GALERII: Uus vaateratas ulatub peaaegu pilvedesse

9. novembril 2018 uksed avanud T1 Mall of Tallinn pani tööle ainulaadse vaateratta Euroopas - selle tipp ulatub merepinnast 120 meetri kõrgusele.

Pilt: Ilja Matusihis

GALERII: Uus vaateratas ulatub peaaegu pilvedesse (3)

Toimetaja: Meelis Piller

9. novembril 2018 uksed avanud T1 Mall of Tallinn pani tööle ainulaadse vaateratta Euroopas - selle tipp ulatub merepinnast 120 meetri kõrgusele.

21images

Vaaterattal on 27 ilmastikukindlat gondlit, millega saab sõita aastaringselt. Talvel töötab gondlites küte ja suvel konditsioneer. Igasse gondlisse mahub kuni kuus inimest ja selles on võimalik nii seista kui istuda. Gondlisse pääseb nii ratastooli ja lapsekäruga.

22images

Vaateratta läbimõõt on 45 meetrit, millele lisab kaubanduskeskuse kõrgus veel 35 meetrit ning asukoht Sossi mäel täiendavad 40 meetrit. Nii on vaateratta tipukõrgus 120 meetrit üle merepinna, olles sellega teletorni järel kõrguselt teine vaateplatvorm Tallinnas.

Tegemist on Euroopas ainulaadse tehnilise lahendusega – hoone katustele on seni vaaterattaid paigutatud vaid Taiwanis ja Jaapanis.

Turvalisuse tagamiseks on vaaterattaga arvestatud hoone vundamendist saadik. Hoone katusele valatud 1500-tonnine betoonist platvorm, mis tasakaalustab vaateratta võnkeid ja tagab stabiilsuse.

Vaateratta ehitas Hollandi pereettevõte Mondial Rides, millel kogemusi rohkem kui 100 aastat. Sadamakraanade ehitamisega alustanud ettevõte on viimased 30 aastat keskendunud vaaterataste tootmisele. Kuulsaim Mondiali konstrueeritud vaateratas asub Pariisis Concorde’i väljakul.

Euroopa Regionaalarengu Fond toetas vaateratta rajamist 1,44 miljoni euroga.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...