GALERII! Põhja-Tallinna vanem Peeter Järvelaid: Jaanipäev on Läänemere ääres elavatele rahvastele üks suuremaid tähtpäevi aastas

Stroomi rand on läbi aastate olnud üks populaarsemaid Jaanipäeva pidamise kohti. Jaanitule süütamise traditsioon Stroomi rannas sai alguse juba enne Eesti Vabariigi taasiseseisvumist.

Pilt: Aleksandr Gužov

GALERII! Põhja-Tallinna vanem Peeter Järvelaid: Jaanipäev on Läänemere ääres elavatele rahvastele üks suuremaid tähtpäevi aastas (1)

Toimetaja: Vesta Reest

Stroomi rand on läbi aastate olnud üks populaarsemaid Jaanipäeva pidamise kohti. Jaanitule süütamise traditsioon Stroomi rannas sai alguse juba enne Eesti Vabariigi taasiseseisvumist.

20images

Nagu eelnevatel aastatelgi, toimus Põhja-Tallinna linnaosa Jaanipäev ka tänavu just seal - laupäeval, 22. juunil. 

Jaanipäeva melu algas sel aastal Stroomi rannas juba varem, sest lisaks artistide etteastetele ja lõkke süütamisele toimus ka suur jaanilaat, kust oli võimalik endale soetada kodumaiseid tooteid jaanilaupäevaks.

Jaanitule läitis Põhja-Tallinna vanem Peeter Järvelaid, kelle sõnul lööb just Jaaniööl välja siinse rahva veres iidne looduse kutse.

"Jaanipäev on Läänemere ääres elavatele rahvastele üks suuremaid tähtpäevi aastas. Siinses karges ja karmis looduses on suve saabumine aeg, kus sai peale pikka sügis-talve-kevadet oodata soojemat-päikselisemat aega, aga ka teha juba prognoose oodatava saagi osas, mis pidi andma lootuse talve üleelamiseks. Kuid see oli ka täiskasvanud inimestele armastuse otsimiseks parim  aeg. Täna me elame moodsas ühiskonnas, aga just Jaaniööl lööb siinse rahva veres välja see iidne looduse kutse. Me oleme jaganud seda looduse kutset rahvastega, kellega me jagame ühist ruumi ja nii sõltumata rahvusest ja emakeelest, me tuleme mere äärde ja naudime toredat päeva ja ööd, oleme rõõmsad ja läheme algavasse suvesse positiivsete soovidega, mida me elult tahaksime saada," ütles Järvelaid.

Koostöös erasektoriga korraldatav laat avatakse juba kell 15.00. Müüakse suitsuliha, kalatooteid ja omatoodangut, näiteks huvitavat puidust käsitööd, suviseid ehteid ja riideid. Laat pakub ka mitmesugust meelelahutust, nt saavad lapsed näomaalinguid teha.  

Nagu kombeks, Jaanipäeva päevajuhiks on alati Jaan. Päeva juhtis ja lõbusaid mänge viis läbi Jaan Kirss. Muusikaliselt poolelt aitas kaasa Ian Mikael löökpillidel ja Sergei Voronov. Esinesid ka Põhja-Tallinna linnaosa kohaliku mittetulundusühingu RRÜL Lüüra artistid ja rahvatantsurühmad Õmmikud ja Kiili Kirjud.

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...