GALERII! LÕBUS PEREPÄEV LOOMAAIAS: Lumeleopardipäeval tutvuti kaslase salapärase eluga

Lumeleopardid ja amuuri leopardid said nuuskimiseks ja nühkimiseks-kraapimiseks uued suured kasepakud. Elevandid, ninasarvikud ja kääbusjõehobu maiustasid banaanilehtedega ning astelpaju, mägimänni ja tamme lehiste okstega.

Pilt: Ilja Matusihis

GALERII! LÕBUS PEREPÄEV LOOMAAIAS: Lumeleopardipäeval tutvuti kaslase salapärase eluga

Toimetaja: Sandra Lepik

Igal aastal 23. oktoobril tähistatakse üle maailma lumeleopardipäeva, sestap kutsus loomaaed huvilisi alpinaariumisse lumeleopardi aediku juurde kõrgmägede valitsejat luurama ja tema tegemistest osa saama. Et kaunis, aga peiduline kaslane ennast paremini näitaks, oli loomaaednikel varuks mõned nipid.

Peale irbise uudistamist kõnnitakse ka alpinaariumi teiste asukate juurde, et näha kas ja kuidas kaljukitsed ning mägilambad pulmadeks valmistuvad.

53images

Ka loomaaiaasukad liiguvad sügisesel rändeajal

Sudaani maasarvikud, vaarid ja pärdikud koliti talvekorteritesse. Šimpansid ja kääbusmarmosetid  enam õue ei saa, seevastu ühed põhjapoolsemad primaadid – jaapani makaagid – kes on endale sooja karvakasuka selga kasvatanud, peavad vihmale vapralt vastu ning hullavad õues ka talvel näod ja tagumikud punased.

Sügisõhku õueaedikutes naudivad veel faasanitega eluaset jagavad kuukabarrad ja hiina lasuurharakas. Ka nandud, kured ja must-toonekured on veel õues.

Aktiivne ja suhtlemisaldis rookass Marek viidi Sise-Aasia väikekiskjate kompleksi. Tema arglik õde Paula, kes jäi edasi vana karumaja kõrval olevasse aedikusse, saab nüüd kasutada kogu „kolmetoalist“ elamist. 

Troopikamajja pandi välja erksa mustriga Marlieri salekiriahvenad, Aafrika Tanganjika järve endeemid, ja Aasia päritolu ülihästi keskkonda sulanduvad samblikkonnad Theloderma stellatum. Paksunahaliste majas uuenduskuuri läbinud maoekspositsiooni toodi tagasi albiino tiigerpüüton – ta tunneb end hästi ja uus ümbrus näib talle täitsa meeldivat.

Lumeleopardid ja amuuri leopardid said nuuskimiseks ja nühkimiseks-kraapimiseks uued suured kasepakud. Elevandid, ninasarvikud ja kääbusjõehobu maiustasid banaanilehtedega ning astelpaju, mägimänni ja tamme lehiste okstega.

Vaktsiinisüsti sai viimane kiskjatest – manul. Tänu treenimisele, mis on küll veel algusjärgus, lasi ta protseduuril toimuda suhteliselt rahulikult. 

Emaelevandid on normaalkaalus

Teisipäeval veetsid meie kolm elevanti mitu head tundi üheskoos õueaedikus, sest viidi läbi järjekordne kehakaalu mõõtmise aktsioon. Selleks, et emaelevandid üle kaalu saaksid astuda, tuli lasta nad õue läbi elevandipull Carli värava, mille ees asub kaal. Koosolemise erutuse tõttu jooksid londikandjad päeva jooksul mitu korda üle kaalu, ei seisatanud seal aga nii pikalt, et näit stabiliseeruks, sestap arvutati mitme näidu põhjal keskmine. Selgus, et emaelevandid on enamvähem säilitanud oma varasema kaalu – Fien kaalub 4,4 tonni ja Draay 4,6 tonni. Elevandipull Carl aga on veidi kergemaks muutunud – tema kaal on 5,8 tonni. 

Seejärel võtsid loomaaednikud ette elevantide kehakonditsiooni hindamise. Loomade välimikku vaadeldes ja kehtestatud standarditega võrreldes jõuti ühisele otsusele, et meie elevandid on natuke liiga heas toitumuses ja nende tervisele oleks kasulikum veidi alla võtta.

Kaalujälgimisele mõjub kindlasti hästi ka liikumine ja üheskoos asjatamine. Kaalumise päeva õhtuks oli elevandipull Carl elevandiemandate seltskonnast igatahes nii väsinud, et silm kippus vägisi looja.

Laadimine...Laadimine...