Haabersti saab aasta lõpuks juurde mitusada lasteaiakohta

Lisaks rühmaruumidele tulevad majja kunstiruum, õppeköök, raamatukogu, saalid, basseiniruum, riietus- ja duširuumid ning oma köök.

Pilt: Albert Truuväärt

Haabersti saab aasta lõpuks juurde mitusada lasteaiakohta

Kai Maran

Lisaks rühmaruumidele tulevad majja kunstiruum, õppeköök, raamatukogu, saalid, basseiniruum, riietus- ja duširuumid ning oma köök.

1970ndate lõpus Järveotsa tee 33 valminud lasteaiahoone läheb ümberehitamisele, selle tulemusena saadakse juurde 933 m2 pinda ja kohti jagub 264 lapsele. Uuendustööd majas, mis viimati oli Kadaka põhikooli käsutuses ja seisis ligi seitse aastat tühjana, on lanud. Hoone koosneb kahest kahekorruselisest ja neid ühendavast ühekorruselisest osast. Viimane saab samuti teise korruse peale ning ujula läbib põhjaliku uuenduskuuri.

Lapsed õpivad kiiremini

Haabersti üheksast munitsipaallasteaiast ehitati aastakümneid tagasi koos basseiniga koguni viis. "Paraku  tegi aeg oma töö ja osades neist ei olnud võimalik kahjuks basseini sihtostarbeliselt kasutada pea kümme aastat.  Kuid 2017. aastal otsustas Tallinna linn  renoveerida täielikult Pääsusilma, Järveotsa ja Meelespea lasteaia basseinid," ütles Haabersti linnaosavanem Andre Hanimägi ja rõõmustas, et nüüd on kõikide Haabersti lasteaedade basseinid töökorras ja lasteaiad saavad taas lastele õpetada eluks nii olulist ujumise algõpet.

Lisaks rühmaruumidele saab maja kunstiruumi, õppeköögi, raamatukogu, saalid, basseiniruumi ning riietus- ja duširuumid, aga ka avatud õppeala ja oma köögi. Arvestatud on erivajadustega lastega: majja tuleb ratastooli ja käimisabivahendi kasutajale kohandatud lift, samuti nõuetekohane inva-WC. Lasteaia õu tehakse korda ja sinna rajatakse mänguväljakud.

"Lasteaialastele loodud ujumisvõimalus on ülimalt tänuväärne, sest veega saadakse kõige kiiremini sõbraks just koolieelikuna," ütles ujumisliidu algõpetuse projektijuht Helen Link. "Veehirmu on väikelastel märksa kergem ületada, nad on paindlikumad ja õpivad kiiremini. Kui näiteks koolilast võib ainuüksi vee kurku tõmbamine basseinist pagema sundida, siis väikelastel valdavalt paanikat ei teki. Seega on ujumisvõimaluse loomine lasteaia juures odavaim viis lapsi ujuma õpetada, sest korraliku ujumisoskuse saavutamiseks kulub hiljem lihtsalt vähem aega. Mida varem alustada, seda kergem on ujuma õppida!"

Võimalikult kodu lähedal

Üle-eestiline küsitlus koolides näitas, et ujumisõpetaja abiga oli võimalus ujuma õppida vaid 4% lasteaialastest. Ligi kolmandik noori sai ujumisoskuse selgeks koos vanematega. "Oleme siiski mereäärne linn ja lisaks pakuvad kõik Eesti järved ja jõed rohkelt suplemisvõimalusi," lausus Hanimägi. "Seetõttu on väga oluline, et esmased teadmised, kuidas käituda vees ja veekogu ääres, samuti elementaarne veeohutus omandatakse juba maast madalast."

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul võiks kõik lapsed käia lasteaias võimalikult kodu lähedal. "Lasteaiakohti on piisavalt," ütles Belobrovtsev. "Ent Haaberstisse kui kiiresti arenevasse piirkonda on kolinud palju noori peresid, mistõttu on vajadus luua sinna ka uusi lasteaiakohti. Kuid mitte ainult – tahame, et keskkond, kus lapsed veedavad suurema osa oma päevast, oleks meeldiv ja turvaline."
Järveotsa tee lasteaiahoone rekonstrueeritakse energiasäästlikuks, kasutades tänapäevaseid konstruktsioone, seadmeid ja materjale. "Oleme töödega graafikus ja aasta lõpus peaks maja valmis saama," ütles Astlanda Ehitus OÜ projektijuht Veiko Nurmsalu. Ümberehituseks on kavandatud 5,18 miljonit eurot, sellest 2,97 miljonit annab linn ning 2,21 miljonit Euroopa liidu struktuuri- ja investeerimisfond.

Laadimine...Laadimine...