HAKKAS TÖÖLE: Robotjurist Juura aitab tasuta elatise nõudeid koostada

"Meil on väga palju inimesi, kes ei saa endale juristi abi lubada," tõdes Eesti Õigusbüroo tegevjuht Artur Fjodorov. "Elatise puhul räägime lastest ning nende heaolust, sellest, et neil kõht oleks täis ja jalanõud jalas." Fjodorov lisas, et selline ongi õigusabi tulevik - lihtsmad probleemid lahendab robot ning keerukamad kaasused suunatakse juristidele.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

HAKKAS TÖÖLE: Robotjurist Juura aitab tasuta elatise nõudeid koostada

Toimetaja: Moonika Tuul

"Meil on väga palju inimesi, kes ei saa endale juristi abi lubada," tõdes Eesti Õigusbüroo tegevjuht Artur Fjodorov. "Elatise puhul räägime lastest ning nende heaolust, sellest, et neil kõht oleks täis ja jalanõud jalas." Fjodorov lisas, et selline ongi õigusabi tulevik - lihtsmad probleemid lahendab robot ning keerukamad kaasused suunatakse juristidele.

Eesti Õigusbüroo jätkab tööd selle nimel, et õigusabi oleks võimalikult paljudele kättesaadav ning taskukohane. Paar kuud tagasi valmis Eesti esimene robotjurist Juura, kes oskab inimesi abistada inkassonõuete vähendamisel ning teeb seda tasuta. Möödunud nädalavahetusel aga kogunesid Eesti Õigusbüroo juristid ning IT arendajad Raudsilla puhkekeskuses, et ühises mõttekojas arendada ja täiustada õigusabi platvormi ning ühtlasi omandati robotjurist Juurale ka uus oskus - elatise hagi koostamine.Elatise hagi on juriidiline dokument, mille abil on võimalik teiselt lapsevanemalt nõuda lapse kasvatamiseks vajalikku rahalist toetust. Miinimum elatis Eesti Vabariigis on 250 eurot kuus ühe lapse kohta ja seda on õigustatud taotlema lapsele vanem, kes last kasvatab ja tema eest hoolitseb. Ideaalis toetab lapsest lahus elav vanem lapse kasvatamist vabatahtlikult, kuid kui sellest kohustusest kõrvale hoitakse, saab elatise maksmist nõuda kohtu kaudu. 

Robotid kui tasuta tööjõud

Alates tänasest saab aga elatise nõudeid lasta koostada robotjurist Juural, kes vestluskaaslase vastuste põhjal koostab kohtule esitamiseks hagi ning teeb seda täiesti tasuta.

Eesti Õigusbüroo tegevjuhi Artur Fjodorovi sõnul on see järjekordne samm selleks, et õigusabi oleks inimestele kättesaadavam.

mis saab nendest lastest, kelle vanemal ei ole raha juristile tasumiseks? 

"Meil on väga palju inimesi, kes ei saa endale juristi abi lubada. Elatise puhul räägime lastest ning nende heaolust, sellest, et neil kõht oleks täis ja jalanõud jalas. Elatise välja mõistmiseks tuli tänaseni inimestel tasuda õigusbüroode juristidele hagi koostamise eest, kuid mis saab nendest lastest, kelle vanemal ei ole raha juristile tasumiseks? Oleme suutnud taaskord ühe olulise mure lahendamise automatiseerida ning täpselt selline saabki olema õigusabi tulevik meie platvormis - lihtsmad probleemid lahendab robot ning keerukamad kaasused suunatakse juristidele, kellele meie platvorm on andnud tõhusaimad tööriistad inimeste abistamiseks," sõnas Fjodorov.

Fjodorov lisab, et kuna inkasso nõudeid vähendav robot on esimese kahe kuu jooksul saanud väga head tagasisidet ning on tänaseks abistanud juba 800 inimest, siis andis see positiivne näide Eesti Õigusbüroo juristidele piisavalt innustust, et üheskoos arendada robotjuristile uus ning väga nõutud oskus.

Robotjurist Juura oskab koostada nii elatise hagiavaldust kui ka hagi tagamise avaldust. Hagi tagamise avaldus võimaldab saada kohtumenetluse ajal elatist 100 eurot kuus ühe lapse kohta kuni viis kuud. Hagi tagamise avalduse puhul tuleb tasuda riigilõiv summas 50 eurot.

Juura koostab hagi nii siis, kui vanem on kantud sünnitunnistusele, kui ka siis, kui vanemat sünnitunnistusel pole ning põlvnemine tuleb alles tuvastada.

250 euroga saab Juura ise hakkama

Täna suudab robot koostada hagi 250eurose elatise sissenõudmiseks kalendrikuus ühe lapse kohta. Kui soovitakse suuremat elatist nõuda, soovitab robot pöörduda juristi poole.

Robotjurist Juura toimib läbi facebooki messengeri ning temaga saab suhelda Eesti Õigusbüroo kodulehe www.juristaitab.ee kaudu või Eesti Õigusbüroo Facebooki lehel vestluse aknas. Otselink elatise hagi roboti juurde asub aadressil m.me/juristaitab.ee?ref=elatis

Eesti Õigusbüroo on suurim õigusbüroo Eestis, kes pakub koostöös Justiitsministeeriumiga Eestis elavatele inimestele tasuta ning soodustingimustel õigusabi. Lisainfot saab aadressilt www.juristaitab.ee või telefonile 6 880 400 helistades.

Laadimine...Laadimine...