GALERII: Tallinna õpilasmaleval algas töösuvi

"Tahan tunnustada ja kiita malevlasi selle eest, et te otsustasite veeta suve kasulikult töötades ja eelistasite töötamist hängimisele," ütles malevasuve avamisel Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev. "Te saate malevas elukogemuse võrra rikkamaks ja teenite ausa tööga taskuraha.“

Pilt: Albert Truuväärt

GALERII: Tallinna õpilasmaleval algas töösuvi

Urmas Kaldmaa

"Tahan tunnustada ja kiita malevlasi selle eest, et te otsustasite veeta suve kasulikult töötades ja eelistasite töötamist hängimisele," ütles malevasuve avamisel Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev. "Te saate malevas elukogemuse võrra rikkamaks ja teenite ausa tööga taskuraha.“

28images

Täna südapäeval kuulutas Tallinna abilinnapea Belobrovtsev Raekoja platsil Tallinna õpilasmaleva tänavuse malevasuve avatuks. Nii Tallinnas kui mujal Eesti asub tööle 60 malevarühma, kus ligikaudu tuhat 13-19 aastast noort saavad rahateenimise ühendada vaba aja meeldiva veetmisega.

Malevlased ja rühmajuhid kogunesid kõigepealt Vabaduse väljakule ja liikusid sealt rongkäigus mööda Harju tänavat Raekoja platsile. Avatseremoonial soovisid malevlastele ilusat töösuve ja puhkuseaega Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev ja SA Õpilasmalev juhataja Ott Väli. Uued rühmakomandörid said tunnistused ja kõik malevlased andsid malevavande.

Esikohal on sõprade leidmine

"Tahan tunnustada ja kiita malevlasi selle eest, et te otsustasite veeta suve kasulikult töötades ja eelistasite töötamist hängimisele," ütles Belobrovtsev. "Te saate malevas elukogemuse võrra rikkamaks ja teenite ausa tööga taskuraha. Kindlasti te oma otsust ei kahetse. Tahan tänada ka Tallinna õpilasmaleva staabi töötajaid, sest tänu just teie tööle saame täna saata Eesti erinevatesse paikadesse 60 malevarühma. Tänan ka tööandjaid, kes vaatamata teatavatele raskustele on leidnud võimaluse anda noortele suvel tööd."

Malevlane Johan-Erik Põder ütles, käis eelmisel aastal malevas ja talle hakkas seal meeldima. Seetõttu oli tema jaoks loomulik ka tänavu malevasse minna. "Malevas on lõbus ja saan seal ka midagi kasulikku teha," ütles Johan-Erik. "Loodan, et malevas keegi ei virise ja seal valitseb sõbralik koostöömeel."

Johan-Erikuga koos Sootaastamise rühmas tööle hakkav Annaliisa Tipner rääkis, et loodab leida malevast uusi sõpru ning seal ühiselt toredaid ja kasulikke asju teha. "Mulle on tähtis ka see, et saan keskkonnale midagi head teha," lisas Annaliisa. "Ootan malevas head seltskonda ja palju grupitegevusi. Muidugi on hea ka natukene taskuraha teenida."

Endise malevlase ja rühmajuhi Silja Maiveli hinnangul annab malev noortele töökasvatust, mis on tänapäeval väga oluline. "Enamik noori, kes malevasse tulevad, ei ole varem näiteks maatööga kokku puutunud,“ tõi Meivel näite. "Kuid ma arvan, et rahateenimine ei ole siiski kõige olulisem põhjus, miks malevasse tullakse. Malevast võib leida sõpru kogu eluks ja see on üks olulisemaid asju, mille pärast malevasse minnakse."

Populaarsemad kohad broneeriti esimeste minutitega

Õpilasmaleva juhataja Väli sõnul broneeriti kõige populaarsemate rühmade kohad ära tänavu mõne esimese minutiga ja ülejäänud rühmade kohad paari esimese päevaga. Rühmade populaarsus oleneb nende asukohast, pakutavast tööst ja sageli ka rühmajuhist. Väga populaarsed on linnaosade rühmad, sest sinna võetakse alates 13 eluaastast. Soovijaid on seal Väli väitel alati mitu korda rohkem kui kohti.

Tallinna õpilasmaleva rühmad hakkavad töötama peaaegu kõikjal Eestis. Mõnevõrra hõredamalt on malevarühmi ainult Kesk-Eestis ja Ida-Virumaal ning üldse ei ole neid Hiiumaal, kus kasutatakse omi rühmi.

Tallinna õpilasmaleva rühmade suurimaks tööandjaks on nagu eelmistel aastatelgi Tallinna linnaosad, mis pakuvad põhikooli vanuseastme noortele peamiselt heakorratöid. Lisaks linnaosadele teeb malev koostööd umbes 40 eraettevõttega. Neist suurimaks tööandjaks on Circle K Eesti AS, mis palkab suvel endale appi ligi 100 malevlast.

"See on aga suurepärane, et meil leidub ettevõtjaid, kes pakuvad noortele töötamisvõimalusi, aga noortest huvitatud ettevõtjate leidmine on ikkagi maleva korraldamise kõige raskem osa," tõdes Väli. "Tänavu on selles osas tunda väikest muutust ja tööandjaid on võib-olla natukene rohkem kui varem."

Uued ja huvitavamad tööd

Suurem muutus on tänavu toimunud aga tööde osas, mida malevlastele pakutakse. Väli sõnul oli palju aastaid üks enim malevlastele pakutavaid töid maasikakorjamine, kuid seda on aasta-aastalt vähemaks jäänud ja järjest rohkem on asemele tulnud heakorratööd mõisates, suurtaludes ja turismiettevõtetes. Ka turismifirmad on õpilasmalevat enda jaoks järjest rohkem avastamas ning malevlasi kaastakse samuti suve suursündmuste ettevalmistusse ja teenindusse. Kõige looduslähedasem tegevus on sel aastal soode taastamine koos Eestimaa looduse fondiga.

"Ühelt poolt saavad tööandjad abiks töökäed, kuid teisalt annavad tohutu panuse noorte arengusse ja ühiskondlike trendide muutmisse," tunnustas Väli ettevõtjaid. "Trend on kahjuks selline, et tänased noored on justkui vaikimisi pandud kuni ülikooli lõpetamiseni tegelema tubaste tegevustega. Alles pärast seda hakatakse neid reaalselt väärtuste loomise protsessi kaasama ja tööturul aktsepteerima. See on aga hilja, sest kuni selle ajani on noorte elus väga vähe liikumist, käelisi oskusi arendavat tegevust ning töökasvatust. Siit tulenevad ka mitmed hilisemad probleemid tööturul."

Malevasuve lõpetab 13.-15. augustil toimuv üleriigiline kokkutulek Ruunawere Postimõisas.

 

 

Laadimine...Laadimine...