni tavalistest naiste elulugudest üpris erinev. Ahja kandist Musta rentnikumõisast pärit Vanda omandas keskhariduse kodus ning suundus 1909. aastal Helsingisse keraamikat ja mööblikujundust õppima. Vaatamata erialavalikule, pälvis ta õpilasena tunnustuse ja reisistipendiumeid just tikanditega.

Nii kujunesidki Vanda suved järgmise ligi kolmkümne aasta kestel Euroopas reisimise ajaks. Juhansoo osales 1912. aastat kuni 1945. aastani mitmesugustel näitustel oma tikitud linikute ja kardinatega, sh 1939. aasta esimesel eesti naiskunstnike näitusel. Vanda Juhansoo loodud kunst oli selline, mis on pahatihti kadunud igasuguseid jälgi jätmata. Aed on metsaks kasvanud, maja saanud uued peremehed ning suurem osa tekstiilidest on hävinud. Siiski on näituse koostajad püüdnud erinevatest muuseumidest leitud Vanda Juhansoo loodud esemete, akvarellide, aga ka fotode ja mälestuste abil taastada seda kadunud võluvat maailma, mida Vanda kõikjale enda ümber oli osanud luua. 

Asjaolude sunnil pühendus Vanda Juhansoo lõpuks täielikult kunstiõpetaja elukutsele, millega oli alustanud 1914. aastal ja jätkas kuni 1957. aastal pensionile minekuni. Et pärast Teist maailmasõda Juhansoo oma loomingut enam avalikult ei eksponeerinud, on peamiselt säilinud enda tarbeks tehtud esemed. 

Näitusel püüame mõista, mismoodi on kujunenud tarbekunsti roll kunstiajaloos ning teha kunstiajalukku ruumi juurde, et ka Juhansoo moodi säravad kunstnikud ja isiksused ajaloopildile mahuksid. 

Näitus on avatud 1. märtsini Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis.

Laadimine...Laadimine...