Helme: rahapesu tõkestamiseks eraldatakse täiendavat raha ja inimjõudu

"Eesti kaudu pestud musta raha võidakse kasutada meie enda huvide ründamiseks, rahastades terrorismi või meie rahvuslikke huve õõnestavat tegevust," tõdes rahandusminister Martin Helme.

Pilt: Mats Õun
Eesti

Helme: rahapesu tõkestamiseks eraldatakse täiendavat raha ja inimjõudu (3)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Eesti kaudu pestud musta raha võidakse kasutada meie enda huvide ründamiseks, rahastades terrorismi või meie rahvuslikke huve õõnestavat tegevust," tõdes rahandusminister Martin Helme.

Helme sõnul eraldab riik rahapesu tõhusamaks tõkestamiseks täiendavat raha ja inimjõudu, et muuta rahapesu andmebüroo tegevus senisest tõhusamaks, vahendas BNS.

Helme kohtus teisipäeval Louis J. Freeh’ ja advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivani meeskonnaga, kes nõustab Eesti valitsusasutusi seoses rahapesu tõkestamise reeglite rikkumise juhtumitega Ameerika Ühendriikides. "Eesti riigil on rahapesu suhtes nulltolerants, sest see võib tõsiselt mõjutada meie majandust ja julgeolekut. Eesti kaudu pestud musta raha võidakse kasutada meie enda huvide ründamiseks, rahastades terrorismi või meie rahvuslikke huve õõnestavat tegevust," ütles Helme. 

"Eesti maine on mineviku rahapesujuhtumites kannatada saanud. Eri riikide asutused on algatanud uurimisi seoses rahapesu tõkestamise nõuete rikkumistega Eestis tegutsenud pankades või nende filiaalides. On oluline, et need mineviku episoodid saaksid põhjalikult läbi uuritud," lisas Helme.

Kohtumisel arutati muu hulgas Eesti rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise õigusaktide ja institutsionaalse raamistiku ülesehitust. Sealhulgas sai Freeh Sporkin & Sullivani meeskond ülevaate praegu koostatava riikliku riskihindamise põhialustest, mille eesmärk on rahapesu ja terrorismi rahastamisega seotud riskide kvaliteetsem juhtimine Eestis. 

Finantsinstitutsioonid oma tegude eest vastutama

"Freeh Sporkin & Sullivani meeskond alustas aktiivse tööga sel suvel ja oleme muu hulgas sõlminud konfidentsiaalsusleppe Eesti finantsinspektsiooniga ja sõlmime peagi konfidentsiaalsusleppe riigiprokuratuuriga," ütles Louis J. Freeh.

"Toetame Eesti valitsust läbirääkimistes Ameerika Ühendriikide asutustega. Meie töö lõppeesmärk on kindlustada, et rahapesu tõkestamise reegleid rikkunud finantsinstitutsioonid vastutavad oma tegude eest, võimaldades hüvitada tohutu rahaline ja mainekahju, mida Eesti on pidanud kandma," lisas Freeh.

Advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan pakub Eesti valitsusele õigusnõustamist ja esindab Eestit Põhjamaade pankadega seotud rahapesu juhtumites, mis toimusid Eesti ja teiste Baltimaade tütarettevõtete ning filiaalide kaudu. Juhtumid puudutavad miljardite USA dollarite väärtuses raha liikumist, millega rikuti kohalikku ja rahvusvahelist õigust.

Lisaks väidetava rahapesu finantsuurimise toetamisele abistab ja esindab büroo Eesti valitsust suhetes Ameerika Ühendriikide pangandusjärelevalve asutuste, justiits- ja rahandusministeeriumi, väärtpaberi- ja börsikomisjoni, New Yorgi osariigi finantsteenuste osakonna ning teiste õiguskaitse- ja järelevalveasutustega Rootsis, Taanis, Saksamaal ja teistes riikides.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...