Harri Tiido: Eesti ettevõtjad võiksid julgemalt vaadata Poola turu suunas

"Eesti ja Poola koostöö on väga hea, kuna poolakatel ja eestlastel on juba teineteise ajaloost arusaamine lihtsam. Poolaketele ei pea selgitama, mida tähendab deporteerimine, okupatsioon jne," sõnas Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido.

Pilt: Scanpix

Harri Tiido: Eesti ettevõtjad võiksid julgemalt vaadata Poola turu suunas (4)

"Eesti ja Poola koostöö on väga hea, kuna poolakatel ja eestlastel on juba teineteise ajaloost arusaamine lihtsam. Poolaketele ei pea selgitama, mida tähendab deporteerimine, okupatsioon jne," sõnas Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido.

Tiido rääkis Tallinna TV uudistesaates "Täna+", et Poola jaoks on võtmetähtsusega liitlane USA. "Sellest tulenevalt on Poola praegu äraootaval seisukohal, kuid nende kinnitusel on nad saanud USA poolt väga selge sõnumi, et Ameerika riikide kohalolek Poolas ja ka meie regioonis jätkub. Nad ei kavatse muuta plaane, mis võeti vastu Varssavi tippkohtumise eel. NATO, sealhulgas ka USA vägede paigutus on jõus. Seega julgeoleku vallas Poola probleeme ei näe, aga loomulikult tuleb oodata kuni USA uus administratsioon täies ulatuses käivitub."

Poolakad arvestavad Tiido sõnul kindlasti ka Venemaa naabrusega. "Teame, et Kaliningradi oblast on Venemaa kõige militariseeritum piirkond ja loomulikult Poola sellega ka arvestab. Tihti ilmuvad küll Poola meedias teated sellest, et Poola on hirmul ja väriseb. See on selgelt ülepakutud info ja sellega on harjutud. Kui mõnedele lääneriikidele on Venemaa võib olla probleem, siis Poolale ja ka Eestile on ta piiritagune reaalsus. Peame sellega arvestama."

Rääkides Poola ja Eesti majanduslikust koostööst tõdes Tiido, et poolakad on Eesti turul aktiivsemad kui Eesti on suutnud olla Poola turul. "Siin on mõtlemise koht Eesti tootjatele ja eksportijatele. Poola ei ole kerge turg. Poolas on vajalik osata poola keelt, konkurents on väga tihe ja hinnatundlik. Poola hinnatase on Eesti omast madalam, aga Poolas elab 38 miljonit inimest. Meie ärimehed otsivad turge Hiinas ja mujal, kus soovitakse mahte, mida Eesti tootja ei ole üldse suuteline tootma. Seega, miks mitte vaadata autosõidu kaugusel 38 miljonit tarbijat. Saatkond on siin valmis Eesti ettevõtjaid toetama. Meie ülesanne on aidata luua siin kontakte."

Tiido kinnitas, et Poola ettevõtjatelt tuleb Eesti saatkonda päringuid Eesti turu kohta, ka võimaluste kohta leida Eestis partner. "Tuleb ka taotlusi Eesti ärimeestelt ja firmadelt, kahjuks küll vähem. Jõudumööda püüame neile leida kontakte, tutvustame kohalikku olukorda ja loodame, et siinsele turule pääseks rohkem Eesti ettevõtteid. Üks variant on ka ühisettevõtte loomine. Poola partner muudab siinsel turul toimimise lihtsamaks. Loomulikult peab arvestama sellega, et Poola ei ole kerge turg ja kerget tulu siia otsima tulla ei maksa. Kergem on tulla siia väärtustatud toodanguga, raskem põllumajandustoodetega. Kasva nišš on ökotooted."

Põhjus, miks Poolas kehtib endiselt oma raha, on Tiido selgitusel selles, et see võimaldab rahakursiga mängida. "Euro ei ole Poolas praegu isegi mitte teema. Neil on kohustus euro kunagi kasutusele võtta, ent ajanumbrit selleks ei ole. Poola kasutab seega võimalust oma raha kurssi tõsta ja langetada. Näiteks aasta tagasi sai Poolas ühe euro eest 4,24 žlotti, mõni aeg tagasi 4,48, praegu 4, 31. Mitte väga suurte, aga siiski kõikumistega, on võimalik majanduses mängida, muuta eksporttoodangut odavamaks jne. Üldiselt on poolakad praeguse olukorraga rahul, nende majandus on pidanud Euroopa kriisile suhteliselt hästi vastu. Poola on üks väheseid riike, kus majanduslangust toimunud ei ole, kasv jätkus siin ka siis, kui mujal oli langus."

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...